Wypalenie zawodowe zostało dodane do listy chorób WHO

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, pexels.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD), oficjalnie uznając ją za stan chorobowy. Decyzja została podjęta przez naukowców z całego świata podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie.

 

Według WHO, wypalenie zawodowe można zdefiniować jako zespół chronicznego stresu związanego z pracą, uczucie wyczerpania, zmniejszenie skuteczności zawodowej oraz wzrost dystansu umysłowego do wykonywanej pracy lub uczucie negatywizmu lub cynizmu związane z pracą.

 

WHO wskazuje, że ich definicja wypalenia zawodowego obejmuje jedynie sferę zawodową i nie bierze pod uwagę innych aspektów życia. Dodanie schorzenia do oficjalnej listy chorób może  pomóc lekarzom diagnozować i leczyć chorobę oraz zachęcić pracodawców do lepszego traktowania swoich pracowników.

Zdaniem naukowców, istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wypalenia. Należą do nich słaba równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, duże obciążenie pracą, praca w nadmiarze godzin, perfekcjonizm, czy monotonia w pracy.

 

Objawy to m. in. bezradność, uczucie uwięzienia, cynizm względem pracy, utrata motywacji oraz zwątpienie. Osoby dotknięte chorobą mają tendencję do odwlekania obowiązków, izolują się od innych, a nawet mogą nadużywać alkoholu i narkotyków.

 

Fizyczne objawy wypalenia obejmują stres i zmęczenie, a także choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, bóle mięśni i zaburzenia snu. Wypalenie może również prowadzić do częstych bólów głowy i wpływać na układ odpornościowy, zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania.

W przypadku wypalenia zawodowego ważne jest, aby szukać wsparcia zarówno w pracy, jak i wśród przyjaciół i rodziny. Ćwiczenia, zdrowe odżywianie, więcej snu i ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga lub tai chi, również mogą pomóc. Ważna jest również ocena sytuacji – jeśli praca jest powodem dużego stresu warto zastanowić się nad jej zmianą.

 

Nowa klasyfikacja chorób wejdzie w życie w styczniu 2022 roku. Nowa lista będzie obejmować również inne zaburzenia, takie jak uzależnienie od gier lub hazardu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika alvaro31185

Wypalenie zawodowe jest

Wypalenie zawodowe jest powodem 12 gdzinnej charuwy nie.wolniczej jaka daja pracodawcy byle by sie utrzymac w dodatku z niskich zarobkow tu mamy idealny przyklad w naszym kraju , 12 godzin charuwy wspomnianej wyzej ropad rodzin z tego powodu i inne podobne do tego rzeczy.

JESTEM  NIEPELNOSPRSWNY  

Portret użytkownika Zenek ;)

Obecnie kolejną

Obecnie kolejną

BARDZO POPULARNĄ CHOROBĄ CYWILZACYJNĄ czyli NWO

 

jest EPIDEMIA UDARÓW MÓZGU u kobiet pomiędzy 30 a 40 rokiem życia

 

czyli tej warstwy populacji jakie już ZDĄŻYŁY SKORZYSTAĆ Z DOBRODZIEJSTWA

 

wypełnionych aluminium, tytanem i innymi metalami NANO-KOSMETYKÓW

 

bo to WZBUDZANE ZEWNĘTRZNYM POLEM E-M jak Wi-Fi, 3G, 4G 5G...... nanoatomy tych KOSMETYCZNYCH DODATKÓW....

 

powodują MIKROURAZY komórek ciała położonych wokoło nich doprowadzając też i do UDARÓW...

na podobnej zasadzie jak działa TESTOWANA obecnie na Polakach przez też WAT czy różnego rodzaju Uniwersytety czy Politechniki BROŃ MIKROFALOWA..... testowana w ramach NATOwskich grantów.....

 

Portret użytkownika ąę

"FRANEK  i reszta świata"-

"FRANEK  i reszta świata"- (czyli co zrobić żeby się wypalić)...

Franek to dobre chłopisko.Rano ide do biedronki po piwo a Franek siedzi pod chałupom taki markotny jak co najmniej JE Prezydent po głosowaniu w parliamencie UE w Bruxeli. A co wam to Franciszku ?-przystanąłem. A bo wicie kumotrze, moja uzbierała w lesie bagna, wsadziła do rajstopów i zawiesiła w komorze ,żeby mole wypędzić... A gdzie sie one biedaki teraz podziejom ? Ano widzicie Franciszku, to jest problem międzynarodowy,globalny i nie tylko z molami.Z nimi to jest tak jak z tymi uchodżcami polityczno-ekonomicznymi z murzyńskich krajów którzy na tratwach i dmuchanych materacach przypływajom do Ełropy.

Ale nie frasujcie sie tak-one syćkie- puńdom do nieba...A to one niebożątka majom swoje niebo ??? Pewno ,że majom.Tam bagna nijakiego nie ma ale nie ma tez biedronek-bo tam syćko-piwo i kiełbase  dajom za darmo każdemu.

Franek poweselał. A pudzcie tu ze mnom kumtrze dam wam siwuchy kturom żem już wypędził a jeszcze 2 razy przepędził. Dobra jest !

No to już nie poszedłem do biedronki...

Strony

Skomentuj