Spożywanie dużych ilości soli może podwoić ryzyko wystąpienia niewydolności serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sód pomaga organizmowi pełnić wiele funkcji biologicznych, tak więc odrobina soli w codziennej diecie jest jak najbardziej wskazana. Jednak zbyt duże ilości soli mają zły wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Najnowsze badania sugerują, że spożywanie zbyt dużych ilości soli może podwoić ryzyko wystąpienia niewydolności serca.

 

Badania zaprezentowane przes dwoma laty podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie wskazują na związek pomiędzy wysokim spożyciem soli a ryzykiem wystąpienia niewydolności serca. Sód, którego źródłem jest przeważnie spożywana sól kuchenna – ma kluczowe znaczenie dla wielu funkcji ciała, takich jak działanie nerwów, elastyczność mięśni czy zachowanie równowagi w nawodnieniu organizmu.

 

Badacze zauważają jednak, że spożywanie dużych ilości soli jest jedną z głównych przyczyn wysokiego ciśnienia krwi, a także jest niezależnym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej oraz udaru mózgu. Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi i choroby sercowo-naczyniowej, zaleca się zmniejszenie dziennego spożycia sodu w diecie do mniej niż 1500 miligramów. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca również zmniejszenie średniego spożycia soli o 30% (maksymalne spożycie do 5 gramów soli dziennie), co ma ograniczyć ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe. Ludzie spożywający ponad 13,7 grama soli dziennie mieli podczas badań dwa razy większe ryzyko niewydolności serca w porównaniu z osobami spożywającymi poniżej 6,8 grama.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Zdarza mi się drastycznie

Zdarza mi się drastycznie obniżone ciśnienie, np. 80/50, wtedy proszę o kawę. Proszę, bo nie bardzo mam siły sama zrobić. Pomaga.

No ale co w istocie odpowiada za nadciśnienie? No i dlaczego lekarze nie szukają przyczyn, tylko każą tabletki łykać?

Portret użytkownika Bajtek

 Admin podnosi ciśnienie

 Admin podnosi ciśnienie jakością artykułu .. Jak najwięcej soli kamiennej. Najlepsza jest kłodawska. Zamieszczę linka o soli dzisiaj tu w komentarzach tylko muszę poszukać. Kawa podnosi, wypłukuje dobroć i ciśnienie spada. Polecam Yerbę, ponieważ zawiera witaminy, minerały i zdrowo podnosi ciśnienie na cały dzień. Pozdrawiam.

Portret użytkownika Estia

Skoro ludzie uzywaja gowna

Skoro ludzie uzywaja gowna zamiast soli to nie dziwota ze choruja...W Polsce lat temu byla afera z sola dokladnie drogowa czyli zanieczyszczona ktora byla sprzedawana jako spozywcza. Nikt nie zostal ukarany. Sol ktora lezy w marketach nadaje sie wlasnie co najwyzej na drogi a nie do spozycia. Kupujcie naturalna sol klodawska, himalajska czy morska z mikroelementami, a nie ten bialy szmelc ktory uwazacie za sol. Faktem natomiast jest ze sa osoby ktore przesadzaja z soli, a czemu przesadzaja i tak uwielbiaja slone bo brakuje im mikroelementow zwlaszcza magnesu. Pozniej mama wysokie cisnie itp. chorobska, dodatkowo ludzie za malo pija wody, herbata, kawa, napoje,soki kartonowe to nie woda, ale sa tacy ktorzy mysla ze jak tego sie nazlopia 2 litry i wiecej to juz sa nawodnieni, a tym czasem jest wrecz odwrotnie, im wiecej tego typu napoji tym szybciej organizm sie tego pozbywa, nie wspomne juz o zakwaszeniu ciala takimi napojami.

Portret użytkownika keri

Za mała ilość soli wywołuje

Za mała ilość soli wywołuje tężyczkę i samopoczucie zombi. Ludzie leczą się latami prywatnie u neurologów i psychiatrów, gdyż nie wiedzą, dlaczego tak fatalnie się czują.

 A lekarze ich leczą syfem farmaceutycznym, który nie może pomóc, tylko wywołuje skutki uboczne. Przecież taki neurolog nie powie, panie, jedz pan więcej soli, gdyż straciłby sponsora.

Portret użytkownika Dr Piotr

Tężyczka to wtórny efekt

Tężyczka to wtórny efekt zaburzeń hormonalnych i wywołanych tym zaburzeń gospodarki wapniem i potasem, a w soli masz głównie sód i chlor w postaci jonowej. Skąd Wy bierzecie te informacje i wiedzę, ludzie?!

Strony

Skomentuj