Udany start rakiety Falcon Heavy z prochami 152 osób na pokładzie

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Firma SpaceX osiągnęła właśnie wielki sukces. We wtorek, z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała potężna rakieta Falcon Heavy, która pomyślnie dostarczyła na orbitę kilkutonowy ładunek – w tym satelity, kosmiczny żagiel i prochy 152 osób.

 

Superciężka rakieta Falcon Heavy rozpoczęła misję STP-2 o godzinie 2:30 czasu lokalnego, czyli o 8:30 rano czasu polskiego. Trzeba przyznać, że była to jedna z najbardziej skomplikowanych misji, jaką przeprowadziła firma SpaceX. Potężna rakieta wyniosła 24 satelity na trzy różne orbity. Ich łączna masa wynosi około 3 700 kilogramów.

 

Podczas tego lotu, firma chciała również odzyskać trzy człony rakiety. Dwa boczne pomyślnie wylądowały na wyznaczonych platformach, lecz trzeci człon, środkowy, z nieznanych do końca przyczyn wpadł do Oceanu Atlantyckiego, kilkadziesiąt metrów od miejsca lądowania. Tak czy inaczej, SpaceX osiągnął znaczący sukces. Był to już trzeci lot rakiety Falcon Heavy.

Źródło: SpaceX

Podczas misji STP-2, rakieta dostarczyła satelity należące do agencji NASA, NOAA, laboratoriów badawczych, uniwersytetów i organizacji non-profit. Na orbicie okołoziemskiej umieszczono między innymi jonowy zegar atomowy, kosmiczny żagiel Lightsail 2, a nawet kapsuły zawierające prochy 152 osób, w tym astronauty Billa Pouge, który w latach 70. XX wieku był członkiem załogi Skylab - pierwszej stacji kosmicznej agencji NASA.

 

Falcon Heavy to obecnie najcięższa w użyciu rakieta nośna, która potrafi dostarczyć na niską orbitę okołoziemską ładunek o masie do 63 800 kilogramów. To właśnie z jej pomocą, Elon Musk chciałby wykonać przyszłe loty załogowe na Księżyc i Marsa.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Jeszcze nie tak dawno

Jeszcze nie tak dawno narzekali że kosmos zaśmiecony starymi satelitami - a tu 152 nowe śmiecie tam zawieźli. Ciekawe czy wypuścili prochy luzem czy w pudełkach? Jakoś nie ma o tym żadnej informacji.

Portret użytkownika piotr p

Problem jest taki, że to co

Problem jest taki, że to co niby miało by go napędzać nie ma masy a więc nie może nadać pędu masie co wynika z równania pędu. To co czyni zorzę polarną to promieniowanie jonizujące (brak masy), światło nie ma masy więc nic nie napędzi a to co pisze wiki i NASA to stek bzdur.

Portret użytkownika dobra rada

Biedny trollino, nie wiesz,

Biedny trollino, nie wiesz, że chłamerykańcy z nasa kupują od ruskich silniki do swoich rakiet. Taka ta ich super technika.

Żeby było śmieszniej, części do super tajnego F35 produkowane są w Chinach.

Skomentuj