SpaceX umieścił na orbicie pierwsze satelity, które zapewnią globalny dostęp do internetu

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

SpaceX, prywatna firma kosmiczna Elona Muska, oficjalnie rozpoczęła program Starlink. 24 maja, rakieta nośna Falcon 9 dostarczyła na orbitę za jednym razem 60 satelitów. SpaceX wykorzysta je do dostarczania internetu na całą Ziemię.

 

Start rakiety odbył się w piątek o godzinie 4:30 czasu polskiego z platformy SLC-40 z przylądka Cape Canaveral na Florydzie. Misja Starlink miała odbyć się już 17 maja, lecz przełożono ją ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne i aktualizację oprogramowania.

 

Próba wyniesienia na niską orbitę okołoziemską 60 satelitów telekomunikacyjnych zakończyła się powodzeniem. Satelity te będą elementem programu Starlink, który zapewni dostęp do internetu w każdym zakątku Ziemi. Należy dodać, że SpaceX ma przed sobą jeszcze mnóstwo pracy – firma zamierza wysłać w sumie około 12 tysięcy satelitów, więc miną jeszcze lata, zanim system będzie w pełni funkcjonalny.

Jednak nie zmienia to faktu, że Elon Musk zamierza uruchomić swoją usługę już w niedalekiej przyszłości. SpaceX będzie dostarczać internet satelitarny, gdy na orbicie pojawi się około 800 satelitów. Wtedy program Starlink obejmie tylko Stany Zjednoczone, lecz będzie to dopiero początek. Gdy firma rozmieści kolejne satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej, internet satelitarny stanie się dostępny również na pozostałych kontynentach.

 

Konstelacja satelitów SpaceX musi zostać w pełni rozmieszczona i uruchomiona najpóźniej 29 marca 2027 roku. Taką datę wyznaczyła Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych. To oznacza, że firma Elona Muska musi wysyłać średnio po 120 satelitów miesięcznie. Gdy prace nad programem Starlink dobiegną końca, większość satelitów na orbicie okołoziemskiej będzie należała do SpaceX.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Teraz to będzie ich tam takie

Teraz to będzie ich tam takie zatrzęsienie ,że jak zaczną odbijać światło słoneczne spowrotem ,to na ziemi chłodniej się zrobi .. A co przy tych startujących rakietach narobią smrodu (spalin) to inna sprawa.

Portret użytkownika Stefan Wielki

Jak skończą, zlikwidują

Jak skończą, zlikwidują gotówkę i wprowadzą chipy. Kontrola umysłu, kontrola częstotliwości. To będzie nawet nad Antarktyda i oceanami, na cholere tam komu internet? Klatka się zamyka. Nie cieszcie się, to na nasza zgubę jest robione.

Portret użytkownika finktank

Satalita ma małą moc i jest

Satalita ma małą moc i jest wysoko ale zawsze pozostaje niepewnosć odnośnie wpływu na zdrowie, poza tym czy pańswta wyraziły zgode na umieszcenie satelitów geostacjonarnych nad swoim terytorium?  jakoś mi się nie chce wierzyć że np rosja i chiny się na to zgodziły

Portret użytkownika Bigos

Czy ktoś pomyślał jakim cudem

Czy ktoś pomyślał jakim cudem można stworzyć sieć satelitów geostacjonarnych? Satelity geostacjonarne mogą zgodnie z prawami fizyki znajdować się tylko nad równikiem. Coś tu śmierdzi, co innego gdyby napisali, że maja technologię podczepienia nadajników do sklepienia niebieskiego, ale to by oznaczało, że naped antygrawitacyjny funkcjonuje już od dawna.

Portret użytkownika Alvi

Otóż to. Jeśli to taki

Otóż to. Jeśli to taki dobroczynny przelom dla ludzkości, a zakres przedsięwzięcia przecież ogromny, to dlaczego cisza w mediach? Powinni trąbić o tym od miesięcy, gdzie się tylko da. 

Inna sprawa, co te zabawki w rzeczywistości potrafią i co mają na pokładzie? Zrozumialbym chęć badań nad kosmosu, badania naszej planety, ale internet w Afryce? Nic to, że dzieci umierają z głodu, brak dostępu do wody pitnej, choroby, itd, ale internet w każdej afrykańskiej chacie ulepionej z krowiego gówna będzie. Śmieszne argumenty dla naiwniaków. 

Strony

Skomentuj