Astronauci mogą stracić pamięć w trakcie lotu na Marsa

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na podstawie artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie open-access eNeuro można wywnioskować, że z powodu zwiększonej ekspozycji na promieniowanie kosmiczne astronauci chcący wziąć udział w podróży na Marsa mogą odnieść poważny uszczerbek na zdrowiu. Zdaniem naukowców załoga siedmiomiesięcznej podróży na Marsa może borykać się ze stanami lękowymi, a nawet utratą pamięci.

 

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego przyjrzeli się wpływowi promieniowania kosmicznego na myszy. Miało to dać punkt odniesienia do oddziaływania promieniowania kosmicznego na astronautów chcących wybrać się na Marsa. Neurobiolodzy odnotowali u zwierząt zakłóconą aktywność mózgu, co przekładało się na ich niestandardowe, stresowe zachowanie, a także poważne upośledzenie pamięci.

Zdaniem naukowców zaburzeń lękowych wskutek promieniowania kosmicznego może doświadczyć jeden na pięciu astronautów. Problemy z pamięcią będą jednak jeszcze częstsze, ponieważ przewiduje się, że doświadczy ich jedna na trzy osoby.

 

Badanie wyróżnia się na tle innych tego typu eksperymentów długoterminowym zastosowaniem niskiej dawki promieniowania neutronowego oraz fotonowego. Wcześniej dawki były wysokie, jednak krótkotrwałe, przez co nie dawało to realnego poglądu na sytuację astronautów wybierających się na Marsa. Po 6 miesiącach eksperymentu szczegółowo zbadano mózgi gryzoni biorących w nim udział. Stwierdzono wówczas, że zaaranżowane promieniowanie kosmiczne spowodowało u zwierząt poważne powikłania neurokognitywne. 

NASA chce wysłać ludzi na Marsa do końca 2030 roku. Coraz więcej naukowców niepokoi się o los astronautów, którzy sporo ryzykują swoją pionierską wyprawą. Pozostały czas ma być wykorzystany na zapewnienie jak najlepszego bezpieczeństwa załogi.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.7 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

To by dopiero było jakby w

To by dopiero było jakby w połowie drogi zapomnieli gdzie i po co lecą , po czym by zawrócili albo polecieli w pi*du !

Dopuki ktoś nie opracuje efektywnych pól siłowych do ochrony statków ko(s)micznych to nic z tego nie będzie , bo albo ich napromieniuje i zmutują albo coś ich "puszkę" przedziurawi na wskroś .

Portret użytkownika minoduesp

W przestrzeni kosmicznej nie

W przestrzeni kosmicznej nie ma "mrozu" a już tymbardziej żadnego dźwięku . Temperatura jest miarą drgań cząsteczek danego ośrodka (a próżnia jest pusta) - podobnie jak przestrzeń między ściankami termosu , zaś dźwięk jest falą akustyczną w ośrodku wypełnionym czasteczkami fizycznymi , których w próżni (jak sama nazwa wskazuje) - NIE MA ! {w przeciwnieństwie do efektów specjalnych w filmach fantastycznych }

Portret użytkownika opinia

W próżni tak, ale kosmos

W próżni tak, ale kosmos jednak jest wypełniony cząsteczkami. I to nawet całkiem sporymi. Nie chce mi się teraz liczyć wszystkim planet i planetoid, ale może jakbyś miał chwilę czasu, to masz zadanie na wakacje.

Portret użytkownika baca

ci co byli na księżycu już

pamięć płata różne figle

Gołota nie pamięta jak doleciał i wylądował w narożniku

ci co byli na księżycu nie pamiętają jak tam dolecieli...

obsługa naziemna NASA nie może sobie przypomnieć gdzie położyła film z lądowania

a na ziemi pojawili się żydzi którzy pamiętają że zginęli w polskich obozach zagłady

 

Skomentuj