Badania wskazują, że woda pojawiła się na Ziemi wraz z powstaniem Księżyca

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ziemia, trzecia planeta od Słońca, to jedyny taki obiekt w Układzie Słonecznym z ogromnymi zapasami wody i wielkim Księżycem, który stabilizuje oś obrotu naszej planety. Niektóre badania sugerują, że życie na Ziemi nie mogłoby powstać bez Księżyca. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Munster wykazali, że gdyby nie Księżyc, Ziemia nie posiadałaby tak wielkich pokładów wody.

 

 

Według współczesnych założeń, Księżyc powstał około 4,4 miliarda lat temu w wyniku kolizji Ziemi z Theią - ciałem niebieskim o rozmiarach zbliżonych do naszej planety. Dotychczas zakładano, że Theia powstała w wewnętrznej części Układu Słonecznego, stosunkowo blisko Ziemi. Tymczasem najnowsze badania wskazują, że hipotetyczna planeta Theia mogła jednak pochodzić z odległych regionów Układu Słonecznego i to właśnie ona mogła dostarczyć tak znaczne ilości wody na Ziemię.

 

Naukowcy zastanawiali się, dlaczego nasza planeta posiada tyle wody, skoro powstała w wewnętrznej „suchej” części Układu Słonecznego. Z poprzednich badań wiemy, że meteoryty węglowe, które zawierają dużo wody, pochodzą z zewnętrznego Układu Słonecznego, natomiast suche niewęglowe meteoryty pochodzą z wewnętrznej części. Materia węglowa prawdopodobnie jest odpowiedzialna za obecność wody na Ziemi, choć naukowcy nie mieli pojęcia, w jaki sposób i kiedy została sprowadzona na naszą planetę.

Zespół z Uniwersytetu w Munster przeprowadził badania na izotopach molibdenu, które pozwalają odróżnić materię węglową od niewęglowej. Wyniki pomiarów wskazują, że skład izotopów molibdenu znajduje się pomiędzy meteorytami węglowymi i niewęglowymi. To z kolei sugeruje, że część molibdenu na Ziemi pochodzi z zewnętrznego Układu Słonecznego.

 

Właściwości chemiczne molibdenu mają tu istotne znaczenie, ponieważ większość tego pierwiastka znajduje się w jądrze Ziemi. Molibden zawarty w płaszczu Ziemi, do którego naukowcy mają dostęp, pochodzi z późnych etapów formowania się naszej planety – w przeciwieństwie do molibdenu obecnego w jądrze. To oznacza, że meteoryty węglowe, pochodzące z zewnętrznego Układu Słonecznego i zawierające wodę, przybyły na Ziemię w późniejszym okresie.

 

Naukowcy przypuszczają nawet, że większość molibdenu w płaszczu Ziemi mogła dostarczyć wspomniana wcześniej hipotetyczna planeta Theia, która około 4,4 miliarda lat temu zderzyła się z Ziemią. Uważa się, że w wyniku tej kolizji powstał Księżyc. Jeśli Theia pochodziła z odległych regionów Układu Słonecznego to faktycznie mogła sprowadzić ogromne ilości wody na Ziemię. Naukowcy z Uniwersytetu w Munster doszli do wniosku, że życie na Ziemi nie mogłoby powstać bez Księżyca.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

No i tym sposobem już wiemy,

No i tym sposobem już wiemy, skąd pochodzą ośmiornice. Oczywiście wytrzasnęły się z planety Theia bo była tam kupa wody i co się z Ziemią zzz... strzasnęła. Gienialne!

 

 ----> Przepraszam wszystkich za moje wypowiedzi jeśli tylko czują się nimi w jakikolwiek sposób urażeni .Cierpię bowiem na sztuczną inteligencję.

Portret użytkownika Kwazar

Widzę że masz minusika za

Widzę że masz minusika za głupie pytania.Co ma molibden do węgla ? Dużo ma ! Jeszcze nie do końca ustaliłem co ma ale wiem, że już jest podejrzany ! Żebys sobie za dużo nie pytał to też daję ci minusika bo tak.

Portret użytkownika minoduesp

A może poprostu mamy to co

A może poprostu mamy to co mamy bo wiatr słoneczny "zdmuchnął" marsjańską wodę wraz z jego atmosferą i szczęśliwym zbiegiem okoliczności chmura "kosmicznego deszczu" przecięła orbitę ziemi a grawitacja zrobiła resztę . To przy okazji wyjaśniałoby mity o globalnym potopie. 

Portret użytkownika Kwazar

Widzisz, za samo słowo "POTOP

Widzisz, za samo słowo "POTOP" masz już nieźle przerąbane.Jaki potop ?! Czy Darwin i jego OCZYWIŚCIE OBOWIĄZUJĄCA TEORIA to wcale do ciebie nie przemawia ? Każdy dzisiaj wie, że najpierw były drzewa i te gałęzie się im rozrosły i SIŁĄ EWOLUCJI te małpy zaczęły po nich skakać.A potem to jeszcze były myszy ewolucyjne i ssaki też były i potem człowiek był.Potop to był ale tylko i wyłącznie mityczny ! 

Portret użytkownika Leon

Kwazar ''kolego'' idż z

Kwazar ''kolego'' idż z chłopakami pograj w piłkę może odświerzysz sobie umysł bo z tego co piszesz na temat Potopu to wnioskuję że poziom Twojej wiedzy jest co najmniej dyskusyjny.Polecam przejrzeć w temacie Stary Testament ,Torę, Koran czy Mahabarattę to są teksty ,które nie pałają do siebie miłością,ale w sprawie Potopu piszą zgodnie nie wspomnę o innych uczonych.A co do ''przechlapania'' to jest tak jak prostujesz REDAKTORA !

Portret użytkownika kapitan ameryka

izotopach molibdenu,węglowymi

izotopach molibdenu,węglowymi i nieweglowymi,częsć molibdenu,planeta Theia, pyem hipotetyczna,jacy naukofcy z Munster,jakie badania jak one wyglądały?A gdzie  stwierdzenie że jednostronne ???? kolejny art rodem z tvn ja sie nie czepiam ale dla tych tutaj wysmienitych znawcow powinnienes porobic gwiazdki i zrobic legende ....

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika mirjam

Trudno się odnieść do tego

Trudno się odnieść do tego artykułu gdyż autor bardzo mało wie o dziejach Ziemi przykro to mówić ale to prawdaże tak naprawdę Księżyc otrzymaliśmy w spadku po byłej planecie IKAR,Księżyc wogóle nie pasuje do naszej planety Ziemia gdyż jest zbyt duży .Ikar był prawie dwukrotnie większy od Ziemi , w wyniku kolizji planetoidy z IKAREM nastąpiło tak zwane przemeblowanie w naszym układzie gwiezdnym. krótko mówiąc po Ikarze mamy pas Kuaipera , a my mamy Księżyc. Woda była od samego początku na Ziemi więc takie pierdoły o dużej ilości wody nie mają sensu pisania i wprowadzania ludzi w błąd.

Portret użytkownika Cosiek

A skąd wziąłeś planetę IKAR? 

A skąd wziąłeś planetę IKAR? 

Tak czy inaczej z twojej wypowiedzi wynika, że Ikar to Theia, więc nie rozumiem zarzutów do autora tekstu.  Dodatkowo, to jest opis badań, jakie przeprowadzili naukowcy, a nie wymysły autora.

A jak tyle wiesz, to podziel się tą wiedzą. I skąd tą wiedzę masz. Tym bardziej, że nigdzie nie ma wzmianki o jakiejś planecie IKAR, a przynajmniej tak nazywanej.

Skomentuj