Sztuczna inteligencja IBM wykrywa raka piersi z rocznym wyprzedzeniem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Sztuczna inteligencja z pewnością zrewolucjonizuje diagnostykę. Amerykańska firma IBM opracowała algorytm komputerowy, który potrafi skutecznie wykrywać złośliwego raka piersi jeszcze zanim w ogóle się pojawi.

 

Sztuczna inteligencja firmy IBM została wytrenowana na zestawie danych, zawierającym nie tylko anonimowe obrazy mammograficzne, ale też dokumentację medyczną, czym wyróżnia się od innych tego typu algorytmów. Co więcej, system ten analizuje mammografię wraz z biomarkerami i danymi klinicznymi, a także bierze pod uwagę inne kwestie, których nie można dostrzec na obrazach, np. niedobór żelaza czy funkcje tarczycy.

 

Pełny zestaw danych medycznych pacjenta pozwala sztucznej inteligencji zminimalizować ryzyko błędu i przewidzieć zachorowanie na raka piersi na rok przed jego wystąpieniem z dokładnością 87%, która jest porównywalna do skuteczności badań radiologicznych.

Firma IBM uważa, że sztuczna inteligencja, przynajmniej dziś, nie jest w stanie zastąpić radiologów, ale zawsze może posłużyć jako dodatkowe narzędzie, które zweryfikuje pierwsze badania. Algorytm posiada jednak istotną zaletę – potrafi szybko analizować duże ilości danych i przewidzieć zachorowanie na raka piersi z dużym wyprzedzeniem.

 

W przyszłości, gdy sztuczna inteligencja zostanie ulepszona i będzie miała dostęp do jeszcze większej ilości danych, jej skuteczność diagnostyczna prawdopodobnie wzrośnie, a wtedy stanie się niezbędnym narzędziem do wykrywania ryzyka zachorowania na nowotwory. Warto dodać, że firma IBM zaprezentowała ostatnio algorytm, który potrafi przewidzieć z wyprzedzeniem cukrzycę typu 1. Wszystko wskazuje więc na to, że sztuczna inteligencja wyniesie medycynę na jeszcze wyższy poziom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika keri

I zakopie w trumnie z rocznym

I zakopie w trumnie z rocznym wyprzedzeniem.

Oprawcy w białych kitlach od lat wycinają żywym ludziom narządy uśmiercając ich. W Polsce dają tym bezbronnym ludziom tylko środki na zwiotczenie mięśni, aby nie szturchali skalpela, w Niemczech dostają dodatkowo środki znieczulające. Czy oprawcy w białych kitlach to sztuczna inteligencja?

Skomentuj