Sarkofag wybudowany nad elektrownią w Czarnobylu grozi zawaleniem. Czy grozi nam kolejny radioaktywny opad?

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons, YouTube/Chornobyl NPP

Sarkofag, który znajduje się nad elektrownią atomową w Czarnobylu, może niebawem się zawalić. W 1986 r., po jednej z największych w historii katastrof atomowych, władze radzieckie zbudowały tymczasową ochronę nad budynkiem reaktora nr 4. Betonowa konstrukcja miała na celu ograniczenie emisji radioaktywnych cząstek.

Obecnie istnieje wysokie ryzyko zawalenia się konstrukcji. Prowizoryczny betonowy sarkofag znajduje się pod nową, stalową i bezpieczną konstrukcją o nazwie New Safe Confinement, jednak możliwość zawalenia niższego poziomu wciąż może spowodować poważny wzrost radioaktywności wokół elektrowni.

Nadbudowa ma 275 metrów szerokości, 108 metrów wysokości i waży 36 tys. ton. Stalowa konstrukcja została zainstalowana w listopadzie 2016 r., zapewniając dodatkową ochronę elektrowni. Większość prac przy New Safe Confinement odbywała się przy użyciu zdalnie sterowanych dźwigów. W ten sposób pracownicy odkryli, że stary sarkofag może się zawalić co grozi uwolnieniem skażenia radioaktywnego.

 

Firma zarządzająca terenem, na którym znajdują się ruiny elektrowni szacują ryzyko zawalenia jako "bardzo wysokie". W związku z tym, aby zapobiec kolejnej katastrofie, postanowiono rozebrać betonową konstrukcję. Jak podano w oficjalnym oświadczeniu, zgodnie z założeniami pierwszy sarkofag zostanie rozebrany do 2023 roku.

 

Katastrofa elektrowni atomowej w Czarnobylu była jedną z najtragiczniejszych katastrof tego typu w historii. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że całkowita radioaktywność z Czarnobyla była 200 razy większa, niż suma wybuchów atomowych w Hiroszimie i Nagasaki.

 

Szacuje się, że katastrofa kosztowała w sumie około 235 miliardów dolarów, a nowy sarkofag pochłonął ponad 2,3 miliarda dolarów. Całkowity koszt ekonomiczny jest jednak trudny do oszacowania.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika eee

jak wypowiadał się ostatnio

jak wypowiadał się ostatnio jeden z naszych profesorów , to w zasadzie promieniowanie nie jest szkodliwe. Mówił to odnośnie budowania u nas jednej elektrowni atomowej rocznie. to co nam tam czarnobyl. On też zresztą mówił że Fukuszima i Czarnobyl to pokuś. Taki autoretytet to pewnie sie zna.

Portret użytkownika kolo21

A co z Fukushima można tam

A co z Fukushima można tam już mieszkać? Pręty które zapadły się w ziemię, same się zneutralizowały. Ocean już jest czysty, można rybki łapać?

No jasne że nie, ale temat jest wyciszony na maksa. Nawet Japońce dały się zrobić w jajo i tam powoli wracają. Jeszcze nie tak dawno, naukowcy krzyczeli że rdzenie mogą przebić skorupę ziemską i dotrzeć do jądra ziemi. Dużo szekli widocznie poszło na wyciszenie tego.

kolo21

Portret użytkownika Qki

Teraz juz przesadziliscie.

Teraz juz przesadziliscie. Jestescie zwyklym gownem do nabijania kasy z reklam i nic wiecej, albo malolatami nie majacymi pojecia o niczym i lykajacymi wszystko jak pelikany. Nad ta elektronia spoczywa mobilny sarkofag zbudowany tam i ustawiony w tym badz zeszlym roku. Chyba czas znow od was odpaczac. Na youtube mozecie sprawdzic jak to wyglada...

Portret użytkownika Gargulec

Tak, tylko w artykule mows

Tak, tylko w artykule mows jest o pierwszym betonowym sarkofagu zrobionym zaraz na początku kretynie. Film z widocznymi głębokimi pęknięciami i uszkodzeniami można bylo obejrzeć na Discovery channel, a wiele kopii tego i innych filmów o fatalnym stanie pierwotnego sarkofagu znajdziesz na tym swoim "jutubie". Jak myślisz baranie, po co zbudowano ten twój "mobilny sarkofag", dla ozdoby?

Portret użytkownika minoduesp

Najprościej i najtaniej

Najprościej i najtaniej byłoby zasypać to (i nasypać do środka) w cholerę żużlem z elektrowni ,zamiast składować go na hałdach i w ten sposób powstałaby tam góra , którą później można by zalesić i po problemie ! Materiał jest odpadem czyli za darmo , tylko "robocizna" by kosztowała ale da się to zrobić bez narażania ludzi na skażenie. W ramach "bratniej pomocy" kraje sąsiednie z pewnością podarowałyby nadwyżki swojego żużla na ten szczytny cel . A za parę dekad można by tam już zimą na sankach zjeżdzać.

Portret użytkownika KRNABRNY

Kochani redaktorzy

Kochani redaktorzy ZmianyNaZiemi, jak wchodzę na Waszą strone czuję się jak Truman Burbank kiedy wszedł do biura podróży żeby kupić bilet lotniczy na Fidżi.:-)  Jak tam wszedł całe biuro było obklejone plakatami, TERRORYŚCI, ZŁODZIEJE, I CIEBIE MOŻE TO SPOTKAĆ!....a kołó krzesła wisiał wielki plakat przedstawiający samolot którego właśnie trafił piorun.:-))))))

Portret użytkownika baca

ten cały sarkofag to jedna

ten cały sarkofag to jedna wielka lipa... jest zaprojektowany tak aby się ciagle psuł i wymagał ciągłych napraw, czyli interwencji "przyjaznej" uni...

a tak naprawdę chodzi o to że czarnobyl jest wykorzystywany do upychania tam radioaktywnych odpadów z terenu całej unii....

co do Polski to też jest identyczny plan - postawić elektrownie atomową, rozwalić a potem zasypac nasz kraj swoimi śmieciami...

 

Portret użytkownika Mateusz

Też urodziłem się z wadą i to

Też urodziłem się z wadą i to obu stóp wykręconych mniej więcej o 90 stopni każda do wewnątrz. Zniekształcenie to nazywane jest końsko-szpotawą. Deformacja ta nie wynika z napromieniowania i co za tym idzie mutacji genetycznych u potomków lecz ze źle ułożonego płodu w łonie matki. Mimo, że urodziłem się 3 lata po katastrfie, to w żadnym wypadku nie obarczam jej odpowiedzialnością za moje problemy z dzieciństwa. Te na szczęście mam już za sobą, min. dzięki determinacji mojej mamy. W tamtych czasach deformacja stóp takch jak moje było wyzwaniem dla lekarzy. 

Portret użytkownika Medium

Zainteresujcie się tematyką

Zainteresujcie się tematyką naczyń limfatycznych i wpływie obciążenia toksynami na kształtowanie nawet kośćca już dojrzałego, by nie wspomnieć o kształtowaniu członków w łonie matki. Zaręczam, że problemy tych czasów nie polegały tylko na czarnobylskiej katastrofie. To był czas upadku całego wschodniego bloku, krach służby zdrowia, brak monitorowania przez Sanepid, brak rejestracji zachorowań (statystyk).

Strony

Skomentuj