Stany Zjednoczone są światowym liderem w produkcji śmieci

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Każdego roku ludzkość produkuje ponad dwa miliardy ton odpadów komunalnych, co wystarcza na wypełnienie 800 tysięcy basenów olimpijskich. W przeliczeniu na głowę światowymi liderami są Amerykanie, którzy produkują trzy razy więcej śmieci niż wynosi średnia dla całego świata.

Pod względem recyklingu Stany Zjednoczone pozostają znacznie w tyle za innymi krajami, przetwarzając jedynie 35% odpadów. Dla porównania Niemcy są najbardziej efektywnym krajem, ponieważ recyklingowi poddawanych jest aż 68% zużytych materiałów. Badanie zostało opracowane przez firmę Verisk Maplecroft, która zaprojektowała dwa nowe wskaźniki, dotyczące wytwarzania odpadów i recyklingu.

 

Badacze wykorzystali publicznie dostępne dane do stworzenia globalnego obrazu tego, w jaki sposób kraje radzą sobie w obliczu narastającego kryzysu światowego, napędzanego głównie przez zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Indeks wytwarzania śmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca odnosi się do odpadów komunalnych, tworzyw sztucznych oraz żywności. 

 

Rocznie cały świat produkuje około 2,1 miliarda ton śmieci. Tylko 16% tych odpadów jest poddawanych recyklingowi, a 46% jest usuwanych w sposób niezrównoważony. Chiny i Indie stanowią ponad 36% światowej populacji i przyczyniają się do produkcji 27% śmieci.

 

Naturalnie Chiny wytwarzają więcej odpadów niż Stany Zjednoczone, ale jest to związane ze znacznie większą liczbą ludności. Wskaźnik produkcji śmieci na jednego mieszkańca pokazuje natomiast, że przeciętny Amerykanin wytwarza aż 773 kg odpadów, czyli trzykrotnie więcej od obywatela Chin.

Badania wykazały, że Stany Zjednoczone są jedynym krajem rozwiniętym, w którym produkowanie odpadów przewyższa możliwości ich recyklingu. Kwestia niewystarczającego przetwarzania śmieci w USA wydaje się być sprawą wynikającą z niskiej świadomości społecznej obywateli oraz nieprzystosowanej infrastruktury. Will Nichols z firmy Verisk Mapelcroft zwrócił uwagę, że infrastruktura w USA nie została stworzona w taki sposób, by wspomóc recykling:

Jeśli śmieci nie można przetransportować do Chin, to po prostu się je spala. W USA brakuje inwestycji w infrastrukturę, aby poradzić sobie z tym problemem.

Zakaz importu odpadów do Chin, Tajlandii, Wietnamu oraz Malezji może znacząco zmienić światową dynamikę i zmusić państwa do wprowadzenia nowych rozwiązań zarządzania śmieciami. Nichols zaznacza, że kraje azjatyckie nie chcą już dłużej pełnić roli światowego wysypiska i oczekuje, że rządy podejmą odpowiednie działania w kwestiach związanych z odpadami.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika ąę

Właśnie wróciłem z lasu.Nic

Właśnie wróciłem z lasu.Nic się zmieniło, plastikowych opakowań, butelek po piwie więcej niż grzybów.

Jednak jestem optymistą, dzięki Kitajskiej Republice Ludowej i innym "tygrysom" produkcji różnych "niezbędnych" do życia dupereli,niedługo zabraknie surowców do ich wytwarzania.Recykling jest prawie zerowy więc można się domyslić jak będzie wyglądać "jeden z najlepszych światów" za 150-200 lat. Najbardziejj powszechny (ze wszystkich pierwiastków z tablicy Mendelejewa) jest krzem. Jak narazie udało się w skali laboratoryjnej wyprodukować mikroskopijną ilość złota (Au) -jednak koszt produkcji kilkaset razy przewyższa jego wartość więc...

Ropa, gaz skończą się prędzej niż węgiel i całe szczęście dla ludzi, powietrze będzie czysciejsze.Niezadowoleni jedynie "zielone przygłupy" które włażą na kominy, przykuwając się kajdankami.Nie będą mieli przeciw czemu protestować.Straszne.

A w IIIPRL-u tzw. recykling praktycznie nie istnieje, jest symboliczny.Nie sądzę żeby w najbliższej pprzyszłości zaczeto eksploatować wysypiska w celu odzysku surowców. Więc wygląda na to .że experyment z kolejnym gatunkiem dwunożnych nie wypalił. Podobnie jak znane wielkie cywilizacje Azteków,Majów,Indii- znikniemy jednak zostawimy po sobie gigantyczny śmietnik jako dowód realny głupoty gatunku nazwano - HOMO SAPIENS (erectus). Z jedną jednak różnicą ,że oni nie spowodowali takich zniszczeń jak my.

Radzę póki czas zaopatrzyć się w proste i niezawodne narzędzia jak młotki, piły ,siekiery itp.Jeżeli nie przydadzą się Wam to może Waszym wnukom lub prawnukom. Nie radzę jednak kupować takich z napisem madeinchrl albo madeinprc albo bez napisu które na 100% są skośne. Szalom.

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Odważniak

To, jakie marnotrawstwo jest

To, jakie marnotrawstwo jest w usa spowodowało, że nie jestem w stanie mieszkać na śmietniku i wolę klepać Polską biedę, za to wolną od latających śmieci. Chicago wygląda jak syf. Trzeci świat, gdzie nigdy nie wiesz jaki syfiasty worek zaatakuje ci głowę, albo wdepniesz w szkło. Żeby wyjść z domu, to codziennie z ogrodu się zbierało torbę śmieci od sąsiadów burkowców, którzy produkowali śmieci jak opętani, a było ich po pietnastu w każdej klitce. Ale czemu się dziwić, skoro wszystko zapakowane było potrójnie w pancerne plastiki, których bez siekiery nie odpakujesz. Mieszkanie w śmietniku degeneruje poczucie estetyki, wznieca agresję i beznadzieję, depresję. Szczury i bezdomni wszędzie. Śmieci wszędzie. Kasa w usa była lepsza, ale nie ma ceny, która rewanżowałaby moje zniesmaczenie otoczeniem i syfem, znudziło mi się sprzątanie po ... tych ludziach, jakby to robili specjalnie. Mimo kosza obok, codziennie z pięknych jałowców trzeba było wyciągać puszki, butelki i inne torby po fastfoodach. Tak, jakby rajcowało ich, że biały po nich sprząta.. plus w tv ciągła retoryka rasowa, czarne ofiary, biały przywilej. Chyba sprzątania po małpach. W mojej wizji, za kilka lat zaczną zarzynać białych w usa..  najpierw przepłaszają z dzielnic, bo biały w śmieciach żył nie będzie, mniżą się jak karaluchy (ależ tam mają okazy!!) a później to już nie chcę widzieć co będzie. Najpierw rozbroją dobrych ludzi ( kryminał legalnie broni mieć nie musi i będzie miał tak, czy siak) nasprowadzają migrantów niepiśmiennych, czuję wojnę rasową w powietrzu.. zła energia w usa... szkoda, bo piękny kontynent, cudowni ludzie, tylko dają się ruchać propagandą. Wszyscy na tabletkach antydepresji. Nie dało się dłużej tego obserwować. Usa to bankrut energetyczny, chodzi mi o marnotrawstwo życia w metropolii, bo żeby wyprodukować śmieć, ktoś - coś - musi poświęcić życie lub część czasu. Diabły zaśmiecają bezmyślnie, władze nic nie robią, i tak to leci w śmietniku. Smutne.

Boże, jak tu pięknie w tej naszej Polsce! Czysto, małpy nie śmiecą pod siebie (tacy, co śmiecą to nie ludzie, nawet i małp szkoda na porównanie, zwykłe diabły) - musimy tego bronić, nie pozwolić, by trzeci świat doszedł do nas, uczyć dzieci, jak w komunistycznej podstawówce mnie uczyli, i w domu wcześniej uczyli, że się sprząta po sobie i w lesie, zwierzęta żeby miały ładnie, czysto. Od otoczenia zależy rozwój i dobre samopoczucie, człowiek choruje od życia w śmietniku, a w pięknym ogrodzie wznosi się na wyżyny myśli. Sprzątajmy świat wokół siebie.

Portret użytkownika euklides

Czysto to jest w Szwajcarii.

Czysto to jest w Szwajcarii. W Polsce niestety śmieci leżą po lasach, przy rzekach i na dzikich wysypiskach. Rzeki mamy brudne, powietrze pełne smogu, polinowcy palą śmieci i degradują glebę chemią. Porówywanie się z najgorszymi to domena przegrywów. Chcesz być przegrywem to pocieszaj się, że są więksi śmieciarze.

Portret użytkownika Kangur.

@ euklides największym

@ euklides największym przegrywem jest ten, co sra we własne gniazdo, zachwalając cudze. Ja akurat mieszkam w czystym rejonie POLSKI, a ty możesz wyjechać do Szwajcarii i tam biadolić jak to w Polsce brudno.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj