Pospolite zioło okazało się skuteczne przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C

Kategorie: 

Źródło: tg

Aktywne osty mają także działanie przeciwwirusowe i mogą być nawet stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, co okazało się niespodzianką dla naukowców.

 

Naukowcy przypadkowo odkryli przeciwwirusowe działanie sylibininy, głównego składnika ostropestu plamistego (Silybum marianum (L.) Gaertner), rośliny leczniczej, która ma długą historię zastosowań medycznych. Badania kliniczne wykazały również, że składnik aktywny ostropestu plamistego działa nawet przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C.

 

Profesor Peter Ferenci z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu uważa swoje odkrycie za przypadkowe.

„W rzeczywistości chcieliśmy przetestować zupełnie inną hipotezę w małym badaniu klinicznym. Chcieliśmy pokazać, że sylibinina, główny składnik ekstraktu z ostropestu plamistego, zmniejsza proces oksydacyjny komórek wątroby i zwiększa efekt standardowej terapii interferonem” - tłumaczy Ferenci.

Jednak naukowcy nie byli w stanie wykazać właściwości antyoksydacyjnych sylibininy, ale jej działanie przeciwwirusowe było widoczne. „Pilotażowe” badanie pokazało, że sylibinina „wykazuje znaczące działanie przeciwwirusowe”.

 

W eksperymencie wzięło udział dwadzieścia osób, w leczeniu których nie zaobserwowano dodatniej dynamiki. Pacjentów podzielono na cztery grupy i w ciągu dwóch tygodni podano im różne stężenia sylibininy, tj. 5, 10, 15 lub 20 mg sylibininy na kilogram masy ciała. Naukowcy potwierdzili przeciwwirusowe działanie ekstraktu z ostropestu plamistego. Przy najwyższej dawce liczba wirusów wynosiła tylko jedną tysięczną początkowego poziomu.

 

Ponadto u siedmiu z dwudziestu pacjentów działanie sylibininy trwało dwanaście tygodni. Jednakże, co podkreśla naukowiec, substancja aktywna z ostu jest uważana jedynie za uzupełnienie standardowej terapii. O dobroczynnych właściwościach ostropestu plamistego wiedzą fitoterapeci. Lekarze znają właściwości rośliny jako dodatek przy leczeniu wielu chorób.

 

Na przykład ostropest plamisty jest skuteczny w zatruciu, upośledzeniu czynności nerek, cukrzycy, wspomaga regenerację wątroby po każdym uszkodzeniu, stymuluje uszkodzone komórki wątroby do regeneracji, działa przeciwzapalnie w różnych chorobach, poprawia trawienie i normalizuje skład żółci. Wynika to w szczególności z aktywnych składników, które tworzą owoce ostropestu.

 

Substancje aktywne z ostu mają również działanie przeciwwirusowe i mogą być nawet stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C i to jest wielkie zaskoczenie oraz niespodzianka dla naukowców.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Julita

bzdura: "(...) sylibininy,

bzdura: "(...) sylibininy, głównego składnika ostropestu plamistego"
fakt: zawartość sylimaryny nasionach ostropestu wynosi 2-3%,
w tym 50% to dopiero sylibina

bzdura: zdjęcie sałaty kompasowej pod artykułem o ostropeście

bzdura: "Naukowcy przypadkowo odkryli przeciwwirusowe działanie sylibininy"

fakt: sylibinina była wieloktronie badania pod tym kątem, nie działo się to przypadkowo.
akurat badanie w 2016 było celowane w oddziaływanie przeciwutleniające sylibininy wobec ryboflawiny w HCV a nieoczekiwanie (nie było to zamierzone) potwierdzono działanie p.wirusowe wobec HCV. o takim działaniu wiedziano już z wcześniejszych badań np. z 2013, więc to nie było nic nowego.

bzdura: "Substancje aktywne z ostu"
fakt: ostropest nie jest ostem

bzdura: "Pospolite zioło"
fakt: u nas występuje w uprawach, ewentualnie z nich "ucieka" a i te uprawy są rzadkie.

m a s a k r a jeśli chodzi o rzetelność

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Px

No coś nie samowitego a

No coś nie samowitego a zielarze od dawna to wiedzieli.Dobrze że jeszcze o pozostałych własciwościach prozdrowotnych się nie dowiedzieli bo wtedy odrazu stałby się toksyczny,zły i nielegalny.Ale drogę w tym kierunku już jak widać torują.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Ya

Przecież tu nie chodzi o

Przecież tu nie chodzi o rzetelność w przekazie informacji tylko o tanią sensację i dużą ilość wejść. Krzykliwe nagłówki, błędy w tłumaczeniach, błędy logiczne aż biją w oczy. Ostropest plamisty jest pospolitym chwastem ale w krajach basenu Morza Śródziemnego. W Polsce nie jest tak pospolity. Tylko po co to prostować, skoro przeciętny czytacz tej strony nie zwraca uwagi na błędy?

Skomentuj