Ciemna materia może być starsza niż Wszechświat

Kategorie: 

Źródło: NASA

Ciemna materia, choć zdaniem naukowców stanowi aż 80% masy Wszechświata, pozostaje dla nas wielką zagadką. Dotychczas nie udało się jej odkryć, a jej istnienie mogłoby wyjaśnić anomalie w rotacji i ruchu galaktyk w gromadach. Tymczasem jak wynika z najnowszych badań, ciemna materia mogła istnieć jeszcze przed Wielkim Wybuchem.

 

O ciemnej materii wiemy bardzo niewiele i nie jesteśmy w stanie jej zaobserwować, lecz wiemy o jej obecności, gdyż oddziałuje grawitacyjnie z widzialną materią oraz wpływa na jej poruszanie się i rozkład w przestrzeni kosmicznej.

 

Naukowcy od dawna przypuszczali, że ciemna materia musi być pozostałością po Wielkim Wybuchu. Jednak dotychczas nie udało się opracować obliczeń, które potwierdziłyby te pomysły. Zespół badawczy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przygotował prostą ramę matematyczną, z pomocą której wykazał, że ciemna materia mogła powstać przed Wielkim Wybuchem w erze kosmicznej inflacji, gdy przestrzeń bardzo szybko się rozszerzała. Szybka ekspansja mogła spowodować obfitą produkcję niektórych rodzajów cząstek, zwanych skalarami. Jak dotąd udało się odkryć tylko jedną cząstkę skalarną – bozon Higgsa.

Jeśli ciemna materia ma jakikolwiek związek z cząstkami skalarnymi, może być starsza niż Wielki Wybuch. Nowe badanie wskazuje również na metodę testowania pochodzenia ciemnej materii, która polega na obserwacji sygnatur, którą ciemna materia pozostawia w rozkładzie materii we Wszechświecie.

 

Choć ciemna materia jest zbyt ulotna, aby można było ją dostrzec w eksperymentach z cząstkami, może ujawnić swoją obecność w obserwacjach astronomicznych. Więcej szczegółów na temat ciemnej materii poznamy wkrótce, gdy satelita Euclid zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną, co powinno nastąpić w 2022 roku.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Illuminat13

wielkiego wybuchu nigdy nie

wielkiego wybuchu nigdy nie bylo to jest stek bzdur ktorymi was karmia tak samo artykul wyzej Rzeka potok maja swoj poczatek zrodlo Tak samo ma swoj poczatek wszechswiat Zrodlo Boskie w centrum multiuniwersum niepojete niesamowite dajace zycie galaktykom planetom utrzymujace najdrobniejsza czesc materi atom Czego wam tego nie powiedza ze elektrony sa swiadome

Mysle wiec jestem Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych

Portret użytkownika Illuminat13

judasz magdalena i inni nie

judasz magdalena i inni nie znali podstaw astronomi i fizyki kwantowej teraz sa dowody na to ze atom nie jest pusty i bedzie coraz bardziej pelny wraz z rozwojem nauki Sa jeszcze nie odkryte czastki subatomowe tegoz atomu wszechswiat jest wielowymiarowy

Mysle wiec jestem Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych

Portret użytkownika Felipesku

O to chodzi ze ten widzialny

O to chodzi ze ten widzialny wszechswiat nie jwst dzielem Stworcy a jedynie pozorem majacym nas zwiezc.... Ktos/cos wykorzystalo dzielo Stworcy i Stworzylo materialny swiat na podobienstwo oryginalu.... ale ty patrzac cale zycie na cien... nie widzisz zrodla tego cienia.

Strony

Skomentuj