Po raz pierwszy w historii kobieta została laureatką nagrody Abela dla wybitnych matematyków

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Jedna z najbardziej prestiżowych nagród matematycznych na świecie po raz pierwszy w historii została przyznana kobiecie. Amerykanka, Karen Uhlenbeck, emerytowany profesor na Uniwersytecie w Teksasie, została pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Abla.

New York Times podaje, że nagroda trafiła w ręce Uhlenbeck ze względu na "fundamentalny wpływ jej pracy na analizę, geometrię i fizykę matematyczną". Nagroda Abla jest przyznawana przez króla Norwegii, aby uhonorować wybitnych matematyków, którzy wywarli duży wpływ na swoją dziedzinę. Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości około 700 tysięcy dolarów. Wyróżnienie wzorowane na Nagrodzie Nobla jest przyznawane od 2003 roku, a wszyscy poprzedni zwycięzcy to mężczyźni.

 

Dokonania prof. Uhlenbeck są widoczne szczególnie na polu geometrycznych równań różniczkowych cząstkowych i teorii cechowania. New York Times podkreśla, że Amerykanka była pionierką dziedziny znanej jako analiza geometryczna. Zasiadająca w komisji konkursowej, wybitna matematyczka z Uniwersytetu Princeton, Sun-Yung Alice Chang, przyznała, że Uhlenbeck podejmowała się misji, o których nikt inny nawet nie pomyślał, a jej dokonania są fundamentalne dla niektórych gałęzi matematyki.

Uhlenbeck, która dowiedziała się o swoim wyróżnieniu za pośrednictwem wiadomości tekstowej, nie zdecydowała jeszcze, co zamierza zrobić z nagrodą pieniężną.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Po raz pierwszy w historii

Po raz pierwszy w historii kobieta ma nagroda od Abla.I ona niech ma ją ! Najpierw jednak zmierzyłbym jej poziom androgenów testeronowych.I co wyjdzie?! No co wyjdzie? Znowu,że mózg męski tu rządzi ??! Mam już dość.A czy są może nagrody od bycia kobietą dla samej kobiety kobiecości ? NIE ! Nie jestem jakimś zboczeńcem. A może jednak jestem ? Kto to widział, żeby obecnie szukać kobiety kobiecej i to jeszcze szukanej przez mężczyznę ! Fujjjjj....

Skomentuj