Niszczące lahary pokryły całe wioski w pobliżu wulkanu Sinabung w Indonezji

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Wulkan Sinabung w Indonezji pozostaje bardzo aktywny. Okolicznym mieszkańcom zagrażają nie tylko opady popiołu,trujące gazy, emisję magmy czy ciskane na wiele kilometrów kamienie. Wielkim zagrożeniem są również lahary, które sieją spustoszenie wśród siedzib ludzkich. Ostatnio na zboczach tego wulkanu doszło do wielu takich lawin błotnych.

 

Laharem nazywamy silny przepływ błota przypominający lawinę i składajacy się dodatkowo z osadu materiału pyroklasticznego, wymieszanego z kamieniami i wodą. Kilka wsi w okolicach wulkanu Sinabung musiało się zmagać z takim zagrożeniem, przez dwie noce z rzędu,11 lipca i 13 lipca.  

 

Na szczęście poza uszkodzeniami infrastruktury obyło się bez ofiar śmiertelnych. Lahary są śmiertelnie niebezpieczne. Zdarza się że pokrywają wcale miejscowości grubą warstwą szlamu, niekiedy nawet kilkudziesięciometrową. Uratowanie kogokolwiek pod taką górą błota jest praktycznie niemożliwe, a odkopywanie ofiar trwa wiele tygodni.

 

Największa tragedia tego typu wystąpiła w Ameryce Południowej, w Kolumbii, gdzie 13 listopada 1985 r.,stosunkowo niewielka erupcja z wulkanu Nevado del Ruiz wyprodukowała ogromny lahar  który nagle zniszczył całe miasto Armero, powodując śmierć około 25 tysięcy osób. Wydarzenie to później stało się znane jako tragedia Armero, najkrwawszy lahar w historii.  

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika minoduesp

Problem w tym ,że lawiny

Problem w tym ,że lawiny błotne nie biorą się z "głupich myśli" tylko z wycinki lasów na zboczach gór ! Jedni kretyni ogałacają góry z drzew a drudzy budują chaty na rozlewiskach a potem wszyscy lamentują ,że ich zalało i dobytek poszedł w piz*u !

Skomentuj