Czy wkrótce ludzie będą czipowani jak psy?

Kategorie: 

Źródło: Internet
Już od wielu lat słyszymy o tym że wszyscy ludzie "koniecznie" muszą zostać zaczipowani - bo zagrażają nam terroryści, bo potrzebujemy bezpieczeństwa i tak dalej. Wśród zalet jakie wymieniają zwolennicy tego procederu to możliwość wykonywania płatności "ręką", gdzie umieszczany jest czip, czyli nie musimy nosić ze sobą portfela i pieniędzy a tym samym nikt nas nie będzie mógł okraść.

 

Jednak wszczepiony czip posiada o wiele więcej zastosowań - posłuży nam niczym dokument tożsamości i pozwoli monitorować nasz stan zdrowia. Z kolei umieszczony w nim nadajnik GPS pozwoli śledzić naszą lokalizację. Dziś czipuje się psy i koty, więc dlaczego nie ludzi? Zwolennicy czipowania uważają, że dzięki tej technologii w ciągu kilku minut odnajdziemy swoje zagubione dziecko.

 

Z drugiej strony, czip będzie w naszym organizmie przez całe nasze życie co oznacza, że przez cały czas będziemy tak jakby monitorowani - 24 godziny na dobę. Śledzenie cudzej aktywności na Facebooku, szpiegujące smartfony, samouruchamiające się kamery/mikrofony w naszych urządzeniach oraz kamery wyposażone w systemy rozpoznawania twarzy zainstalowane na mieście czy w biurowcach to małe piwo w porównaniu do zaczipowania człowieka.

Największym zwolennikiem czipowania ludzi jest transhumanista oraz były kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Zoltan Istvan. Jest to znany zwolennik cyborgizacji ludzkości. Jego zdaniem powinniśmy się stać takimi wiecznie żyjącymi hybrydami biologiczno-elektronicznymi, których życie byłoby podtrzymywane sztucznie dzięki technologii. W świecie transhumanizmu każdy miałby w sobie niezliczoną ilość czipów, wzrok niczym filmowy "Terminator" a nasz mózg byłby stale podłączony do internetu.

 

Brzmi to jak science fiction, ale naukowcy i politycy aktywnie pracują nad taką przyszłością i to wcale nie aż tak odległą jak nam się wydaje. Już teraz każdy dysponuje kilkoma chipami RFID, ale jeszcze nie sa one implantowane pod skórę, tylko są umieszczane w kartach płatniczych, identyfikatorach firmowych czy tę z w kluczykach do auta. Istnieje tez coraz bardziej rozbudowywana infrastruktura do płatnosci zbliżeniowych. Już wkrótce propaganda zacznie nas przekonywać, że warto się zaczipować jak pies, bo jest to wygodne i nie da się zgubić karty. 

Z punktu widzenia osoby która nie ma niczego do ukrycia, może mu się wydawać, że nie ma się czego obawiać, lecz nie można zapominać, że taka technologia daje służbom i władzy kolejne narzędzie do masowej inwigilacji wszystkich. Wielu ludzi wciąż ma opory przed zaczipowaniemsię ale odpowiednia narracja mediów z pewnością zrobi swoje, a coś co dziś jest jeszcze dobrowolne, wkrótce może stać się obowiązkiem i ten, któ nie będzie miał wszczepionego chipa, będzie rugowany ze społęczeństwa. Dożyjemy wtedy czasów gdy bez znamienia na ręce lub czole nie będzie się dało nic kupić lub sprzedać. Ten czas jest niestety coraz bliższy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika coco oo

Tak naprawdę ile jest ludzi

Tak naprawdę ile jest ludzi byśmy się dowiedzieli jakby zawieszono prawo i jego egzekwowanie .o zgrozo okazałoby się że prawdziwych ludzi to naprawdę jest tylko garstka reszta to bezwzględne dziadostwo .i trza ich zakolczykować .

Portret użytkownika 777

Admin zapomnial napisac ze

Admin zapomnial napisac ze juz drony niedlugo beda lataly 24 na dobe i kazdy kto sie wylamie z nadzoru bedzie kasowany w przenosni i doslownie ! ale najgorsze ze beda chcieli zeby kazde poczete dziecko bylo genetycznie unowoczesnione ! W wielu mieszkaniach sa juz telewizory podlaczone do internetu ktore maja kamery wbudowane !

Strony

Skomentuj