Małpy stają się coraz inteligentniejsze. Kapucynki z Panamy osiągnęły epokę kamienia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Twitter/New Scientist

Grupa małp panamskich mogła osiągnąć kolejny etap ewolucji. Naukowcy twierdzą, że małpy mogły właśnie osiągnąć etap, który można przyrównać do epoki kamienia w historii ludzkości.

Obserwacja populacji kapucynek czarno-białych żyjących na panamskiej wyspie Jicarón udowodniła, że zaczęły one używać kamieni do prostych czynności. Małpy używają niewielkich głazów, aby rozbijać orzechy i skorupiaki.

 

Naukowcy dokonali odkrycia już w 2004 r., jednak w marcu 2017 r. powrócili na wyspę z kamerami, aby przyłapać małpy na gorącym uczynku.

Nie wiadomo dokładnie kiedy i w jaki sposób kapucynki mieszkające na wyspie zaczęły wykorzystywać kamienie, jednak uważa się, że stało się to przez przypadek. Na początku zaobserwowano tylko kilku samców posługujących się prostym narzędziem.

 

Kapucynki są czwartą grupą zwierząt naczelnych, w którym zaobserwowano używanie kamieni jako narzędzi. Inne gatunki, które również potrafią to robić to szympansy w Afryce Zachodniej, makaki w Tajlandii oraz inne gatunki kapucynek w Ameryce Południowej.

Do niedawna naukowcy uważali ludzi za jedyny gatunek, który potrafił używać kamieni jako narzędzi. Epoka kamienia swój początek w dziejach ludzkości ma 2,5 miliona lat temu.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Q.Werty

"Kapucynki używają

"Kapucynki używają niewielkich głazów". Ktoś czyta te brednie przed publikacją?
Głaz to fragment skały (kamień) o średnicy większej niż 20cm.
Świat schodzi na psy. Kiedys naukowcy odkrywali prąd elektryczny, energię atomu i nowe planety, badali skały z Księżyca a dziś odkrywają, po 15 latach obserwacji i milionach dolarów wydanych na badania, że psy lubią kości. Rozpacz. Z takim podejściem nigdy nie dotrzemy na Marsa.

Portret użytkownika Admin 99

Co za brednie. Epoka kamienia

Co za brednie. Epoka kamienia łupanego zaczeła się gdy nasi przodkowie zaczęli robić narzędzia z kamienia a nie używać kamieni (nieobrobonych) jako narzędzi. Mam nadzieję, że to debilni zagraniczni dziennikarze piszą takie bzdury a nie ludzie którzy powinni się na tym znać.

Portret użytkownika alojzy

W sumie to całkiem dobre

W sumie to całkiem dobre pytanie. Wydaje mi się jednak, że każda mrówka wie co ma robić: jak 1k mrówek zbuduje mrowisko w miesiąc, to jedna zrobi to samo tylko w tysiąc miesięcy. Problem w tym, że nawet nie są w stanie zobaczyć co zbudowały.
Wypadałoby zapytać, czy człowieka nie pogania taki sam instynkt i czy nim kierowany nie buduje rzeczy, których jak mrówka, nie ogarnia ze względu na specyficzną budowę oczu, specyfikę słuchu, mózgu, łapek itp. (niby ludzie wspierają się rzutowaniem, planami, widokiem z kamer, ale mrówki też dostają informację "tam coś zdechło, trzeba przynieść", "z tyłu mrowiska usiadł grzybiarz - gryziemy").
Grzechem jest uznać, że ludzie w pełni wiedzą co robią, bo nie widzą nikogo kto robiłby coś bardziej skomplikowanego (pozostaje pytanie, czy ludzie w ogóle rozpoznaliby coś bardziej skomplikowanego przewyższającego ich pojmowanie tak jak niby człowiek przewyższa pojmowaniem mrówki).
Być może faktycznie w budowę człowieka wpisany jest instynkt każący mu robić to co robi i dostarczający do świadomości tyle informacji ile wystarczy do wykonania tego co trzeba, a że wydaje się to "rozumne i zaplanowane" - to może być tylko złudzenie wynikające z braku kogokolwiek bardziej zaawansowanego (ale tylko na tyle, żeby dało się objąć świadomością) z kim można by się było porównać.
A być może sama ewolucja świata ma wpisaną w podstawę taki rozwój: bakterie tworzą kolonie, mrówki mrowiska, człowiek akceleratory, człowiek v2.0 transmutatory genetyczne z komutacją zwrotną, nadczłowiek planety, bogowie układy słoneczne, a alojzy już całe kosmosy z gromadami galaktyk - czyli być żyjemy w produktach innych istot tak jak np. bakterie i mrówki żyją w elementach akceleratora, choć tego nie pojmują.

Portret użytkownika alojzy

Czyli średnia "rozumu" na

Czyli średnia "rozumu" na planecie pozostaje stała (skoro małpom przybyło rozumu do wskoczenia na kolejny etap rozwoju to chyba nie muszę dodawać komu go ubyło).
Mam nadzieję, że bogowie już wiedzą, że jeżeli małpy wpadną na pomysł obrzezania - hodowlę należy natychmiast zniszczyć bo to oznaka, że geny skręciły na drogę sukinsyństwa.

Strony

Skomentuj