Geoinżynieria może doprowadzić do wybuchu III wojny światowej

Kategorie: 

Źródło: Internet

Naukowcy coraz częściej mówią, że geoinżynieria może okazać się skuteczną, choć ryzykowną metodą ochłodzenia ziemskiego klimatu. Jednak dopiero teraz, zachodni eksperci otwarcie ostrzegają, że techniki manipulowania pogodą mogą zostać wykorzystane w zupełnie innych celach, np. do osłabiania gospodarki państw.

 

Geoinżynieria obejmuje szereg różnych metod, pozwalających ochłodzić klimat. Wśród nich jest między innymi przechwytywanie dwutlenku węgla z atmosfery i składowanie go w podziemnych magazynach, lub rozpylanie aerozoli z pomocą przystosowanych do tego samolotów. Te bardziej radykalne rozwiązania mogą ostatecznie doprowadzić do wybuchu konfliktu zbrojnego i to z prostej przyczyny.

 

Andrea Flossmann, ekspert ds. modyfikacji pogodowych ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wskazuje, że „atmosfera nie posiada ścian”. Oznacza to, że gdy np. Stany Zjednoczone rozpoczną rozpylanie aerozoli w atmosferze, pożądane efekty uzyska się w obrębie tego państwa, lecz inne kraje na świecie będą odczuwać skutki stosowania geoinżynierii, które niekoniecznie będą pozytywne.

 

Innymi słowy, techniki sterowania klimatem, przypadkiem lub celowo, można wykorzystać do wzmacniania huraganów, wywoływania suszy lub powodzi oraz potęgowania upałów lub mrozów – w dowolnym miejscu na Ziemi. Geoinżynieria może zostać zmilitaryzowana i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie się stanie.

Według ekspertów, manipulacja pogodą powinna odbywać się tylko za zgodą opinii międzynarodowej, lub organów międzynarodowych. Zatem nawet temat geoinżynierii sprowadza się do tego, że jedne mocarstwa będą mogły dowolnie ingerować w klimat, a przy tym szkodzić innym, mniej znaczącym państwom, natomiast pozostałe kraje albo zaczną stosować geoinżynierię na ustalonych wcześniej zasadach, abo nie będą mogły tego robić wcale.

Sami widzimy, jak daleko zaszedł temat manipulacji ziemskim klimatem. Eksperci ostrzegają przed możliwością wybuchu III wojny światowej z powodu geoinżynierii, choć wciąż tak naprawdę nie wiemy, czy majstrowanie przy pogodzie w ogóle wyjdzie nam i Ziemi na dobre.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika EkrudyDref

Miasto "patologii i meneli"

Miasto "patologii i meneli" (co jest określeniem przesadnym, ale związanym z rzeczywistością), czyli miasto Łódź postawiło na 5G. Tu ta nowość ma wystartować najprędzej w Polsce. Co pradzisz mieszkańcom, którzy cieszą się z tego technicznego postępu?

--------
Howgh!

Strony

Skomentuj