Pod największym kraterem na Księżycu odkryto tajemniczą anomalię masy

Kategorie: 

Źródło: NASA/Goddard Space Flight Center/University of Arizona

Basen Bieguna Południowego – Aitken to największy znany nam krater księżycowy, a także jeden z największych w całym Układzie Słonecznym. Naukowcy z Uniwersytetu Baylora odkryli pod kraterem tajemniczą masę. Przypuszcza się, że znajdują się tam wielkie pokłady metali, pochodzące od asteroidy, która uderzyła w Księżyc i uformowała ten krater.

 

Basen Biegun Południowy – Aitken posiada 2 500 kilometrów szerokości i 13 kilometrów głębokości. Znajduje się na niewidocznej z perspektywy Ziemi stronie Księżyca, dlatego obserwacje tego rejonu z pomocą ziemskich teleskopów są niemożliwe. Jednak najnowsze badania zostały przeprowadzone dzięki danym, pochodzącym ze statków kosmicznych, które zostały rozmieszczone na orbicie okołoksiężycowej w latach 2011-2012 w ramach misji GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory).

 

Naukowcy mierzyli subtelne zmiany w sile grawitacji wokół Księżyca. Gdy połączyli informacje z misji GRAIL z danymi, które uzyskano dzięki sondzie kosmicznej Lunar Reconnaissance Orbiter, odkryli niezidentyfikowaną masę setki kilometrów pod basenem uderzeniowym Biegun Południowy – Aitken.

Źródło: NASA/NOAA

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, czym jest i skąd pochodzi ta nieznana masa. Peter B. James, główny autor badania, porównał jej wielkość do pięciokrotnej objętości Wielkiej Wyspy Hawaii. Wysunięto już dwie propozycje, które mogą wyjaśniać istnienie tej anomalii.

 

Pierwsza zakłada, że tajemnicza masa to ogromne skupisko metali, które jest pozostałością po uderzeniu asteroidy. Druga możliwość zakłada, że ogromna masa może być stężeniem gęstych tlenków, związanych z ostatnim etapem krzepnięcia oceanu magmy księżycowej. Przyszłe badania tego ogromnego krateru być może pozwolą wyjaśnić tę zagadkę. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika arF

Lądowanie na księżycu to

Lądowanie na księżycu to "fake", wszystkie filmy były nagrywane w studio a zdjecia to robota grafików.
 

Ale jak ktoś wstawi "Zdjęcia dziwnych, kolorowych świateł wewnatrz ciemnych (nieoświetlonych) kraterów, a nawet filmy astronomów-amatorów, ukazujące tajemnicze obiekty które wylatują z kraterów i ląduja w innych położonych na drugim krańcu tarczy księżyca."

To jest to niepodwarzalny dowód, 0 przeróbek. Ba, odrazu kosmici.

Portret użytkownika gdg

Azjatom biali wierzyć nie

Azjatom biali wierzyć nie mogą, bo i tak prawdy nie usłyszą. To będzie wielki błąd kiedy im zaufają.  Nie wierzyli Czyngis-chaMowi i to było słuszne, ale nie zawsze ci co mieli nic wziąć przed wywózką na Sybir, albo mają przyjąć rzekomych uchodźców bez dokumentów.

Strony

Skomentuj