Niemieccy naukowcy chcą ostatecznie wyjaśnić działanie napędu EM Drive

Kategorie: 

Źródło: Elvis Popovic

Choć koncepcja tajemniczego napędu EM Drive powstała niemal 20 lat temu, naukowcy wciąż nie potrafią wyjaśnić zasady jego działania. Niektórzy twierdzą, że silnik napędzany energią elektryczną nie może generować ciągu, skoro nie emituje żadnego gazu pędnego. Jednak przeprowadzone dotychczas eksperymenty potwierdzają działanie napędu EM Drive. Tymczasem niemieccy naukowcy, którzy sceptycznie podchodzą do tej technologii, przeprowadzą najbardziej rygorystyczny test.

 

Martin Tajmar z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie i jego zespół opracował superczujny instrument, który pozwoli zmierzyć ciąg napędu EM Drive w całkowitej izolacji od czynników zewnętrznych. W ten sposób, naukowcy zamierzają sprawdzić, czy silnik, który podobno łamie prawa fizyki, faktycznie działa, czy może dotychczasowe eksperymenty zostały po prostu źle wykonane.

 

Silnik EM Drive potrzebuje do pracy energię elektryczną i emituje fale elektromagnetyczne, które odbijają się od boków stożka. Podczas testów odkryto, że napęd generuje ciąg i tym samym narusza prawa zachowania momentu pędu. Niemieccy naukowcy uważają, że EM Drive nie ma prawa działać i przeprowadzą swój eksperyment, a wyniki zostaną opublikowane w sierpniu na łamach czasopisma Acta Astronautica.

Źródło: Uniwersytet Techniczny w Dreźnie

Napęd EM Drive mógłby zrewolucjonizować podróże kosmiczne – wyeliminowałby konieczność wynoszenia paliwa w przestrzeń kosmiczną i skróciłby czas lotu na Marsa lub do innych systemów gwiezdnych. Warto dodać, że Chiny nie tylko budują i testują swoją własną wersję silnika, ale zamierzają też wykorzystać go w kosmosie, choć tamtejsi naukowcy nie ujawniają szczegółów swoich badań. Martin Tajmar twierdzi, że kwestia „niemożliwego” napędu może zostać rozwiązana już wkrótce.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Strony

Skomentuj