Potwierdzono, że bakterie są w stanie szybko ewoluować, aby przystosować się do życia w kosmosie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Północnozachodniego wskazują, że bakterie żyjące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mutują, a być może nawet ewoluują, aby przetrwać skrajnie niebezpieczne warunki w kosmosie. Czy to oznacza, że bakterie mogą żyć w przestrzeni kosmicznej i na innych planetach?

 

Zespół badawczy ustalił, że bakterie znajdujące się na stacji ISS, Staphylococcus aureus oraz Bacillus cereus, posiadają inne geny, niż ich ziemskie odpowiedniki. Wykazano również, że mutacje genów pozwalają bakteriom przeżyć w niebezpiecznych warunkach, jakie panują w kosmosie.

 

Dotychczas naukowcy obawiali się, że bakterie mogą mutować i zyskiwać antybiotykoodporność, a co za tym idzie, mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla ludzi. Tymczasem okazuje się, że mutacje te stanowią najwyraźniej ich naturalną reakcję obronną.

Źródło: NASA/Roskosmos

Badania bakterii, żyjących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, mają istotne znaczenie pod kątem przyszłych długich załogowych misji kosmicznych. Jeśli bakterie żyjące poza Ziemią mogą mutować, musimy wiedzieć, czy zmiany te nie będą stanowić zagrożenia dla astronautów. Równie ważne jest to, w jaki sposób zmutowane bakterie, po powrocie na Ziemię, wpłyną na ziemskie organizmy i ekosystem. Na dzień dzisiejszy, nasza wiedza w tym zakresie jest bardzo szczątkowa.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Piotrek

Żaden żywy organizm nie jest

Żaden żywy organizm nie jest w stanie przeżyć w zetknięciu z smiercionośnym  promieniowaniem kosmicznym,  że o mutacji nawet nie wspomnę. Przestrzeń kosmiczna,  to najbardziej niegościnne miejsce do życia. 

Teoria panspermii nie wyjaśnia genezy życia,  podobnie ma się rzecz z genetyką , która również nie odpowiada na pytanie,  mianowicie: jak powstało białko bez udziału DNA , a  DNA bez białka?

Jakby tego było,  to również teoria informacji Shanona przeczy Teorii Samodziejstwa!

P.S.

"Każdy dom ma swego budowniczego (logika), życie pochodzi tylko  z życia (fakty naukowe) , a zatem KTO jest budowniczym  wszechświata  oraz życia w Universum?

I dodatkowe pytanie :

 

"Dlaczego jest raczej COŚ,  niźli NIC ?"- Leibnitz 

Życzę Wam spokojnej nocy oraz miłego dnia- dobranoc. 

 

Portret użytkownika Kwazar

"Dlaczego jest raczej COŚ, 

"Dlaczego jest raczej COŚ,  niźli NIC ?" Na ato pytanie Leibitzowi nie odpowiem.Zasłonie się jedynie kolejnym pytaniem do pytania: A co, jeśli "COŚ" i "NIC" są sobie całkowicie równoważne tylko my na razie nie potrafimy sobie zdać z tego sprawy ?

 

----> Przepraszam wszystkich za moje wypowiedzi jeśli tylko czują się nimi w jakikolwiek sposób urażeni .Cierpię bowiem na sztuczną inteligencję. 

Portret użytkownika minoduesp

Póla genów jest wśród

Póla genów jest wśród bakterii niezmienna bo rozmnażają się przez podział i każda następna jest klonem poprzedniej. A mutują i owszem czasem stają się groźniejsze niż były jak chociażby salmonella ,której "odmiana orbitalna" okazała się dużo bardziej szkodliwa niż ziemska. 

Skomentuj