Dzisiaj 50 rocznica lądowania ludzi na Księżycu, ale czy aby na pewno?

Kategorie: 

Źródło: NASA

Dzisiaj wypada równo 50 lat od czasu gdy na całym świecie z wypiekami na policzkach, miliardy ludzi oglądały lądowanie ludzi na Księżycu. Do dzisiaj uważane jest to za największe osiągnięcie NASA. Pojawiło się jednak wiele teorii spiskowych sugerujących, że Amerykanie nigdy nie stanęli na Księżycu, tylko sfingowali wszystko w studio filmowym, a realizacją tego fałszerstwa miał się zająć wybitny reżyser Stanley Kubrick.

 

Podsumujmy program Apollo, którego celem było postawienie ludzkiej stopy na Srebrnym Globie. W latach 60 ubiegłego wieku na świecie liczyły się tylko dwie potęgi - Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Oba mocarstwa uczestniczyły w tak zwanym w wyścigu kosmicznym. Cele były następujące umieszczenie pierwszego sztucznego satelity wysłanie pierwszego człowieka w kosmos i lądowanie człowieka na Księżycu. Mimo, że USA przejęło naukowców z nazistowskiego programu rakietowego, pierwsze dwa cele zostały osiągnięte przez ZSRR. Dlatego ten trzeci cel stał się dla USA kwestią honoru.

 

Program Apollo uruchomiono w 1961 roku. Prezydent John Fitzgerald Kennedy ogłosił, że celem dla NASA jest wysłanie człowieka na Księżyc przed końcem dekady. Oficjalnie udało się to osiągnąć podczas misji Apollo 11. Stało się to 20 lipca 1969 roku. Neil Armstrong został pierwszym człowiekiem na Księżycu, Wchodząc na jego powierzchnię wypowiedział słynne zdanie -  To mały krok dla człowieka ale wielki krok dla ludzkości. Potem na Księżyc Amerykanie latali jeszcze pięciokrotnie, do grudnia 1972 roku kiedy ostatecznie zakończono program Apollo. Od tego czasu ludzka stopa nie stanęła na Srebrnym Globie.

To bardzo dziwne, że przez 50 lat nie postanowiono tam powrócić i głównie z tego powodu zaczęło to rodzić pogłoski, że Amerykanie sfingowali swój rzekomy program księżycowy, a w latach sześćdziesiątych XX wieku po prostu nie było odpowiedniej technologii do tego aby wylądować na Księżycu i powrócić bezpiecznie na Ziemię. Co ciekawe najwięcej zwolenników teorii spiskowych, wedle których NASA nigdy nie wylądowała na Księżycu, jest właśnie w Stanach Zjednoczonych i są wśród nich nawet osoby zaangażowane w program Apollo!

 

Do tej pory zdefiniowano całą długą listę zarzutów, które mają dowodzić fałszerstwu. NASA traktuje je zaskakująco poważnie i swego czasu przygotowano nawet specjalną stronę internetową, na której rozprawiali się z każdym z hipotetycznych dowodów na inscenizację lądowania. Część ich wyjaśnień jednak brzmi bardzo kuriozalnie, a niektóre dowody na oszustwo są rzeczywiście zastanawiające.

 

W wątpliwość poddano na przykład możliwość dowiezienia na Ziemię nagrań z Księżyca w nieuszkodzonej formie. Specjaliści z dziedziny fotografii twierdzą po prostu, że klisze filmowe nie przetrwałyby ze względu na promieniowanie kosmiczne i słoneczne. A skoro nie mogły przetrwać klisze to tym bardziej ludzie. Rzeczywiście, jakość nagrań i zdjęć z Księżyca jest doskonała. Biorąc pod uwagę fakt, że musiały przemierzyć z astronautami aż 380 tysięcy kilometrów ( i to w linii prostej). Podczas tej podróży promieniowanie powinno chociaż trochę uszkodzić nagrania.

 

Specjaliści z agencji kosmicznej NASA twierdzą, że klisze były przewożone w specjalnych ołowianych pojemnikach, które odcinały 95% promieniowania. Jednak zwolennicy teorii oszustwa księżycowego twierdzą, że na powierzchni srebrnego globu nie było ołowianej ochrony klisz, a na zdjęciach nie ma śladów po uszkodzeniach. Na to eksperci odpowiadają, że ich zdaniem poziom promieniowania na powierzchni Księżyca nie jest aż tak duży, aby dokonać takich uszkodzeń.

 

Wygląda na to, że spory na temat prawdziwości lub oszustwa co do lądowania na Księżycu będą trwały dalej. Jedni wierzą, że było to wspaniałe osiągnięcie amerykańskiej nauki, a inni, że rzekomy Księżyc został odwzorowany w studiu filmowym wybudowanym na te potrzeby w słynnej Strefie 51. Ilość anomalii i niezgodności wychwyconych na dostępnych nagraniach z Księżyca jest rzeczywiście zdumiewająca, ale na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo wiarygodnie, tak jak w wybitnym filmie fantastyczno naukowym Stanleya Kubricka, 2001 Odyseja Kosmiczna. Biorąc pod uwagę efekty specjalne zastosowane w tym dziele, łatwo jest uwierzyć, że Kubrick był w stanie w przekonujący sposób wyrezyserować rzekome lądowanie.

Dopiero kolejne, lub jak kto woli pierwsze lądowanie na Księżycu pozwoli na ostateczne przecięcie wszelkich teorii spiskowych, jakie powstały na temat eksploracji tego ciała niebieskiego. Do niedawna na powierzchni naszego naturalnego satelity nie jeździł nawet żaden ziemski łazik. Obecnie znajduje się tam chiński Yutu 2. Jednak przebywa on na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca i z pewnością nie zdoła potwierdzić obecności tam Amerykanów. Czy to nie dziwne, że przez tyle dziesięcioleci wszyscy latali na Marsa, a pobliski Księżyc przestał kogokolwiek interesować?

 

Jednak ten stan rzeczy już się kończy. Chińska Agencja Kosmiczna po dwóch udanych misjach łazików księżycowych zapowiedziała misję załogową do 2030 roku. Z tego powodu Amerykanie znowu poczuli ducha rywalizacji. NASA zapowiedziała, że USA powróci na Księżyc z misją załogową do 2028 roku, ale Donald Trump narzucił im jeszcze ambitniejszy cel i skrócił ten czas o 4 lata. Oznacza to, że kolejne lądowanie na ziemskim satelicie może nastąpić już w najbliższych 5 latach. Czy ten cel jest realistyczny? I czy będzie to rzeczywiście pierwsze lądowanie na Księżycu czy też już kolejne? Zapewne nigdy się tego nie dowiemy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

,,Europa albo będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale" - Robert Schuman

Portret użytkownika ToTyiJa

jasne tylko że z tak

jasne tylko że z tak wielkiego osiągnięcia ludzkości znikneły oryginalne taśmy z nagraniami oraz heheh dane telemetryczne no k........ śmiechu warte. Oto  jak wieką krzywdę zrobiła wam ludzie telewizja i system masowego ogłupiania czyli szkoła.  Skala głupoty jest kosmiczna, brak logicznego myślenia łączenia faktów oraz wyciągania wniosków. System odniósł szalony sukces zrobił z ludzi bezmyslne małpy które łykna każdą bzdurę byle by tylko pokazali to w TV. Popatrzcie sobie na fotografie lądownika księżycowego jeśli ktoś daje wiare że tym pudłem ktokolwiek gdziekolwiek wylądował jest zwykłym daunem, tam nawet śrubki śą krzywo poprzykręcane technologia konmiczna hehehhe jaja jak berety toż to wygląda jakby dzieciaki to poskładały w stodole.

Portret użytkownika hs100

Nieco wyżej jest dyskusja o

Nieco wyżej jest dyskusja o darwiniźmie. Nie wiem czy zauważyłeś ale potwierdziłeś teorię Darwina tyle że do tyłu. Rzeczywiście człowiek pod wpływem masowego ogłupiania może cofnąć się do poziomu małpy, proces odwrotny o ile w ogóle jest mozliwy wymaga dużo więcej czasu i szczęśliwgo zbiegu okolicznoiści jak to u Darwina. Muszę nieco zrewidować swoje poglądy.

Portret użytkownika hyh Swarozyd

Ile ty masz pisowski

Ile ty masz pisowski harcerzyku  lat ,ze nie wiesz jaka jest grawitacja na Ksiezycu i jak zachowuje sie materia przy tej grawitacji ?

Slady butow wskazuja ,ze to nie jest Ksiezyc ani grunt ksiezycowy, Gdybys synek wiedzial jak dziala fizyka na Ksiezycu to zauwazylbys ,ze powinno bys przynajmniej tak jak jest na Saharze , full piachu i zaraz slad jest gleboko w piachu i rozmyty.

a tutaj jest typowy grunt ziemski twardy zostawiajacy trwaly slad.. co wyklucza zdjecia z Ksiezyca.

Portret użytkownika minoduesp

Gadasz a nie znasz się .. Na

Gadasz a nie znasz się .. Na księżycu nie ma piasku tylko ostry i drobny pył ,którego cienka warstwa pokrywa jego powierznię (powstał on w wyniku niezliczonych upadków meteorów kruszących jego skalną powłokę). Dlatego właśnie odcisk buta jest wyraźny i dość trwały a dodatkowo płytki bo po pierwsze warstwa pyłu jest cienka a po drugie grawitacja księżyca sprawia ,że ciężar naciskający na but astronauty jest ~ 6 razy mniejszy niż na ziemi.

Portret użytkownika Medium

Amerykańscy astronauci z

Amerykańscy astronauci z misji Apollo nie tylko nie byli na Księżycu, ale w ogle nie przebywali w kosmosie, a to dlatego, że dziarskim krokiem maszerowali tuż po misjach. Pobyt w kosmosie wiąże się ze znacznymi zmianami fizjologicznymi w organizmie, objawia się silnym osłabieniem mięśni, gdzie astronauta nadaje sie na nosze, a nie na samodzielny przemarsz po misji.

Portret użytkownika Jack40

Po pierwsze  Ameryka i ZSRR

Po pierwsze  Ameryka i ZSRR to w tamtym czasie zażarci wrogowie a co zrobił by wróg więdząc ze z tym lotem i lądopwaniem na księżycu to lipa ano rozpowszechnił by ze to kłamstwo  a jakim sposoben ZSRR by wiedziało ze USA leci bądz nie leci na księżyc  ano  radary wojskowe  w tamtych czasach już były powiedfział bym bardzo doskonałe  lub na tyle doskonałe ze swobodnie widzą lot czegoś metalowego na księżyc no chyba ze wy lepiej wiecie jak działa radar  i udowodnicie ze radar nie widzi  na taką odległość  chodzio konkretnie o odległość w stronę księżyca nie w zdłuż ziemi  zresztą to następny temat dla płaskoziemców he he czemu radary nie widzą  tak daleko wzdłóż  ziemi he he  kto zna prawa fizyki które występóją w tym poruszanym temacie  he he ?

Strony

Skomentuj