Mecz Polski z Izraelem ma obecnie symbol taki jak kiedyś mecze z ZSRR

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W czasach słusznie minionych gdy Polska była zależna od Moskwy, a krytyka przyjaźni polsko-radzieckiej była zabroniona, każdy mecz w piłkę nożną, hokeja czy siatkówkę, rozgrywany między Polską i ZSRR stawał się swego rodzaju sportowym polem walki, które ekscytowało Polaków jako coś w rodzaju dozwolonego zadośćuczynienia za lata poniżania. Wygrana w takich meczach stawała się od razu kwestią polityczną. Teraz historia zatoczyła koło, a podobny ładunek emocjonalny niosą za sobą mecze sportowców Polski i Izraela.

Sport od dawna przenika się z polityką na bardzo wielu płaszczyznach. Sam fakt, że Izrael, państwo położone w Palestynie, znajdujące się przecież w Azji, gra w eliminacjach do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, jest dziwny. Jest to konsekwencją wykluczenia Izraela z federacji AFC po wojnach z Arabami w latach sześćdziesiątych. Los sprawił, że w eliminacjach w grupie Polaków jest równiez Izrael. Dzisiaj odbędzie się w związku z tym symboliczny mecz.

 

Ostatnia zależność Polski od Izraela przypomina tą, która była w czasach PRL w stosunku do ZSRR. W czasach zależności od Sowietów bywaliśmy przez nich okradani, ale ryzyko jakie zawisło nad Polską w związku z oczekiwaniem spłaty bezspadkowych roszczeń do nieruchomości Polaków, którzy zginęli w Holokauście to zupełnie inny poziom obciążenia polskiego społeczeństwa. Na dodatek widać jak na dłoni, że polskojęzyczne władze są śmiertelnie przerażone ta sytuacją a nawet, bo powszechna świadomość na temat tego zagrożenia spowodowałaby znaczną utratę społecznego poparcia.

I w takich okolicznościach dzisiaj w Warszawie odbędzie się mecz eliminacji do Euro 2020. Na dodatek izraelski kapitan potwierdził, że dzisiejszy mecz jest polityczny. Oświadczył, że jego rodzina zginęła w Holokauście i ma coś do udowodnienia.

"Pochodzę z rodziny, która wie, co to zagłada. Jesteśmy świadomi przeszłości i będziemy starali się wygrać to spotkanie". 

Niektórzy żartują, że mecz Polska-Izrael to pierwszy raz w historii futbolu dwa zespoły będą grały u siebie. Inni złośliwcy sugerują,że pokonanie Izraela może być uznane za antysemityzm.

 

Sportowo obie drużyny przewodzą w grupie G. Na pierwszym miejscu w grupie jest Polska  z kompletem zwycięstw i zero straconych goli. Mimo to styl w jakim to osiągnięto dawał wiele do życzenia i na wygrywającą drużynę spadła krytyka.

Izrael jest na drugim miejscu w grupie zatem potyczki z Polską są kluczowe, dla ustalenia kto ma więcej szans na wygranie eliminacji. Polska dysponuje jednak chyba najsilniejszym składem od lat z wybitnymi napastnikami. Będzie to rzeczywisty test myśli taktycznej selekcjonera.

 

Wartość polskich kadrowiczów biorąc pod uwagę wycenę ich wartości, jest ośmiokrotnie większa niż wartość pilkarzy Izraela. Najdroższy w drużynie Izraela jesy Eran Zahavi, ktory jest wart 9 mln euro. Dla porównania Robert Lewandowski jest wart 65 mln euro, a Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński i Krzysztof Piątek  po 40 mln euro.

 

Bardzo znamienne jest to, że sędzią tego symbolicznego meczu jest Niemiec, Tobias Stieler. Los robi sobie chyba żarty zarówno z Polaków jak i Żydów. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.8 (4 votes)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika kapitan ameryka

widzisz to co chcesz wiedzieć

widzisz to co chcesz wiedzieć .Na spotkaniu grupy B........g sa tez przedstawiciele sportu trzeba poprawić nastroje takim jak ty to izrael bierze udział w euro pomimo ze jest z srodkowej azji.Sport piłka to wsyztsko mafia ustawki.Tak ogromne pieniadze że nie mozna zostawic to przypadkowi.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika Abnegat

Hehehehe, rozrywka dla mas

Hehehehe, rozrywka dla mas kiedyś sam byłem sportowcem, jednak ilość "syfu" w tych środowiskach przekracza wszelkie granice i nie mówię tylko o właścicielach klubów żyjących dostatnio z państwowych dotacji (bo przecież nie ze sponsorów czy kibiców) sam znam ludzi, którzy jako "golasy" zajęli się "sportem niepełnosprawnych" teraz każdy członek rodziny ma swój domek - pomijając już pranie kasy przy okazji sportu

nie jadam białych bułek

Portret użytkownika Arek

Nieraz słyszy sie w telewizji

Nieraz słyszy sie w telewizji wypowiedzi Zydów.

Na temat Polski i Polaków i mówia iz nie wszyscy Zydzi sa negatywnie nastawieni do Polaków.

Wiec nasówa sie to pytanie gdzie obecnie sa ci Zydzi. Nie słyszałem nawet jednej negatywnej wypowiedzi z ich strony na temat rasistowskiej ustawy  447 .

A pszeciez wielu z nich mieszkajacych w Polsce nazywa sie patrjotami .

Portret użytkownika sol

W przeszłości uprawiałem

W przeszłości uprawiałem sport. Najbliżej mi jednak do sztuk walki. Nie wiem jak obecnie ale jesli idzie o sztuki walki kiedyś było jak trzeba. Dziś nie bardzo jestem w temacie. Natomiast co do sportów jak gała czy pięściarstwo to syf za przeproszeniem  płynie wodospadami. Nasyfiło się tym MMA i podobnymi i jeszcze mają czelność nazywać zawodników wspomnianego wojownikami. Serce boli kiedy o tym pomyślę gdyż ja ćwiczyłem nie dla szmalu i ucieszonych mord prymitywów przed telewizorami żeby mogli zobaczyć "juchę". Dla mnie to było coś więcej. Nie tylko jakieś prymitywne bitki. Musieliśmy wiedzieć kto i kiedy stworzył daną sztukę walki. Różnych zasad w tym honorowych. Sport się kundli, reprezentacje narodowe to nie są reprezentacje narodowe w drużynach gdzie powinni grać biali grają brązowi i czarni a taka reprezentacja RPA np. w pływaniu to kiedyś same białasy he he. Jeden wielki bur... bałagan. Przestałem się interesować sportem. Dla mnie to kolejny zbrukany odcinek naszego zawszawionego świata. Lepiej nie będzie a będzie tylko gorzej. Sad

P.S. A "Stadion Narodowy" to jakieś wszawe "Pepsi Arena" przecież to k... może trafić jak tak człowiek o tym pomyśli. Sad

Co zaś samego wydarzenia (mecz Pl-Is) to jak drużyna polska zachowa się jak politycy od "prawa" do "lewa" podobno wybierani w podobno wyborach to zawodnicy wybiegną na murawę i klękną z otwartymi ustami ew. zdejmą porcięta i wypną tyłki. Jeśli tak to wynik chyba będzie prosty do przewidzenia.

Portret użytkownika euklides

żyjących dostatnio z

żyjących dostatnio z państwowych dotacji 

Wszędzie gdzie jest państwo jest syf. To złodziejska, zbrodnicza organizacja, ale do większości to nie dociera, gdyż jest też sekciarska, a skala indoktrynacji i prania mózgu jakim poddaje swoich wyznawców przebija wszystkie sekty i religie razem wzięte. Dlatego większość ludzi nie wyobraża sobie świata bez państwa.... Ludzie spokojnie wyobrażają sobie świat bez np. Lidla, chociaż Lidl jest znacznie bardziej potrzebny niż państwo!

Strony

Skomentuj