Japonia po 30 latach przerwy wznawia połowy wielorybów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Japonia przygotowuje się do ponownego rozpoczęcia komercyjnego połowu wielorybów po 30 latach przerwy. W grudniu 2018 r. kraj ogłosił wystąpienie z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC), co sprawia, że począwszy od 1 lipca 2019 r. Japonia nie będzie musiała podporządkowywać się międzynarodowym regulacjom.

Już 1 lipca pięć statków wypłynie z japońskiej wyspy Hokkaido, aby po raz pierwszy od 30 lat zapolować na wieloryby. Połowy tych ssaków w celach komercyjnych zostały zakazane przez Międzynarodową Komisję Wielorybnictwa już w 1982 roku, aby umożliwić zwiększenie liczby gatunków. Ponad 80 państw podpisało porozumienie w 1986 roku, ale kilka z nich, a mianowicie Islandia, Norwegia, Rosja i Japonia, nadal wykorzystywały lukę, która pozwalała na polowania w ramach tzw. "badań naukowych".

 

Japonia, która ustanowiła swój program połowu wielorybów rok po wejściu w życie zakazu, zawsze twierdziła, że "pobieranie próbek biologicznych", które można przeprowadzić jedynie poprzez zabijanie wielorybów, jest niezbędne do badania wieku, zdrowia i nawyków tych ssaków. Szacuje się, że od wprowadzenia zakazu Japonia zgładziła w ten sposób około 32 tysiące wielorybów.

W lipcu 2018 r. Japonia zwróciła się z prośbą do Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa o zgodę na wznowienie połowów, twierdząc, że będzie skupiać się na gatunkach niezagrożonych wyginięciem. Komisja odmówiła, więc w grudniu Azjaci ogłosili wycofanie się z globalnego porozumienia i zamiar wznowienia polowań w celach komercyjnych od 1 lipca 2019.

 

Powody wznowienia komercyjnego połowu wielorybów są niejasne, choć Japonia często powołuje się na obronę tradycji i kulturowych zwyczajów. Należy jednak zwrócić uwagę, że w dzisiejszych czasach mięso tych ssaków nie jest stałym elementem tamtejszej diety, a popyt na nie jest stosunkowo niski. Różne sondaże przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku lat wykazały, że bardzo niewiele osób regularnie spożywa mięso wielorybów, a jeśli już to są to przedstawiciele starszego pokolenia, które odżywiało się w ten sposób w dzieciństwie.

Problem nie dotyczy jednak tylko Japonii, ale również Skandynawii. Na tradycję powołują się mieszkańcy Wysp Owczych, którzy uznają coroczną masakrę wielorybów za rodzaj święta rodzinnego, praktykowanego od czasów pojawienia się pierwszych osad nordyckich na tych terenach. Około 800 wielorybów jest tam corocznie zabijanych w okresie letnim. 

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.

loading...


Komentarze

Portret użytkownika rafalel35

Powoływanie się na tradycje

Powoływanie się na tradycje jest zwykłą wymówką. Myśliwstwo, tego typu dziedzictwo kulturowe itp. są to archaizmy przeszłości. Społeczęństwo żeby rozwijać się z duchem czasu powinno jak najszybciej zaprzestać tego typu praktyk, zresztą idąc w myśle rozwoju i postępu to i tak za kilka dekad wszelkie tego typu zabijanie zostanie zniesione bo normalnie nie będzie na to popytu. Jak autor słusznie zauważył wielbicielami tego typu mięsa są ludzie starszego pokolenia. Musi minąć kilka dekad, że dzisiejsza młodzież dorwała się do władzy i zniosła te archaiczne "tradycje"! w imię tzw.kultury.

Portret użytkownika dziki kon

Człowiek....tfu!! Cieszę się,

Człowiek....tfu!! Cieszę się, ze ten nic nie warty gatunek, rok w rok zdycha w coraz większej skali. Pierdolone imbecyle wierzące w moc.... tradycji...szkoda mi bardzo tych biednych ssaków. Liczę tylko, że natura wyjaśni to skurwysyństwo i to coś, również będzie zabijanie w ramach "tradycji". Ciekawe co by było, gdybym zaczął zabijać tych skurwysynów z Japonii czy wysp owczych

Portret użytkownika euklides

Spoko, natura wznowi

Spoko, natura wznowi trzęsienia ziemi po kilku latach przerwy. Europejczycy przez jakiś czas żyli w symbiozie np. z pszczołami. Efekt? Pszczoła europejska stała się zupełnie nieagresywna i zaczęła dawać 3 razy więcej miodu niż jej azjatyckie, amerykańskie czy afrykańskie odpowiedniki. Puste łby tego nie dostrzegają, do pustych łbów nie dociera, że wszystko co żyje odpłaca pięknym za nadobne. Póki co ślepi i głupi mają swoje 5 minut. Widać jak rządzą światem. Dano im te 5 minut tylko po to żeby zrozumieli swoje miejsce.

Skomentuj