Kobiety w Arabii Saudyjskiej zyskały prawo do samodzielnego podróżowania

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Władze Arabii Saudyjskiej wydały dekret, dzięki któremu dokładnie od dziś obywatelki tego kraju zyskały możliwość samodzielnego podróżowania. To kolejna ważna zmiana w prawie kraju, który jest jednym z najbardziej ograniczających wolność kobiet na świecie.

 

Od dziś kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą wyjechać za granicę bez zgody ich męskiego opiekuna. Dotyczy to kobiet powyżej 21 roku życia, które aktualnie mogą bez zezwolenia mężczyzny ubiegać się o wydanie paszportu. To jednak nie jedyna ważna zmiana w prawach kobiet Arabii Saudyjskiej. Mogą one załatwiać niektóre sprawy urzędowe – rejestrować swoje nowonarodzone dzieci, małżeństwa, a także rozwody.

 

Ponoć zmianie ulegną również przepisy dotyczące zatrudnienia kobiet, które do 2030 roku mają objąć do 30% miejsc pracy. Choć wiele Arabek świętuje zyskanie nowych praw, pojawiają się również głosy niezadowolenia ze strony konserwatystów, także płci żeńskiej.

Arabia Saudyjska jest krajem słynącym z kontrowersji, szczególnie jeśli chodzi o traktowanie kobiet, często jako obywateli drugiej kategorii. Te ograniczenia społeczne powoli zaczął znosić Muhammad ibn Salman – książę koronny i następca tronu Arabii Saudyjskiej, rozpoczynając od zeszłorocznego zezwolenia kobietom na prowadzenie samochodów. Mimo tego wiele źródeł informuje, że następca tronu i tak prześladuje działaczy na rzecz praw kobiet, wielu z nich regularnie stawiając przed sądem. Choć wiele się zmieniło, kobiety w Arabii Saudyjskiej wciąż potrzebują zgody mężczyzn np. na zawarcie związku małżeńskiego, samodzielne życie lub opuszczenie więzienia, jeśli zostaną zatrzymane.

 

Arabski system opieki męskiej daje mężom, ojcom i pozostałym męskim krewnym prawo do podejmowania decyzji dotyczących kobiet w ich rodzinach. W kraju istnieje nawet Absher, czyli platforma online z ogromną bazą danych na temat kobiet, z której korzystają wyłącznie ich opiekunowie. Dotychczas to właśnie poprzez tę platformę można było odebrać danej kobiecie możliwość przemieszczania się lub wykryć próbę jej ucieczki.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika baca

czekam na dzien kiedy kobiety

czekam na dzien kiedy kobiety w arabii saudyjskiej wywalczą prawo do chodzenia bez burek, bo dopiero wówczas te kozy będą mogły sie paść normalnie bez kłopotliwego kagańca na twarzy....

jakieś feministyczne towarzystwo praw zwierząt powinno poprosić sorosza o kasę na ruch wyzwolenia arabskich kóz... to znaczy kobiet żeby nie musiały nosić ręczników i tych prześcieradeł w tym cholernym upale...

 

Portret użytkownika Robaczkowa

Oni jakoś inaczej się

Szalom to po ,,żydowsku".  Arabowie jakoś inaczej się pozdrawiają. Tacy jedni co wyglądają na Arabów (tacy leciukto przyciemnieni) mieszkają koło mojej działki na wsi. Oni jak widzą jakiegoś faceta to mówią (piszę fonetycznie) -  ,,salamalejkum". Ale skąd oni są to cholera wie bo ze mną nie gadają. Może ktoś z Was mnie oświeci i powie w jakim to jest języku. Spodziewam się że po arabsku ale głowy nie dam.

Na razie są grzeczni ale, na wszelki wypadek, jakby co, jakby się czasy zmieniły to spluwę do obrony mam schowaną.Jakieś z siedem kilometrów ode mnie jest ośrodek z uchodźcami więc oni się osiedlają w promieniu kilkunastu kilometrów od ośrodka i usamodzielniają. Na razie jest spokój ale nie tak sam z siebie. Grupy polskiej młodzieży się zorganizowały i chodzą na takie patrole po okolicy. Jak ktoś rozrabia to przeganiają. I to skutkuje. Tamci nawet mówią dzień dobry Polakom (facetom). Przynajmniej myślę że to znaczy coś podobnego, jakieś powitanie. 

W bardzo dziwnej okolicy mam domek. Teraz wszędzie dookoła osiedlają się też Holendrzy. Na polskiej prowincji robi się  coraz mniej ,,polsko".

Portret użytkownika Medium

Na polskiej prowincji robi

Na polskiej prowincji robi się  coraz mniej ,,polsko".

Niepotrzebnie Polska popłynęła politycznie na zachód, ku swej zgubie. Zachód bowiem skazany jest na niezatracenie dotychczasowych narodowości, dotychczasowych języków no i religii, która nie zdała egzaminu. Szkoda, po prostu szkoda.

PS. Robaczkowa, po której stronie dziewiętnastego południka mieszkasz? 

Strony

Skomentuj