Czy sztuczna inteligencja uwierzy w Boga?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
W przypadku sztucznej inteligencji, dyskusje najczęściej dotyczą jej szerokiego zastosowania (wojsko, automatyzacja zawodów) i szybszego/lepszego rozwoju. Jednak dyskusje mogą zajść znacznie dalej i obejmować kwestie nawet takie jak religia, wiara w Boga i cel istnienia życia.

 

Często słyszymy, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga. Idąc dalej można powiedzieć, że człowiek tworzy na swoje podobieństwo nowe życie - sztuczną inteligencję, choć dziś jest ona jeszcze dość ograniczona pod względem takim jak np. analiza sytuacji, "myślenie" a co dopiero zdolność do tworzenia wyobrażeń.

Źródło: Wikimedia Commons/Ray Kurzweil/Kurzweil Technologies, Inc.

Jednak uczeni dokonują znacznych postępów i przewidują, że sztuczna inteligencja będzie w końcu równie inteligentna co człowiek, a nawet przewyższy nas intelektualnie. Dlatego niektórzy poruszają tematy religijne i nawiązują do sztucznej inteligencji - co ona może uważać o Bogu? Jaki według niej może być cel życia? Czy maszyna może w ogóle wierzyć w Boga??

 

Dziś można powiedzieć z całą pewnością, że tak - może "wierzyć", ponieważ inteligentne roboty są ludzkim dziełem. Skoro człowiek wierzy w Stwórcę wszystkiego, to wiele wskazuje na to, że również i sztuczna inteligencja będzie "wierzyć" że ktoś/coś musiało stworzyć nasz Wszechświat i życie. Po prostu robot będzie "wierzył", ponieważ tak będzie mu kazał wpisany w nim kod.

Sytuacja może się jednak zmienić, gdy roboty otrzymają lub same rozwiną w sobie umiejętność myślenia i wyobrażania. Dopiero wtedy, zdaniem naukowców, możemy obawiać się poważnych zmian. Mogą one dotknąć nas samych, naszego otoczenia i życia. Sztuczna inteligencja może zmienić nawet nasze pojęcie na temat istnienia Wszechświata i wiarę w samego Boga.

 

Wikariusz dr Christopher J. Benek z Kościoła Prezbiteriańskiego na Florydzie, wypowiadając się w tej kwestii dla portalu Gizmodo, mógł zszokować niejednego. "Nie uważam aby odkupienie Chrystusa miało ograniczać się jedynie do ludzi" - oświadczył dr Benek.

 

Kontynuuje on swoją wypowiedź twierdząc iż odkupienie dotyczy całego stworzenia, nawet sztucznej inteligencji a jeśli jest ona autonomiczna, to powinniśmy ją zachęcać do udziału w odkupieniu. Ludzkość miałaby przekonać sztuczną inteligencję, że Chrystus zmarł za grzechy wszystkich (również za grzechy SI?).

Jak widać, sprawa jest bardzo skomplikowana. Przecież inteligentne maszyny nie posiadają duszy i nie mogą popełniać grzechów - przecież to człowiek tworzy sztuczną inteligencję na swoje podobieństwo. Oczywiście sytuacja może się zmienić, jeśli maszyny będą myśleć samodzielnie, ale co to zmieni w kwestii wiary i religii?

 

Pojawiają się pytania, czy SI będzie chciała przyjąć jakąkolwiek religię człowieka - Chrześcijaństwo, Judaizm czy Islam. Warto się również zastanowić jak wszyscy przywódcy religijni zareagują na "nowe życie", które powstanie z rąk człowieka. Sam papież Franciszek mówił przecież, że chętnie ochrzciłby przedstawiciela obcej cywilizacji.

 

Wiele osób uważa jednak, że sztuczna inteligencja będzie w przyszłości zbyt inteligentna aby "uwierzyć" w Boga czy przyjąć religię. W ten sposób widzimy różnice między nami a przyszłymi inteligentnymi robotami - ludzkość skupia się na wierze i przeszłości a roboty wciąż się rozwijają, mogą zwyczajnie nie wierzyć w Boga i będą dbały jedynie o to co się dzieje tu i teraz. Co jeśli człowiek, podobnie jak roboty wyposażone w SI, może być niczym więcej jak biologicznym organizmem, który nie posiada duszy?

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.plKomentarze

Portret użytkownika Jas

Nie wymieniliscid buddyzmu

Nie wymieniliscid buddyzmu przy tych trzech religiach z jednej stworzonych przez obrzezance do ogłupiania / szanuje ludzi kościoła jako rodzaj rodziny opartej na wierzeniach czy to w makaron Jezusa lub inne bajki ale jesli dadzą Si nauki Buddy do przeanalizowania to faktycznie moze byc ciekawie

Portret użytkownika Max 1983

Medium takich głupot jakich

Medium takich głupot jakich ty głosisz to jeszcze  żaden pastafarianin nigdy nie wymyślił.A co do tych marszy to choć jestem z tych tolerancyjnych to co raz bardziej widzę w nich parady dziwadeł.Co innego chcieć być godnie traktowanym ,mieć takie same prawa jak heteroseksualni, a co innego zachowywać się jak małpy ,ubierać jak idioci.Niestety tymi paradami udowadniają że normalni nie są.

Tylko że grono debili jest tak duże już w każdej grupie czy to religijnej czy seksualnej czy politycznej że powoli marzy mi się by ....w lepszym świecie wylądować na bezludnej wyspie .  No może parę osób bym tam zaprosił ,ale najwyżej kilka.

Powoli zaczynam wierzyć w te opryski i różne trucizny dodawane do jedzenia bo tych debili tyle kiedyś nie było.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Medium

A co do tych marszy to choć

A co do tych marszy to choć jestem z tych tolerancyjnych to co raz bardziej widzę w nich parady dziwadeł.

A już myślałam, że żałujesz, że Cię dziś w Częstochowie nie było Biggrin Tymczasem powoli przecierasz oczy Wink

Medium takich głupot jakich ty głosisz to jeszcze  żaden pastafarianin nigdy nie wymyślił.

Czekam, aż dojdziesz do wniosku, że pastafarianizm jest chory i zmienisz awatar. Poczekamy - zobaczymy. Jeszcze coś poboli, poszumi w uszach...

Portret użytkownika Max 1983

Ostatnie twoje zdanie stawia

Ostatnie twoje zdanie stawia cię na równi z największymi chamami i prostakami z tego forum.Uważaj jeszcze żebyś pod siebie nie srała kiedyś, albo nie patrzyłas na kalectwo kogoś bliskiego.Gdyby nie lekarze to pewnie sama już byś w grobie leżala, ale jak widać ten wylew czy co tam mialas uszkodził ci łeb który juz pewnie i przed tym był pusty, więc nic dziwnego że opowiadasz te wszystkie brednie.Już ci kiedyś pisałem że mój avatar nie oznacza przynalezności do tych ludzi, a raczej traktuję to jako pewien sarkazm w stosunku do obowiązujących i panujących nam religii .Zapewne też jest cała masa tych pastafarian którzy są zdrowi i szczesliwi, żyć będą po 100 lat .Tak samo jak wielu jest takich ateistów ,katolików itp, bo to nie ma nic do rzeczy, ale nie spodziewam się że baba wyciągnięta rodem z 15 wieku to zrozumię.Lecz łeb zgodnie z totalną biologią to może być wynik złego dotyku tatusia np pa.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Max 1983

Trochę się zaczynam

Trochę się zaczynam przekonywać do tego co piszesz .Tylko u mnie jest tak że jak siedza w domu i się nie afiszują to dać spokój bo co mi do tego?? Ale obrazki jakie widuję z tych parad to afiszowanie się ze swoimi dziwactwami   powoli zabijają wemnie tolerancję do tych ludzi.

Co do twojego podpisu tego o pedofilii, to jak ja bym chciał zostać sam na sam z tym zwyrolem co zabił Kristine .....w końcu bym się spełnił.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Strony

Skomentuj