Podczas wojny w Jemenie zabito dotychczas tysiące dzieci

Kategorie: 

Źródło: UNICEF/Marco Dormino

Jemen, w wyniku podsycanej z zewnątrz wojny, znalazł się w wyjątkowo fatalnej sytuacji. Śmierć, głód, bieda, zniszczenie i choroby wciąż nie znajdują większego zainteresowania na Zachodzie. Jakby tego było mało – Zachód sam podsyca tę wojnę i opowiadając się po jednej ze stron potęguje kryzys humanitarny.

 

Jak wynika z najnowszego raportu ONZ, od 1 kwietnia 2013 roku do 1 grudnia 2018 roku, co najmniej 7,5 tysiąca dzieci zginęło lub zostało rannych. Śmierć i poniesione obrażenia to głównie efekt działań wojennych – strzelanin, zamachów bombowych, nalotów, ostrzału artyleryjskiego oraz eksplozji min. Dokument nie przedstawia dokładnej liczby ofiar wśród dzieci ze względu na wojnę, która uniemożliwia przeprowadzenie dokładnego śledztwa.

 

Inny raport, przeprowadzony przez specjalistów z Uniwersytetu w Denver na zlecenie ONZ, który został opublikowany w kwietniu szacuje, że więcej ludzi umiera z powodu głodu i chorób, niż w wyniku działań wojennych. Ustalono, że jeśli do końca 2019 roku sytuacja humanitarna nie ulegnie poprawie, a wojna nie dobiegnie końca, łączna liczba ofiar śmiertelnych w Jemenie może wynieść 233 tysiące ludzi.

Konflikt zbrojny rozpoczął się w marcu 2015 roku, gdy szyickie ugrupowanie zbrojne, wspierane przez Iran, obaliło prosaudyjski rząd. Od tego czasu, Arabia Saudyjska prowadzi wyjątkowo agresywną kampanię, która ma na celu „wyzwolenie” Sany, stolicy Jemenu, oraz przywrócenie wcześniejszej władzy.

 

Arabia Saudyjska prowadziła regularne bombardowania Jemenu, przyczyniając się do ogromnych zniszczeń i strat w ludziach. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, które chętnie sprzedają Saudom ogromne ilości uzbrojenia, warte setki miliardów dolarów. Wiadomo również, że Arabia Saudyjska i kraje sojusznicze Bliskiego Wschodu, które również biorą udział w tej wojnie, szukają najemników wśród dzieci i wysyłają je na front.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Podczas wojny w Jemenie

"Podczas wojny w Jemenie zabito dotychczas tysiące dzieci" Tak, to jest straszne i tragiczne dzisiaj ale historia to albo przemilczy albo bohatersko wyprostuje.Tak to działa, bo taki jest ten zafajdany niby cywilizowany świat.Ten za,ś nie zmienił się w mentalności od tysiącleci i jeszcze wcześniej.Najpierwn giną najslabsi.Starcy, dzieci i kobiety a potem wszyscy jesteśmy bohaterami na miarę czasów. 

Portret użytkownika Kwazar

Dziecko to dziecko tak sobie

Dziecko to dziecko tak sobie myślę. Bez względu na rasę i płeć.Jedyne co mi dolega czasami, to ta bezduszna świadomość istnienia cwaniaków od zbijania historycznych kapitałów.To dziecko GOJE, tamto żydzie a tamto araba.Ale chwilka...to goje to jeszcze słowiańskie jest dziecię?  To się nijak ma do żyda dziecka a juz wcale do dziecka araba.A dziecko to nadal to samo dziecko bez świadomości rasy,płci o przynalezności.Ono ma jedną wspólną cechę ! JEST zawsze ta samo BEZBRONNE.

Portret użytkownika Mikael

Jak zwykle. USA i Wielka

Jak zwykle. USA i Wielka Brytania destabilizuja sytuacje i rozsiewaja swoje zboczone ideologie po swiecie. Obrzydliwa Wielka Brytania stworzyla pierwsze obozy zagłady dla Hindusów w Indiach. Praktycznie nie ustepowali pod wzgledem okrucienstwa hitlerowskim Niemcom, a nawet ich przewyzszali. Teraz razem z USA rozsiewaja zboczone ideologie po swiecie. Nic dobrego z nich nie ma. Moze jaj swiat stanie sie wielobiegunowy sytuacja ulegnie zmianie. 

Portret użytkownika Felipesku

Ludzie myślą że ich to nie

Ludzie myślą że ich to nie dotyczy bo ciepło zimą w luksusowym domu ale dotyczy to nas wszystkich... wszyscy jesteśmy winni braku niesienia pomocy każdej jednej potrzebujacej jednostce, czy to dziecku nekanym wojna, czy to bezdomnemu na ulicy. Moim zdaniem... i ogólnie przyjętą normą  powinno być "społeczeństwo jest warte tyle ile najubozsza jednostka". Ogolnie jeatesmy smieciami Wszechswiata na ta chwile... gratz.

Strony

Skomentuj