Usunięcie konta na Facebooku może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Wiele dotychczasowych badań ujawniło związek portalu społecznościowego Facebook z pogarszającą się kondycją psychiczną. Co więcej, naukowcy sugerują, że usunięcie konta na Facebooku może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.

 

Najnowsze badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Nowojorskiego, obejmowało 2844 użytkowników Facebooka. Badani zostali poproszeni o wypełnienie obszernych kwestionariuszy, dotyczących ich ogólnego samopoczucia, poglądów politycznych i codziennej rutyny. Połowa użytkowników została poproszona o dezaktywację konta na cztery tygodnie.

Naukowcy odkryli, że dezaktywacja konta spowodowała ogólne zmniejszenie aktywności online na innych platformach społecznościowych. Badani spędzali za to więcej czasu m. in. oglądając telewizję lub spotykając się ze znajomymi i rodziną.

 

Kilka tygodni po zakończeniu eksperymentu, uczestnicy stwierdzili, że zmniejszyła się ilość czasu, którą wcześniej poświęcali na media społecznościowe. Eksperyment wykazał, że pozbycie się Facebooka spowodowało znaczącą poprawę samopoczucia.

 

Już w przeszłości przeprowadzano podobne badania, które badały wpływ Facebooka i mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne. Ich wyniki różnią się jednak diametralnie. Niektóre z nich dowodzą, że portale społecznościowe mogą pozytywnie wpływać na samopoczucie. Warto zauważyć, że odkrycia te odnosiły się zazwyczaj do bardzo aktywnych użytkowników. Osoby, które nie udzielają się, a jedynie przeglądają portale społecznościowe, mogą odczuwać obniżony nastrój.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl

loading...


Komentarze

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

A w Petersburgu trwa właśnie

A w Petersburgu trwa właśnie Petersburskie Forum Gospodarcze, w którym uczestniczy kilka tysięcy przedstawicieli światowego biznesu oraz kilkunastu prezydentów ( Chin, Słowacji, Bułgarii, Armenii .... ) premierów oraz sekretarz generalny ONZ. A w TVNPOPIS zgodna cisza.

Portret użytkownika Cosiek

W sumie to artykuł dla mocno

W sumie to artykuł dla mocno uzależnionych od Facebooka. Dla innych co i tak mało korzystają to nie ma znaczenia. Ale to samo jest z uzależnieniem od gier komputerowych czy nawet na telefonie. Jak się zrezygnuje z tego to na to samo wychodzi cZy to FB czy to coś innego.

Portret użytkownika baca

skasowanie konta na pejsie

skasowanie konta na pejsie uzdrawia psychicznie i to jest dobra wiadomość...

ta lepsza jest taka że jak się wyrzuci telewizor przez okno człowiek młodnieje tak mpcno, że mu po raz drugi wyrastają zęby mleczne...

wystarczy usunąć sprzed oczu śliniącego się Korwina a w przyrodzie dzieją sie same cuda: krowy daja więcej mleka, leśne ssaki nie chcą pieniędzy, żarówki się nie przepalają, pani w kiosku nie oszukuje, w poczcie nie ma spamu, paliwo tanieje...

 

Strony

Skomentuj