Technologia manipulacji genetycznej CRISPRa może pomóc w walce z otyłością

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Narzędzie do edycji ludzkiego DNA może wkrótce pomóc w walce z otyłością, która dotyka miliony dorosłych Amerykanów. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wskazują, w jaki sposób CRISPRa może być użyty do amplifikacji genów, które ograniczają ludzki apetyt.

 

CRISPR różni się od CRISPRa. CRISPR jest technologią edycji genów, która może być potencjalnie stosowana do usuwania genów, które powodują choroby dziedziczne lub zaburzenia, takie jak otyłość. Natomiast CRISPRa nie edytuje DNA, ale zwiększa aktywność konkretnego genu.

 

Naukowcy zaprojektowali systemy CRISPRa ukierunkowane na sekwencje, które regulują aktywność SIM1 lub MC4R – geny kontrolujące przyjmowanie pokarmu przez wysyłanie sygnału do mózgu. Mutacje, nawet w jednym z tych genów, są powiązane z ekstremalnym przyrostem masy ciała.

 

Zamiast używać CRISPR do usuwania genów związanych z otyłością, naukowcy z USCF zmodyfikowali narzędzie do edycji genu. Eksperyment pokazał, że nowa technika poprawiła aktywność genów u myszy z mutacją genetyczną, która czyni je podatnymi na przybranie na wadze.

Podczas badania, zespół zbadał dwie grupy genetycznie zmodyfikowanych myszy. Jedna grupa została poddana metodzie CRISPRa, a druga nie. Obie grupy były karmione standardową dietą przez 10 miesięcy.

 

Myszy z grupy kontrolnej jadły zbyt dużo jedzenia i w ciągu zaledwie 10 tygodni znacznie przybrały na wadze. Myszy leczone metodą CRISPRa były o 30–40% lżejsze w porównaniu do grupy kontrolnej.

 

Wynik pokazały, jak edycja genów może wpływać na kontrolę masy ciała. CRISPRa może nie tylko pomóc otyłym osobom, które chcą schudnąć, lecz może być potencjalnym rozwiązaniem innych problemów zdrowotnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Na otyłość u większości ludzi

Na otyłość u większości ludzi lekarstwem jest zmiana diety i wyrzucenie z niej wszelkich śmieci, ton sacharozy, oraz zwierzęcych tłuszczy. Dodajmy do tego jeszcze sport i mamy wszystko co trzeba. Ale w niewolniczym systemie wolą bawić się w Boga niż robić to co racjonalne. "Nadejdzie blacha dla zamulonych gości, witam was w rzeczywistości..." cytując wieszcza. Acute

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

CRISPR oparty jest na

CRISPR oparty jest na rotawirusie raka. Naukowcy edytują geny za pomocą najbardziej złośliwego fragmentu komórek raka. Robią tak, bo nikt nadal nie wynalazł narzędzi na tyle małych by chwycić nimi genom i coś z nim robić. Tak więc każda rzecz manipulowana GMO ma w sobie pozostałości narzędzia do edycji genu. Wybrali to narzędzie dlatego bo rak sam z siebie bez specjalnego przymuszania tnie genom na kawałki. Zwyczajnie wykorzystują tą zdolność.

Portret użytkownika minoduesp

Człowiek staje się grubasem

Człowiek staje się grubasem nie dlatego ,że ma wadliwe geny ,które trzeba naprawić tylko że ZA DUŻO ŻRE i na dokładkę byle co ! Wystarczy obejżeć pierwszą lepszą reklamę by zauważyć KRETYNÓW wmawiających ludziom ,ze jak są głodni to mają zjeść ciasteczko lub/i batonika (!) . I taki durny amerykanin najpierw jopi się bezmyślnie w telepatrzydło a póżniej jak zgłodnieje to wpierdziela pączki ,czipsy i inne "dziadostwo" popijając jeszcze Coca Colą , zamiast zjeść kanapkę i popić wodą lub herbatą.. Jeszcze w latach 70-tych amerykanie byli szczupli i zdrowi (co widać na filmach) ,a potem pewnie firmy farmaceutyczne sypneły groszem by telewizja przekonała ludzi co mają jeść i pić aby zyski wzrosły.

Skomentuj