Mecz Polski z Izraelem ma obecnie symbol taki jak kiedyś mecze z ZSRR

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W czasach słusznie minionych gdy Polska była zależna od Moskwy, a krytyka przyjaźni polsko-radzieckiej była zabroniona, każdy mecz w piłkę nożną, hokeja czy siatkówkę, rozgrywany między Polską i ZSRR stawał się swego rodzaju sportowym polem walki, które ekscytowało Polaków jako coś w rodzaju dozwolonego zadośćuczynienia za lata poniżania. Wygrana w takich meczach stawała się od razu kwestią polityczną. Teraz historia zatoczyła koło, a podobny ładunek emocjonalny niosą za sobą mecze sportowców Polski i Izraela.

Sport od dawna przenika się z polityką na bardzo wielu płaszczyznach. Sam fakt, że Izrael, państwo położone w Palestynie, znajdujące się przecież w Azji, gra w eliminacjach do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, jest dziwny. Jest to konsekwencją wykluczenia Izraela z federacji AFC po wojnach z Arabami w latach sześćdziesiątych. Los sprawił, że w eliminacjach w grupie Polaków jest równiez Izrael. Dzisiaj odbędzie się w związku z tym symboliczny mecz.

 

Ostatnia zależność Polski od Izraela przypomina tą, która była w czasach PRL w stosunku do ZSRR. W czasach zależności od Sowietów bywaliśmy przez nich okradani, ale ryzyko jakie zawisło nad Polską w związku z oczekiwaniem spłaty bezspadkowych roszczeń do nieruchomości Polaków, którzy zginęli w Holokauście to zupełnie inny poziom obciążenia polskiego społeczeństwa. Na dodatek widać jak na dłoni, że polskojęzyczne władze są śmiertelnie przerażone ta sytuacją a nawet, bo powszechna świadomość na temat tego zagrożenia spowodowałaby znaczną utratę społecznego poparcia.

I w takich okolicznościach dzisiaj w Warszawie odbędzie się mecz eliminacji do Euro 2020. Na dodatek izraelski kapitan potwierdził, że dzisiejszy mecz jest polityczny. Oświadczył, że jego rodzina zginęła w Holokauście i ma coś do udowodnienia.

"Pochodzę z rodziny, która wie, co to zagłada. Jesteśmy świadomi przeszłości i będziemy starali się wygrać to spotkanie". 

Niektórzy żartują, że mecz Polska-Izrael to pierwszy raz w historii futbolu dwa zespoły będą grały u siebie. Inni złośliwcy sugerują,że pokonanie Izraela może być uznane za antysemityzm.

 

Sportowo obie drużyny przewodzą w grupie G. Na pierwszym miejscu w grupie jest Polska  z kompletem zwycięstw i zero straconych goli. Mimo to styl w jakim to osiągnięto dawał wiele do życzenia i na wygrywającą drużynę spadła krytyka.

Izrael jest na drugim miejscu w grupie zatem potyczki z Polską są kluczowe, dla ustalenia kto ma więcej szans na wygranie eliminacji. Polska dysponuje jednak chyba najsilniejszym składem od lat z wybitnymi napastnikami. Będzie to rzeczywisty test myśli taktycznej selekcjonera.

 

Wartość polskich kadrowiczów biorąc pod uwagę wycenę ich wartości, jest ośmiokrotnie większa niż wartość pilkarzy Izraela. Najdroższy w drużynie Izraela jesy Eran Zahavi, ktory jest wart 9 mln euro. Dla porównania Robert Lewandowski jest wart 65 mln euro, a Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński i Krzysztof Piątek  po 40 mln euro.

 

Bardzo znamienne jest to, że sędzią tego symbolicznego meczu jest Niemiec, Tobias Stieler. Los robi sobie chyba żarty zarówno z Polaków jak i Żydów. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.8 (4 votes)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Abnegat

mogłoby się tak wydawać ...,

mogłoby się tak wydawać ..., jednak to ludzie a nie państwo ten syf kreują - sami kreujemy swoją rzeczywistość a państwo powinno skupić się na swoich rolach: bezpieczeństwo, edukacja, opieka medyczna. Sport osób dorosłych natomiast to jest ich prywatna sprawa jeśli mają chęci i środki to proszę uprawiać na zdrowie. Natomiast łapę co sięga po cudze (nie dajmy sobie wmówić że wszystkich = niczyje) w imię kultury(sport zalicza się do tych kategorii) i podobnych "wyższych" potrzeb łapę tą upierdo...ć nad łokciem.

nie jadam białych bułek

Portret użytkownika euklides

a państwo powinno skupić się

a państwo powinno skupić się na swoich rolach: bezpieczeństwo, edukacja, opieka medyczna

To nie są role państwa. Edukacją zajmują się szkoły, opieką medyczną szpitale, a bezpieczeństwem wojsko czy policja. Państwo to beznadziejny pośrednik, który przyssał się do tych witalnych obszarów działalności, gdyż tam są największe zyski i największe możliwości kontroli.

Portret użytkownika Abnegat

Jestem rozdarty...,

Jestem rozdarty..., obiecywałem sobie, że nie będzie dyskusji z "anonimami" (bo tak naprawdę może to być każdy, nawet ja a podobno publiczne rozmowy z samym sobą, są niezgodne z najnowszymi unijnymi dyrektywami), ale się skuszę ...; nie są powiadasz no i ok, prosty człeczyna, jak ja już nawet uwierzyć bieży, lecz jak to pyta ktoś z tłumu czyżby szpitale, szkoły i aparat przymusu (władzą wykonawczą zwany) to aby nie są takie cząstki tych ..., no..., co to kiedyś były..., przecież, państw właśnie. 

nie jadam białych bułek

Portret użytkownika еuklidеs

Jeszcze 200-300 lat temu nie

Jeszcze 200-300 lat temu nie było przecież powszechnej, państwowej edukacji, bo dla władzy było korzystniej kiedy lud był ciemny. Dopiero kiedy za darmowe szkolnictwo wzięli się Jezuici (takie są fakty), to rządzące elity - arystokracja oraz masoneria - połapały się, że szkolnictwo to walka o rząd dusz i wprowadzili obowiązek edukacji by indoktrynować lud na swoją modłę... Podobnie ze szpitalami. Państwo przejmuje kolejne obszary, bo trzyma się kurczowo władzy. A trzyma się kurczowo władzy ponieważ jest bezużyteczne. Co zrobią zastępy politycznych pasożytów bez przymuszania innych do płacenia na ten ich niewydolny system wyzysku?

Portret użytkownika еuklidеs

Ciekawe co potrafisz i co

Ciekawe co potrafisz i co zrobi twoje państwo bez takich jak ja. Cywilizacja przeniesie się tam gdzie nie będzie państwa, więc przemyśl sobie ze sto razy zanim będziesz przymierał głodem jak te rządowe przydupasy Maduro-Kaczyńskiego w Wenezueli.

Portret użytkownika pilippek

nooo, co zrobi państwo bez

nooo, co zrobi państwo bez takich jak ty..?:D co? chcę to usłyszeć, pewnie wszyscy będa prosili o twoj powrót 

 

kolejny głupek od straszenia grecją i wenezuelą? maduro to kretyn i wenezuela staczała się od 30 lat, mogą dziękować sami sobie ze z setek miliardów dolarów z ropy nie rozwinęli gospodarki 

Portret użytkownika euklides

Kaczyński to także kretyn, a

Kaczyński to także kretyn, a ty jesteś jeszcze większym kretynem, że kretyna popierasz. Po ocenach komentarzy widać, że sporo osób rozumie to co piszę, nastomiast przygłupy nie rozumieją. A, że jesteś przygłupem to udowodniłeś nie raz, kompletnie nie rozumiejąc zagadnień gospodarki czy obrony narodowej.

Portret użytkownika pilippek

plusiki mnie nie interesują

plusiki mnie nie interesują jak widze jakie debilstwa ludzie tutaj plusują Smile chociazby twoj pomysl o wysyłaniu dzieci na wojne, to jest twoja wiedza o gospodarce i obronie narodowej?xD

smieszne, kolejny paranoik sie zwalil na zmiany na ziemi Biggrin zrobiles zamiane z upadlina?

Strony

Skomentuj