Naukowcy przekształcili dwutlenek węgla w grafen

Kategorie: 

Źródło: James Hedberg/CC

Dwutlenek węgla zwykle postrzegany jest jako gaz cieplarniany, a naukowcy opracowują metody pozyskiwania go z atmosfery celem jego składowania w podziemnych magazynach. Jednak dwutlenek węgla można też wykorzystać do produkcji pewnych materiałów. Zespół z Instytutu Technologii w Karlsruhe zademonstrował proces, który pozwala przekształcić ten gaz w grafen.

 

Obecnie posiadamy do swojej dyspozycji różne metody wytwarzania grafenu. Ten rewolucyjny materiał można wykonać np. z oleju sojowego, drewna, a nawet z liści eukaliptusa. Jednak najczęściej stosowana metoda produkcji grafenu to tzw. chemiczne osadzanie z fazy gazowej (CVD). Polega ona na wprowadzaniu do komory reakcyjnej gazowych substratów, a umieszczona w niej cienka warstwa materiału działa jako katalizator i substrat. Gaz w tej komorze wchodzi w reakcję chemiczną z materiałem i wytwarza na jego powierzchni cienką warstwę grafenu.

Naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe opracowali niemal identyczną metodę, która jednak polega na wprowadzeniu do komory dwutlenku węgla wraz z wodorem, a katalizatorem i substratem jest cienka płytka, wykonana z miedzi i palladu. Grafen powstaje przy wysokiej temperaturze 1000 stopni Celsjusza i ciśnieniu atmosferycznemu.

Źródło: Instytut Technologii w Karlsruhe

Jeśli płytka zawiera odpowiednie proporcje miedzi i palladu, grafen powstaje w prostym i jednoetapowym procesie. Opracowana metoda pozwala produkować wiele warstw grafenu jednocześnie. Okazuje się więc, że dwutlenek węgla może posłużyć do masowej produkcji „cudownego materiału”. W ramach kolejnego etapu badań, naukowcy będą chcieli wykorzystać wykonany w ten sposób grafen do produkcji komponentów elektronicznych.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Illuminat13

macie tutaj dowod na przejaw

macie tutaj dowod na przejaw inteligencji Boskiej w przyrodzie na zdjeciu wyzej geometria matematyka  Dlaczego w świecie organizmów żywych figurą geometryczną najczęściej spotykaną jest pięciokąt, w nieożywionym zaś - sześciokąt? Dlaczego nie tylko dzieła kunsztu ludzkiego, ale i twory przyrody wykazują w swej budowie określone proporcje liczbowe? Czy to przypadek, że te proporcje wyrażają się bardzo często "złotą liczbą" 1,618 i że napotykamy je zarówno w ciele ludzkim, jak i w egipskich piramidach?"  http://www.swietageometria.info/swieta-geometria-w-przyrodzie?start=1 

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Illuminat13

dziadek w roznych czasach

dziadek w roznych czasach tego swiata bylo bardzo wielu madrych gosci Pitagoras Platon Newton Tesla Da Vinci Kopernik ktozy mieli pojecie bez mikroskopow ze przyroda ma matematyczny aspekt  Jeszcze raz Ci powtarzam biblia choc zmanipulowana [tlumaczenia ] zawiera przekaz historyczny dotyczacy tego swiata i tego ktorego wiekszosc nie widzi Fizyka kwantowa inne wymiary czlowiek dopiero raczkuje w tej dziedzinie nauki

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Tu można częściowo tylko się

Tu można częściowo tylko się zgodzić/... Oczywiście, że biblia zawiera historię świata spisaną przez wcześniejsze cywilizacje przez Summerów i inne . Niestety te dzieła zostały zawłaszczone przez pustynne plemiona żydowskich przodków, które na tym szkielecie stworzyły żydowskie kłamstwo judaizmu i później NT.

 A uczyniły to ok 1000 lat po Potopie, kiedy zatopiona w nim cywilizacja Summerów powróciła do swojej współczesnej świetności i została najechana i zniszczona przez te pustynne ludy neandertalczyków zmutowanych z homosapiens...

Portret użytkownika Pawel

Odnosnie swietej geometrii...

Odnosnie swietej geometrii.....wiekszosc ludzi jest zbyt wielkimi debilami zeby to ogarnac.Jest to dla nich zbyt wielkie do pojecia,a poza tym niewierzacy nie dopuszczaja mysli o inteligentnym stworcy,programie lub jakkolwiek chcecie To nazwac.A niestety niewierzacych przybywa,nawet gdy przedstawi sie im naukowe fakty(ktorych sami uzywaja do obalenia jakiejkolwiek opcji Stworcy) to beda Ci sie smiac w twarz bo chore ego nie moze tego zniesc.Zyjemy w czasach ogromnej ludzkiej pychy,a bedzie coraz gorzej.

Portret użytkownika Bajtek

 Jestem osobą nie wierzącą w

 Jestem osobą nie wierzącą w wyssane z palca bóstwa ludzkie. Potęga Natury i wzory w niej zawarte są na tyle widoczne, że wręcz zmusiły mnie do zrzucenia ciężaru sakramentów "świętych", czyli blokad energetycznych nakładanych na nas w celach manipulacyjnych. Wiem, brzmi jak czary i jest trudne do przyjęcia. Wiem, bo przechodziłem przez to i jako osoba mocno sceptyczna (lecz na swoje szczęście) otwarta, miałem problem z akceptacją tego (dla mnie już) faktu. Wierzę w niesamowity pierwiastek, opisany przez nas wzorem, jakim jest jod (Lugola), który mi i Żonie uratował życie... Ludzkość się budzi i to mnie szczerze cieszy.

 Pamiętam, że otarłem się o taką hipoteze, że bogami jesteśmy my z przyszłości a tutaj wysłaliśmy się do wielu żywotów żeby zrozumieć genezę swojej egzystencji. Piękne.

Pozdrawiam.

Skomentuj