Według naukowców światło słoneczne stymuluje odchudzanie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pomimo naszych najszczerszych starań, aby utrzymać stałą wagę w okresie zimowym, wielu z nas i tak przybiera na wadze. Dlaczego? Najnowsze badanie ma zaskakującą odpowiedź na ten temat. Okazuje się bowiem, że na naszą wagę duży wpływ może mieć dostęp do światła słonecznego.

 

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Alberta w Edmonton w Kanadzie ujawniło niespodziewaną korelację pomiędzy brakiem dostępu do światła słonecznego a przyrostem masy ciała. Okazuje się, że komórki tłuszczu podskórnego, czyli główna część tłuszczu u ludzi ma skłonność do kurczenia się pod wpływem tak zwanego niebieskiego światła słonecznego – czyli widzialnego rodzaju światła, które poprawia nasz nastrój w ciągu dnia.

 

Naukowcy pobrali od pacjentów próbki komórek tłuszczu podskórnego, a następnie zbadali wpływ niebieskiego światła słonecznego na ich zachowanie. Podczas kontaktu ze światłem komórki zmniejszały swoją objętość. Niewystarczająca ekspozycja na światło słoneczne w okresie zimowym może sprzyjać więc magazynowaniu tłuszczu i przyczyniać się do przyrostu masy ciała.

Odkrycie może otworzyć nową drogę do leczenia otyłości i cukrzycy, która będzie polegała na doświetlaniu się podczas diety. Mimo wszystko autorzy badania są zdania, że nie należy wysnuwać pochopnych wniosków, ponieważ cały temat musi zostać jeszcze dokładnie przebadany.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj