Kolejna firma zapowiada wystrzelenie tysięcy satelitów, aby stworzyć globalny system komunikacji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykański startup UbiquitiLink, dołączył do listy firm planujących stworzenie globalnego systemu komunikacji z wykorzystaniem konstelacji setek lub nawet tysięcy satelitów.

 

Telekomunikację czeka kolejny przełom, tym razem satelitarny. Systemy składające się z rojów satelitów na niskich orbitach powstają i są rozwijane przez takie korporacje jak SpaceX, OneWeb czy Amazon. Wszystkie z nich zamierzają zapewnić mieszkańcom całej planety dostęp do Internetu. Projekt UbiquitiLink obejmuje dodatkowo zapowiedź stworzenia systemu zapewniającego komunikację telefoniczną w regionach, w których nie ma do niej dostępu.

 

Jak powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny UbiquitiLink Charles Miller, firma zamierza stworzyć grupę tysięcy małych satelitów, do których mogą się bezpośrednio podłączyć, zwykłe smartfony, co zmieni je w telefony satelitarne.

 

Jednocześnie Miller powiedział, że nie chodziło o stworzenie alternatywy dla naziemnych stacji bazowych łączności komórkowej, ale o system je uzupełniający, który zapewniłby zasięg w trudno dostępnych i słabo zaludnionych regionach. W tym celu firma zamierza zaoferować współpracę operatorom mobilnym, którzy w przyszłości będą mogli oferować abonentom usługę łączności satelitarnej za dodatkową opłatą lub bezpłatnie.

 

Projekt Ubiquitlink wygląda na bardzo ambitny i kosztowny, ale firma twierdzi, że zmniejszyła potencjalne koszty. Niewielki rozmiar i waga zaprojektowanych satelitów tego systemu ma pozwolić na uruchomienie znacznie większej liczby urządzeń naraz, w porównaniu z firmami, które pracują nad innymi globalnymi systemami komunikacyjnymi.

Ponadto Ubiquitlink nie musi opracowywać sprzętu do odbierania sygnałów z satelitów na Ziemi, ponieważ same smartfony będą odbierać sygnał. Ze względu na niewielkie zmiany w standardowym oprogramowaniu komórkowych stacji bazowych smartfony będą postrzegać satelity poruszające się na orbicie na wysokości do 500 km jako wieże naziemne. Po podłączeniu smartfona satelita wyśle sygnał do innych satelitów, które przekażą go do wieży komórkowej operatora na Ziemi. Miller wyjaśnił również, że do komunikacji satelity będą wykorzystywać te same częstotliwości, co operatorzy telefonii komórkowej. Obecnie operatorzy satelitarni są zmuszeni szukać zgody na korzystanie z niektórych częstotliwości.

 

Startup planuje przetestować prototyp swojego satelity w najbliższej przyszłości. Niedawno statek towarowy Dragon dostarczył urządzenie na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zgodnie z planem astronauci powinni przenieść urządzenie na statek towarowy Cygnus, który przybył na orbitę w kwietniu. W przyszłym tygodniu statek ten oddokuje się z ISS i wzniesie się na wyższą orbitę, aby wystrzelić kilka satelitów, w tym Ubiquitlink. Następnie specjaliści firmy przetestują urządzenie w sieciach 2G i LTE.

 

Czas realizacji projektu w Ubiquitlink nie został określony, ale Miller optymistycznie ocenia koszty stworzenia systemu na poziomie 1-2 miliardów dolarów.

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika MiamiVibe

O nasze dusze ? Czyli o twoją

O nasze dusze ? Czyli o twoją nie ? A niby czemu, z czym jesteś lepszy ode mnie lub od innych, że tak się wywyższasz ? W dupie, a nie w czasch końca, system będzie trwał zawsze, dopóki przyzwolenie na niego będzie dane od tabunu ogłupionych niewolników zombie i nie zmieni tego pieprzenie obłąkanych wieszczów czerpiących ,,wiedzę" z książek mitologiczno-fantasy. Przypuszczam, że te wasze ,,przepowiednie" biorą się z tego, że technologia osiągnęła taki poziom, że jesteście przy niej niczym krowa przy telewizji, która muczy z radości bo lecą kolorki Smile A wasze zryte religijnym bełkotem mózgi przerabiają to na religijną paplaninę, bo bogi nadchodzo, pokutujta, w bibliełełe piszo że zniszczo was i piekła trololo XD Tak jakby do średniowiecznego wieśniaka przyjść ze smartfonem i być dla niego bogiem Smile Niech w końcu przybędą te bogi, pozabierają was i będzie normalnie.

Portret użytkownika keri

Oświecenie już było,

Oświecenie już było, pozostały po nim jakieś wiersze i architektura Biggrin

 Za Jezusa też myśleli, że ich wyzwoli.

> "system będzie trwał zawsze, dopóki przyzwolenie na niego będzie dane od tabunu ogłupionych niewolników zombie i nie zmieni tego pieprzenie obłąkanych wieszczów".

Masz rację, Miami, teraz też nie przyleci pełen miłości zbawiciel, aby dokonać ludobójstwa, którego oczekują rozmodleni.

Hehe, jakim trzeba być pustakiem, aby oczekiwać ludobójstwa, którego ma dokonać święty Biggrin

Portret użytkownika MiamiVibe

Jezus jest po to, żeby

Jezus jest po to, żeby ludziska czekali aż ktoś przybędzie łaskawie, nie wiadomo kiedy i zrobi za nich porządek, a przez ten czas ,,oczekiwania" można motłoch grabić i mordować, oprawcy pozostaną bezkarni, a motłoch jeszcze powie, że buk tak chciał, lub że to kara boska... Ja wierzę w Thora, obiecywał zlikwidować lodowe olbrzymy, nie widziałem jeszcze żadnego Smile

Portret użytkownika Illuminat13

pionki w grze nie rozumia ze

pionki w grze nie rozumia ze stoja za nimi figury krol krolowa na szachownicy zycia Jestescie pionkami w tej grze myslisz ze lucyfer ma rogi kazdy leszcz ludzki oddaje mu poklon codziennie w mniejszym lub wiekszym stopniu Jezus wyjatkowa postac ale wy obsrance nie znacie go

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika MiamiVibe

Ty go za to znasz Jak

Ty go za to znasz Smile Jak traktować poważnie kogoś, kto nawet poprawnie nie umie pisać ? Walisz tu cytatami z książki z epoki brązu, masz się za jakiegoś nadczłowieka, a prawda jest taka, że niczym się nie różnisz od nikogo, no i wali od ciebie czosnkiem na kilometr mycaku, dobrze wiem, że jestem dla ciebie gojem, wszędzie poznam tę charakteryczną pogardę.

Strony

Skomentuj