Wielka Brytania na polecenie USA zajęła tankowiec, który przewoził irańską ropę do Syrii

Kategorie: 

Źródło: Internet

Kolejne spięcie na linii Iran-USA. W czwartek rano, w okolicach Gibraltaru zatrzymano i siłą zajęto supertankowiec, który podejrzewano o transport irańskiej ropy naftowej do Syrii. Okazało się, że Wielka Brytania zatrzymała statek na polecenie Amerykanów.

 

Zajęcie supertankowca Grace I, który pływa pod banderą Panamy, przypominało szturm na piratów. Żołnierze marynarki wojennej Wielkiej Brytanii, korzystając ze śmigłowców i szybkich łodzi, błyskawicznie wtargnęli na pokład statku i przejęli nad nim kontrolę. Na szczęście obyło się bez strzelaniny.

Szybki szturm na supertankowiec wynika z podejrzeń, że statek mógł przewozić irańską ropę naftową do Syrii. Stanowiłoby to naruszenie nałożonych przez UE sankcji wobec Syrii. Jednak władze Hiszpanii powiadomiły, że Wielka Brytania zrobiła to na polecenie Stanów Zjednoczonych.

 

Zajęcie tankowca Grace I uradowało amerykańskiego doradcę ds. bezpieczeństwa, Johna Boltona, który chce wciągnąć Stany Zjednoczone w wojny z Iranem, Koreą Północną i Wenezuelą. USA chcą za wszelką cenę odizolować Iran od świata i zniszczyć jego ekonomię, dlatego zatrzymanie tankowca, który mógł transportować irańską ropę do Syrii, było w interesie Stanów Zjednoczonych. John Bolton stwierdził, że Iranowi nie wolno zarabiać na „nielegalnej” sprzedaży ropy.

John Bolton – foto: Gage Skidmore

Jest to już kolejny niepokojący incydent z udziałem Iranu i Stanów Zjednoczonych. W czerwcu, USA zarzuciły Iranowi ataki na tankowce w Zatoce Omańskiej, a później oburzyły się, gdy amerykański dron szpiegowski został zestrzelony w irańskiej przestrzeni powietrznej. W międzyczasie, Amerykanie nakładają kolejne sankcje gospodarcze, które mają zagłodzić irańską ekonomię. Donald Trump stale mówi o ataku na Iran, a ryzyko wybuchu wojny wciąż jest wysokie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika ąę

anglosaskie sukinsyny -ale

anglosaskie sukinsyny -ale zła karma już powraca do nich.Za poszatkowanie całej Afryki sztucznymi granicami,za  brutalną kolonizacje Ameryki Płn.Australii,Nowej Zelandi,Indii za niepohamowaną żarłoczność zapłacą. Rządy Australii doprowadzą do degeneracj i zaniku populacji białych osadników- wprowadzil prawa małżeńskie dla tzw.par  JEDNOPŁCIOWYCH. SUPER !!! Jankesi którzy wybili przwie całą ludność etniczną (indian)to najbardziej durne i szkodliwe społeczeństwo, produkują miliony ton różnych duperelnych gadżetów które trafiają na śmietniki,najbardziej paliwożerne pojazdy (vide-GWIAZDY LOMBARDU typowe jankeskie przygłupy).Dostaną rachunek za kolonizowanie i wybijanie milionów niższych "cywilizacyjnie" narodów- np.Hindusów. Niedawno w tv pewien dziennikarz zwiedzał Indie i zachwycał się ich historią ,kulturą. szkoda że tak późno. I o 300 lat za późno,,,

Portret użytkownika Haszkers1986

Tankowiec przewozil rope z

Tankowiec przewozil rope z Iranu do Syri ?? To po jakiego h... plynol przez Gibraltar ?? Statki plywaja najkrotsza mozliwa droga wiec to nie ma wogule sensu. Zreszta jakim prawem zatrzymuja czyjes statki .

Portret użytkownika Rumburak

być może był to tankowiec

być może był to tankowiec ktory nie chciał płacic characzu egiptowi i dodatkowo się roztankowywać ,+ sytuacja geopolityczna cieśnina Bab al-Mandab i koszt może lepiej było płynąć dookoła Afryki  niezbadane są postepki armatora .pozdrawiam

Portret użytkownika minoduesp

Stany zjednoczone mają na

Stany zjednoczone mają na "pieńku" z Iranem a statek płynął do Syrii gdzie przecież trwa wojna ,którą również USA wywołało to co cię tu dziwi ? A kto na gościńcu trzyma maczugę ten stawia warunki , tak było i tak jest...

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

W Sejmie doszło do kolejnego

W Sejmie doszło do kolejnego skandalu, który udowadnia, że PiS służy korporacjom, w tym wypadku telekomunikacyjnym. Przepchnięto megaustawę o sieci 5G w 18 minut, nie odpowiadając na żadne pytania i wątpliwości posłów. Za ustawą głosowało 375, przeciw było 21, od głosu wstrzymało się 26. Przyjęto 10 poprawek klubu PiS dotyczących obniżenia przez Prezesa UKE opłaty związanej ze zmaną lub cofnięciem rezerwacji częstotliwości sieci 5G w latach 2012-2023. Odrzucono wszystkie 11 poprawek posłów opozycji.

Portret użytkownika Tomasz Czartoryski

Szkoda, że się nie bronili.

Szkoda, że się nie bronili. Była taka okazja na zimne odparcie anglosaskiej agresji... Media nie zmienią narracji na lepszą. Wg nich, Iran jest zawsze zły, bez względu na to, czy się podda czy podejmie walkę, lub nawet obronę własną.

Strony

Skomentuj