Nadciągają ekstremalne upały. Czy padną nowe rekordy ciepła na naszym kontynencie?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Do Europy zmierza wielka fala afrykańskich upałów. Gorące powietrze znad Sahary jest aktywnie pompowane do Europy na skutek czego większość kontynentu znajdzie się pod wpływem ekstremalnie wysokich temperatur. W niektórych miejscach będzie ponad 40 stopni Celsjusza w cieniu. Spodziewane jest pobicie wieloletnich rekordów dla czerwca.

 

Fala upałów obejmie głównie Europę Zachodnią. Władze Włoch wystosowały ostrzeżenia dla Rzymu, Mediolanu, Turynu czy Florencji.W ciągu dnia temperatury mogą tam wahać się między 37°C a 40°C. W miastach upał jest o wiele trudniejszy do zniesienia. Na północy Włoch, zwykle chłodniejszej części tego kraju,spodziewane są tak wysokie temperatury jakich jeszcze nigdy tam nie zarejestrowano o tej porze roku.

Ekstremalnych upałów spodziewa się również w Grecji. Tam temperatura ma dojść do 38°C. We Francji w niektórych miejscach prognozuje się 40°C. Najgoręcej ma być przede wszystkim w dużych miastach, czyli w Paryżu i Lyonie. Nocami temperatura według meteorologów nie będzie spadać poniżej 20°C.

 

W Europie Wschodniej ekstremalnie wysokie temperatury spodziewane są w połowie tego tygodnia.Z prognoz meteorologicznych wynika, że w środę w Polsce może być nawet 38°C. Obecny rekord temperatury na terenie Polski to 40,2°C, w miejscowości Prószków na Opolszczyźnie, który zmierzono go 29 lipca 1921 roku. Wtedy nie było tam jeszcze Polski, ale formalnie na dzisiejszym jej terytorium tyle wynosi uznawany rekord. Nie wygląda na to żeby  w najbliższych dniach mógł on zostać pobity, ale i tak będzie bardzo gorąco.

 

Dla osób starszych i osób chorujących na choroby układu krwionośnego oznacza to dodatkowo okres bardzo niebezpieczny. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na klimatyzację, a to oznacza, że nasze serca będą dużo bardziej obciążone niż zwykle. 

Źródło:pixabay.com

Warto pamiętać o tym aby nie pić samej wody tylko wodę z dodatkiem cytryny mięty lub nawet cukru. To bardzo ważne bo nasz organizm częściowo strawi taką wodę traktując ją jako pokarm. Zwykła woda zmusi tylko serce do wypompowania jej nadmiaru w postaci potu, aby schłodzić organizm.

 

Zaraz po ekstremalnych upałach możemy się spodziewać kolejnej serii niebezpiecznych burz. Spodziewane są nawalne ulewy zdolne do szybkiego zalania danego terytorium, a także gradobicia z bardzo dużymi kulami lodu spadającymi z nieba. Wraz z burzami spodziewane jest ochłodzenie. Drugiej części tygodnia temperatura w Polsce będzie oscylować między 25°C a 30°C.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Strony

Skomentuj