Naddźwiękowy samochód Bloodhound może pobić rekord prędkości na lądzie

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W październiku naddźwiękowy samochód Bloodhound przejdzie serię testów na specjalnie zaprojektowanym torze wyścigowym w RPA. Członkowie ekipy mają nadzieję niebawem pobić rekord prędkości lądowej, a celem ostatecznym jest osiągnięcie prędkości 1000 mil na godzinę (1609 km/h).

Brytyjska ekipa stojąca za tym ambitnym projektem ma nadzieję osiągnąć prędkość 500 mil na godzinę podczas pierwszych przejazdów na nowym torze zbudowanym na pustyni Kalahari. Pod koniec 2020 roku odbędzie się próba pobicia rekordu prędkości lądowej, który obecnie wynosi 763 mph (prawie 1228 km/h).

 

Wybudowanie toru w Republice Południowej Afryki stanowi kolejny etap projektu i jest kamieniem milowym dla zespołu stojącego za projektem. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku przedsięwzięcie było bliskie załamania ze względów finansowych, ale ostatecznie przedsiębiorca Ian Warhurst przejął kontrolę nad projektem. Od czasu uruchomienia pojazdu w marcu 2019 roku, zespół wyposażył go w dodatkowy system hamowania spadochronem, więcej czujników powietrza oraz systemy wykrywania i gaszenia pożaru.

Jak zaznacza Warhurst, dane próbnych przejazdów samochodu będą analizowane w czasie rzeczywistym, w ramach przygotowań do przyszłorocznej próby bicia rekordu:

Nasza kampania na rzecz ustanowienia rekordu prędkości lądowej jest wyjątkowa ze względu na możliwości, jakie otwiera przed nami technologia cyfrowa, która umożliwiła zespołowi przetestowanie konstrukcji samochodu z wykorzystaniem obliczeniowej mechaniki płynów (CFD). Technologia pozwoli nam na gromadzenie i udostępnianie danych na temat osiągów samochodu w czasie rzeczywistym.

Pierwotnym celem pojazdu w 2017 roku było osiągnięcie prędkości 800 mil na godzinę, zanim firma napotkała przeszkody finansowe. Niezwykle dużo czasu i wysiłków było koniecznych, aby dać sobie szansę na pobicie obecnego rekordu prędkości lądowej, ustalonego w 1997 roku. Może nieco zaskakiwać, że pomimo stałego rozwoju technologii, przez 22 lata nikt nie zdołał pobić osiągnięcia Andy'ego Greena w pojeździe Thrust SSC, który jako pierwszy przełamał barierę dźwięku na lądzie.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

On może i pobić ten rekord

On może i pobić ten rekord ale i co z tego ? Jak to jest wysoce ograniczony i właściwie nikomu do niczego nie potrzebny rekord.Ok. Chciałem powiedzieć, że to się nie przyda do niczego po prostu oprócz tego, że szybko to jechało.No więc po co to jechało ? Z tego samego powodu co się piłkę kopie.

Skomentuj