Wynaleziono baterię zasilaną jedynie słodką i słoną wodą

Kategorie: 

Źródło: ACS Omega, pixabay.com

Przepływająca naprzemiennie słodka oraz słona woda może wytwarzać niewielki potencjał elektryczny. Odkrycie może doprowadzić do powstania nowego źródła energii elektrycznej, które jest znacznie bardziej stabilne, niż te zależne od wiatru i słońca, potencjalnie oferując niezawodne źródło energii w lokalizacjach przybrzeżnych.

Dr Kristian Dubrawski z Uniwersytetu Stanforda wykorzystał potencjał elektryczny mieszanki wody słonej oraz słodkiej i wykorzystał go do zasilania przybrzeżnych oczyszczalni ścieków. Naukowiec zbudował prototypowy zestaw akumulatorów z błękitem pruskim oraz elektrodami polipirolowymi i na przemian zanurzał go przez godzinę w słonej i słodkiej wodzie. Aby upewnić się, że test był realistyczny, Dubrawski użył wody morskiej zebranej w Half Moon Bay w Kalifornii i słodkiej wody z regionalnej instalacji kontroli jakości wody w Palo Alto.

 

Badacz opisał, w jaki sposób jony sodu i chloru przeszły do ​​elektrod akumulatora podczas fazy słonej wody, dostarczając ładunek. Gdy słodka woda zastąpiła słoną wodę, jony opuściły elektrody, przenosząc ładunek w przeciwnym kierunku.

Do działania nowatorskiej baterii nie potrzeba żadnej dodatkowej energii. Mechanizm obejmuje jedynie specjalne komory, które wymieniają wodę słoną na słodką. W całym procesie wytwarzania energię elektrycznej moc dostępna do użytku zewnętrznego jest najwyższa na początku fazy słonej.

 

Dzięki doskonałej wydajności możliwe jest wyprodukowanie 650 watogodzin z metra sześciennego słodkiej i morskiej wody. Basen wypełniony mieszanką wód mógłby zasilić przeciętny amerykański dom na jeden dzień.

 

Nowoczesna bateria jest prosta, niedroga w produkcji i może działać bez dodatkowego zasilania. Badacze uważają, że nowy wynalazek może być doskonałą, ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych elektrowni.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika ya

Ani to bateria, ani

Ani to bateria, ani akumulator. To zaledwie ogniwo elektrochemiczne z wymiennym elektrolitem. Niezbyt inteligentym wystarczy określenie bateria, choć ta oznacza zespół ogniw pierwotnych lub wtórnych.Z powodu bardzo niskiego poziomu merytorycznego odechciewa się czytania zamieszczanych tutaj informacji.

Głosuj za
12
Portret użytkownika euklides

Redaktor B źle przetłumaczył

Redaktor B źle przetłumaczył sformułowanie "with perfect efficiency, it is possible to produce 650 watt hours from a cubic meter" i wyszło mu, że urządzenie ma doskonałą wydajność. Ta pisze redaktorze, że gdyby urządzenie pracowało z idealną wydajnością to możliwe jest uzyskanie 650 watogodzin z metra sześciennego wody słonej i słodkiej. Czyli trzeba przelać 2000 litrów wody żeby mieć w gniazdku 650 W mocy, co nie wystarczy nawet do zasilenia czajnika.... Jak tą wodę pompować? Co zrobić z wodą zasoloną? Generalnie o kant d.. potłuc taką baterię, chyba, że ktoś mieszka w pobliżu akweduktu z wodą słodką i morską.

Skomentuj