Grecja przekazała Niemcom oficjalny wniosek w sprawie reparacji wojennych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Władze Grecji nie odpuszczają w kwestii odszkodowań za II wojnę światową. We wtorek, grecki ambasador w Berlinie przekazał niemieckiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych oficjalne pismo w tej sprawie. Jednak Niemcy nie chcą nawet słyszeć o reparacjach wojennych.

 

Grecja zwróciła się do Niemiec za pośrednictwem wspomnianego dokumentu, chcąc rozpocząć negocjacje w sprawie wypłacenia odszkodowania. W grę wchodzi ponad 300 miliardów dolarów. Taką kwotę podała w 2016 roku grecka komisja parlamentarna, która wyceniła straty poniesione podczas I i II wojny światowej oraz wymuszoną na Grecji pożyczkę dla III Rzeszy.

 

Jednak odpowiedź Niemiec była raczej do przewidzenia. Berlin po raz kolejny uznał, że kwestia reparacji została już rozwiązana prawnie i politycznie. Przy tej okazji, niemieckie media wskazują, że w 1960 roku, władze Republiki Federalnej Niemiec wypłaciły Grecji 115 milionów marek zachodnioniemieckich w ramach odszkodowania. Na mocy porozumienia uzgodniono również zamknięcie tematu roszczeń.

 

Tymczasem polski rząd przygotowuje raport, w którym również wystosuje wobec Niemiec żądania wypłaty odszkodowania. Gazeta Prawna podaje, że dokument może zostać przedstawiony 1 września, czyli podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która zaczęła się od niespodziewanej napaści zbrojnej Niemiec na Polskę. W raporcie znalazła się kwota 850 miliardów dolarów.

Fot. Wiki 4.0/Erichvoned

Warto dodać, że Grecja porusza temat roszczeń tuż przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się już w przyszłym miesiącu. Również polska partia rządząca najwyraźniej chce grać reparacjami wojennymi dla uzyskania lepszego wyniku podczas wyborów, zaplanowanych na jesień.

 

Tylko Grecja i Polska domagają się łącznie ponad biliona dolarów odszkodowania. Gdyby Niemcy zostały w jakiś sposób zmuszone do zapłaty, swój dług musiałyby spłacać przez kolejne dekady, a to z pewnością poważnie osłabiłoby pozycję tego państwa w Europie. Kraje bałtyckie również chcą reparacji wojennych, zatem Niemcy mogą zostać dosłownie zalane wnioskami o odszkodowania za wywołanie II wojny światowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Zapłaci oczywiście prosty

Zapłaci oczywiście prosty Hans, montujący pralki od świtu do nocy w jakiejś niemieckiej fabryce, który II WŚ zna z podręcznika. Tymczasem naziole i ich rodzinki mają kwitnące biznesy w Ameryce Pd za to co zrabowali, a ich elitka rozpostarła skrzydła w samym USA.

Portret użytkownika dziadek

ARMIA UNIJNA

ARMIA UNIJNA

Jak tak patrzę co się dzieje
Głupi Makron jak szaleje
To nic więcej nie zostaje
Jak od nowa łączyć kraje.

Ale łączyć bez faszyzmu
Bez Putina , komunizmu
I nie armię Uni wcielić
Ale Niemców znów podzielić.

Co ukradli niech oddadzą
Oni świetnie sobie radzą
Znowu mają niecne plany
Mitl Europy im nie damy.

Tu nie armii Uni trzeba
Ale przerwać lot do nieba
Bundezwery Niemca pana
wzmocnić zacisk Amerykana.

Portret użytkownika PL

Wszystko ładnie, pięknie...

Wszystko ładnie, pięknie... tylko problem w tym, że ty nie kupujesz bo jesteś Polakiem. Tylko rżydem. Zbrodnie szkopów Cię bolą z innego powodu. Stwierdzam tak na podstawie Twojej nie jednej wypowiedzi.

A cała reszta się zgadza. Również nie chadzam do szkopa. szkopaldi, szkoplidl, szkopfland. Omijajcie.

Pozdrawiam.

Portret użytkownika Ya

Ta, wojny gospodarcze,

Ta, wojny gospodarcze, embarga i bojkoty. Takie rzeczy działają jeśli są stosowane przez silnych wobec słabych. MImo embarga Rosjanie z głodu nie zmarli, jak już nie mogą kupować polskich jabłek. W zamian za to miejscowi bogacze nasadzili sady jabłoniowe, a żeby było śmieszniej użyli do tego sadzonek z Polski. Jak jabłonki zacznął owocować, to polskich jabłuszek nik już nie będzie potrzebował. Tak się kończą bezmyślne wojenki. Embargo nałożone na Polskę przez Regana dokuczało trochę władzy ludowej, którą zawdzięczaliśmy wydaniu nas przez Amerykanów  pod opiekę ZSRR, a najbarziej dokuczało szarym obywatelom.

W miejsce niemieckich pojazdów pojawią się amerykańskie, tureckie, koreańskie, ale ceny też będą odpowiednie i z pewnością pojazdy te nie będą montowane w Polsce, więc nawet za robociznę nie zostaną tutaj pieniądze.

Portret użytkownika rocafella

Polska nic nie odzyska -

Polska nic nie odzyska - wystarczy że Niemcy ogłoszą grubą redukcję etatów na strefach ekonomicznych i Polska pada na mordę.

A innych inwestorów nie widać i nie słychać, no bo kto - francuziki czy angliki nam zakłady zbudują?

Jak się nie ma swojej gospodarki a PKB opiera się na niemieckich montowniach to można tylko poszczekać zza płota jak kundel bez zębów.

Duże miasta może sobie poradzą ale prowincja która straci inwestorów i dopłaty unijne do kartofli umrze z głodu, bo rolników już nie ma, zaorali się sami. W kraju zawsze rolniczym nawet szkół rolniczych już nie ma.

Portret użytkownika baca

pier*olisz z jakimiś

pier*olisz z jakimiś inwestorami... tylko vw, audi i mercedes już są warte około 20 miliardów dolarów, a mamy jeszcze, huty stocznie i kopalnie i były enerdówek i niemcy nagle są w stanie w jeden dzień w pełni spłacić Polaków... w jeden dzień można ich zwindykować

a co do niemieckich "inwestorów" to niech się od Polski tak raz na zawsze odpierdolą i zainwestują dla odmiany raz u siebie np w produkcję szparaga i ziemniaków skoro produkcja wojskowa im bokiem wychodzi po każdej wojnie światowej....

 

Portret użytkownika Tygg

Rolnictwa nie ma, jasne,

Rolnictwa nie ma, jasne, pojedź w dowolny rejon dalej od miasta, zobaczysz co tam jest. Niemcy jeszcze dodatkowo dyktują warunki skupu owoców. 

Najgorsze takie oszołomy co z małej klitki w bloku wychodzą tylko po zasiłek 

Portret użytkownika Illuminat13

Jesli chodzi o podzial ziem

Jesli chodzi o podzial ziem polskich po drugiej wojnie swiatowej polska stracila nie zyskal Skala zniszcen polskich miast przez armie niemiecka byly ogromne Socjalistyczne rzady psl sld uni wolnosci i inne chujnie nic nie zrobily sprzedawczyki azeby odzyskac przynajmniej honor i pieniadze w kilku procentach Ucisk w ukladzie warszawskim podczas ktorego okradziono nie tylko polska ambicje spowolnil ten kraj gospodarczo o dobre czterdziesci lat W muzeach niemieckich i nie tylko do dzisiaj na wystawach sa skradzine dziela podczas rabunku w czasie wojny Niemcy powinni oddac to co zrabowali i zniszczyli w czasie wojny A goje powinni oddac pieniadze zydom za kamienice i ulice bo zydzi budowali polske przez handel i rozwoj przemyslu

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Tomasz Czartoryski

Polacy zostali wymienieni z

Polacy zostali wymienieni z Niemcami podczas przesiedleń. podobnie to co jest na byłych ziemiach niemieckich to przesiedleńcy ze wschodu, aby zminimalizować ryzyko ruchow nacjonalistycznych. to co jest dzis to w większości potomkowie złodziejskich Niemców, dlatego mówi się, że Polak to złodziej. to nie są Polacy tylko geny zaborców i mieszańcy.

Prawdziwi szlachetni mieszkają dziś w Niemczech, stąd są tacy ,,Niemcy" kulturalni i nie do poznania, nie mają drygów do faszyzmu.

Strony

Skomentuj