Niezwykła atrakcja astronomiczna - księżyce Jowisza są widoczne nawet przez lornetkę

Kategorie: 

Źródło: NASA

Największa planeta Układu Słonecznego, Jowisz, znajduje się w tak zwanej opozycji do Ziemi. Oznacza to, że Jowisz i Ziemia znajdują się dokładnie w odwrotnych punktach ekliptyki pomiędzy słońcem. Ze względu na to warunki obserwacji gazowego olbrzyma będą wyjątkowo dobre i nie trzeba będzie posiadać teleskopu aby zobaczyć księżyce Jowisza.

 

Jowisz jest bardzo dobrze widoczny na niebie. Można go łatwo wypatrzeć ponieważ jest najjaśniejszym jego obiektem, zaraz po Księżycu.  Dobrze widoczne są również cztery  największe księżyce tej ogromnej planety. 

 

Bywają one nazywane Galileuszowskimi księżycami Jowisza, ponieważ zostały przez niego odkryte za pomocą teleskopu który skonstruował sam Galileusz. Są to w kolejności od planety Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. Oglądając Jowisza w najbliższych dniach będzie je można zobaczyć w całej krasie.

Jowisz posiada masę 2,5 razy większą od wszystkich pozostałych planet naszego Układu Słonecznego razem wziętych. Co ciekawe jest on tak duży, że środek ciężkości między Jowiszem a Słońcem nie znajduje się wewnątrz gwiazdy, a tuż nad jej powierzchnią. W związku z powyższym niejednokrotnie pojawiało się stwierdzenie, że Jowisz nie orbituje wokół Słońca.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj