Amerykanie obawiają się erupcji superwulkanu Yellowstone. Czy to realne zagrożenie dla ludzkości?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ostatnia nietypowa aktywność sejsmiczna w obrębie Kalifornii, cechująca się dwoma bardzo silnymi wstrząsami sejsmicznymi, do których doszło w odstępie zaledwie 24 godzin, powodowała, że coraz więcej Amerykanów  zaczyna się zastanawiać, czy realne jest, aby wywołało to efekt domina postaci uruchomienia superwulkanu Yellowstone.

 

Obawy Amerykanów widać na przykładzie trendów wyszukiwania w Internecie. Zapytania o kalderę Yellowstone i znajdujący się tam superwulkan nagle wystrzeliły. Trudno się dziwić, ponieważ gdyby doszło do erupcji tego giganta, wiązałoby się to z prawdopodobnym zniszczeniem dużej części Stanów Zjednoczonych. Konsekwencje erupcji Yellowstone byłyby jednak dużo poważniejsze i odczułby je cały świat. Ogromna emisja związków siarki jaka towarzyszyłaby erupcji superwulkanu, spowodowałaby efekt nuklearnej zimy, który mógłby trwać na Ziemi nawet przed dekadę.

 

Na szczęście eksperci z  amerykańskiej agencji geologicznej USGS, uspokajają, że te obawy są całkowicie bezpodstawne. Ich zdaniem trzęsienia ziemi o sile powyżej 6 i 7 stopni w skali Richtera, występują dość często w zachodniej części kontynentu północnoamerykańskiego. Wyliczyli, że od 1900 roku w całych Stanach Zjednoczonych doszło do ponad stu trzęsień ziemi o sile ponad 6 stopni i dziewięciu trzęsień ziemi o sile ponad 7 stopni.

Zdecydowana większość takich trzęsień ziemi występuje w Kalifornii, ale nie tylko. Zdarzają się również silne wstrząsy w Oregonie, Waszyngtonie, Utah, Idaho, Montanie czy Wyoming. Właśnie na terenie tych trzech ostatnich stanów zlokalizowany jest Park Narodowy Yellowstone. Superwulkan znajdujący się tam nie wybuchł od 70 tysięcy lat, a wtedy nie była to erupcja na pełną skalę tylko duża emisja magmy. Prosta matematyka wskazuje na to, że od tego czasu w Ameryce Północnej musiało dojść do około 6 tysięcy trzęsień ziemi o sile większej niż 7 w skali Richtera i żaden z nich nie spowodował erupcji Yellowstone.

 

Nie stało się to również w 1992 roku kiedy w południowej Kalifornii ziemia zatrzęsła się z siłą 7,3 stopni w skali Richtera ani w 1999 po trzęsieniu o sile 7,1 stopni, które wystąpiło niemal w tej samej okolicy. Eksperci z USGS przekonują, że te wstrząsu nie wywołały również erupcji jakiegokolwiek innego wulkanu, który znajduje się znacznie bliżej ich epicentrum niż kaldera Yellowstone. Co więcej w 1959 roku trzęsienie ziemi w Lake Hebgen, o sile 7,3 stopni, wystąpiło tuż przy granicy stanów Idaho i Montana, na zachodnim skraju Parku Narodowego Yellowstone. Ono również nie spowodowało obudzenia się superwulkanu.

Jednak specjaliści z USGS przyznają, że pewna korelacja między trzęsienaimi ziermi a aktywnością wulkaniczną istnieje, tylko nie mamy zbyt wielu danych na temat tego jak do tego dochodzi. W związku z tym w wulkanologii jest tak wiele przypadków, a tak mało rzeczy pewnych. Tym samym zupełne wykluczenie, że silne wstrząsy sejsmiczne w USA nie spowodują jakiejś reakcji wewnątrz Ziemi, jest po prostu niemożliwe.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

To ,że ten wulkan w końcu

To ,że ten wulkan w końcu wybuchnie jest pewne , tyle że może jutro , za tydzień albo 1000 lat - niewiadomo. W sumie to lepiej nie wiedzieć bo i tak nic się na to nie poradzi .. ale jak już "dupnie" to pozostanie jedynie płacz , jęk i zgrzytanie zebów ..

Portret użytkownika Gazior

Jak wybuchnie, to pół świata

Jak wybuchnie, to pół świata odetchnie z ulgą, bo skończy się wreszcie to zbrodnicze państwo na kontynencie północnoamerykańskim. Mniejsze szkody z zimy przez dziesięć lat po wybuchu wulkanu niż z wojny atomowej z tymi debilami i skażenia całej planety.

Skomentuj