Kanadyjczycy protestują przeciwko automatyzacji, która zabiera ludziom pracę

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Kanadyjscy kasjerzy protestują przeciwko wykorzystywaniu kas samoobsługowych w centrach handlowych i sklepach, argumentując, że doprowadzi to do utraty ich pracy. Wielu ludzi zwraca uwagę, że nie powinni być traktowani w ten sposób, ponieważ maszyny w porównaniu do nich nie płacą podatków.

Badanie przeprowadzone przez kanadyjską stację telewizyjną CBC wykazało, że bardzo wiele osób jest przeciwnych instalowaniu kas samoobsługowych w sklepach. Kanadyjczycy uważają, że maszyny znacznie zwiększą bezrobocie w kraju poprzez redukcję istniejących miejsc pracy. Jeden z kasjerów, Dan Morris, wyraził swoją opinię na ten temat podczas wywiadu z CBC:

Sieci sklepów próbują przyzwyczaić wszystkich do kas samoobsługowych, aby zredukować liczbę pracowników. Maszyny jednak nie płacą podatków i nie muszą opłacać składek na emeryturę!

Większość ankietowanych poparła zdanie mężczyzny, podkreślając, że system kas samoobsługowych doprowadzi do pogrążenia wielu rodzin. Coraz większa liczba Kanadyjczyków w ramach solidarności z kasjerami odmawia korzystania z maszyn. Jedną z takich osób jest mieszkaniec Chilliwack, Tom Eburne:

Będziemy się opierać tak długo, jak się da. Myślę, że każda utrata pracy to krok wstecz dla naszego kraju.

Inni zwrócili uwagę, że maszyny doprowadzą do kryzysu finansowego i problemów gospodarczych Kanady. Tysiące ludzi straciłoby pracę, gdyby wszędzie wdrożono zautomatyzowane systemy płatności. Na cenzurowanym znalazły się m.in. Walmart i Amazon, które wykorzystują roboty do tworzenia sieci bezgotówkowych sklepów. Klienci płacą za produkty za pośrednictwem swojego konta elektronicznego.

Według badania przeprowadzonego przez CBC w 1053 sklepach detalicznych w Kanadzie, tylko 11% ankietowanych przyznało, że regularnie korzysta z kas samoobsługowych, ponieważ jest to wygodniejsza i szybsza metoda płatności. Niektórzy z nich stwierdzili, że technologia pomoże przedsiębiorstwom obniżyć koszty, a dodatkowo klienci nie będą musieli dłużej "znosić kaprysów" kasjerów. 

 

Zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się jednak przeciwko kasom samoobsługowym, a niektóre z opinii były skrajnie radykalne. Jedna z kobiet uznała nawet używanie tych maszyn za "zbrodnię przeciwko ludzkości". Wiele osób jest świadomych tego, że ich opór może być daremny, ponieważ firmy na końcu dbają tylko o swój własny zysk, ale póki co nie zamierzają rezygnować z protestów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika baca

to nie maszyny tylko

to nie maszyny tylko porażająca nieudolność samozwańczych rządów odbiera ludziom pracę... i właśnie po to aby ją tracić wybiera się do władz jak najbardziej plugawe kreatury, które bez mrugnięcia okiem będą szkodzić ze wszystkich sił swoim własnym narodom...

 

Portret użytkownika Lisek

Kasa samoobsługowa jest w

Kasa samoobsługowa jest w każdym automacie z napojami, słodyczami. Czyli co teraz włożyć do środka po jednym człowieku?  To samo biletomaty?  Przed nowymi technologiami się nie ucieknie i nic tu zakazy i nakazy nie dadzą co najwyżej dany kraj będzie zacofany. Praca bez sensu nic nie daje... równie dobrze możemy zatrudnić osoby do przesypywania piasku z kupki na kupkę... I tak ludzie zniszczą tą planetę eksploatując jej zasoby i zatruwając środowisko.. Jak szarańcza!!! 

Portret użytkownika euklides

To, że postrzegacie zysk jako

To, że postrzegacie zysk jako coś negatywnego świadczy o sieczce jaką wam zrobili z umysłu. Wszyscy powinniśmy dążyć do zysku. Zysk ma nie tylko wymiar pieniężny. Czyste środowisko to też zysk. Zdrowie to zysk. Rzecz w tym żeby tak się zorganizować by działania zyskowne prowadziły także do zysku pieniężnego.

Wszystkiemu można przypisać jakąś wartość - np. papierek wyrzucony w lesie to strata. Należy ją wycenić i obciążać kosztami za takie działanie. Jak ją wycenić? Tak by kwota pokrywała koszt usunięcia papierków w lesie.

. Od tego jest prawo i zwyczaje by dobrze to wszystko poukładać. Rządzący tego nie potrafią... Polinowcy wybierają sobie prostacką hołotę, hołdują bandziorom. Dlaczego? Bo sami mają coś z prostaka i bandyty.. boją się wszystkiego co dobre i sprawiedliwe, boją się mądrości i zysku.

Portret użytkownika popo2

Ja lubie kiedy osoba mnie

Ja lubie kiedy osoba mnie obsługuje, ale szlag mnie trafia jak trafisz na babsko na kontrakcie ze stażem, która ma w dupie kolejke

Jak widze te zapasnice za kasą, to spylam na samobslugową,jesli tylko jest opcja(Tesco w IE).

Portret użytkownika Sławek M

ciekawy jestem  czy te

ciekawy jestem  czy te maszyny w przyszłości będą też kupować i konsumować ......człowiek to naprawdę debilna istota czym bardziej wykształcona tym głubsza, wymyśla różne gówna i tym samym prowadzi do własnej autodestrukcji w większości dotyczy to małych mentalnie niedowartościowanych ludzi którzy po trupach pójdą żeby zdobyć laury i tym zaspokoić swoje chore ambicje i nie pomyślą nawet że swymi działaniami  podcinają gałąż na której sami siedzą, ale z drugiej strony  może nawet to i dobrze bo jak dobrowadzą ten świat do zagłady to skończy się wreszcie niewolnictwo wszystkich istot na tym padole (3W)

Portret użytkownika euklides

Maszyny produkują po to żeby

Maszyny produkują po to żeby ludzie mogli konsumować. Chociaż konsumpcja nie powinna być celem życia człowieka, a maszyny ułatwiają życie wyręczając człowieka z mozolnych prac, żeby człowiek mógł skupić się na rzeczach ważniejszych niż np. stanie przy kasie czy linii produkcyjnej. Skoro uważacie jeden z drugim, że maszyny są złe to zatrudnij się jeden z drugim w jakimś azjatyckim "sweat shopie" i wkręcającie codziennie jedną i tą samą śrubkę przez 12 godzin...

Portret użytkownika euklides

ponieważ firmy na końcu dbają

ponieważ firmy na końcu dbają tylko o swój własny zysk,

A o co mają dbać, o straty? Załóż firmę, która przegrywa z konkurencją i przynosi straty, ciekawe z czego się utrzyma :). Niektórzy ewidentnie spadli z socjalnego księżyca i nie wiedzą jak wygląda normalny świat w którym zarabia się tyle ile zechce zapłacić klient...

Portret użytkownika euklides

 Wielu ludzi zwraca uwagę, że

 Wielu ludzi zwraca uwagę, że nie powinni być traktowani w ten sposób, ponieważ maszyny w porównaniu do nich nie płacą podatków.

A ja zwracam uwagę, że matołki same chcą być traktowane jak bydło i opodatkowane stawiając się na przegranej pozycji nawet wobec robotów... W Polin też będzie płacz.

Strony

Skomentuj