SpaceX umieścił na orbicie pierwsze satelity, które zapewnią globalny dostęp do internetu

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

SpaceX, prywatna firma kosmiczna Elona Muska, oficjalnie rozpoczęła program Starlink. 24 maja, rakieta nośna Falcon 9 dostarczyła na orbitę za jednym razem 60 satelitów. SpaceX wykorzysta je do dostarczania internetu na całą Ziemię.

 

Start rakiety odbył się w piątek o godzinie 4:30 czasu polskiego z platformy SLC-40 z przylądka Cape Canaveral na Florydzie. Misja Starlink miała odbyć się już 17 maja, lecz przełożono ją ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne i aktualizację oprogramowania.

 

Próba wyniesienia na niską orbitę okołoziemską 60 satelitów telekomunikacyjnych zakończyła się powodzeniem. Satelity te będą elementem programu Starlink, który zapewni dostęp do internetu w każdym zakątku Ziemi. Należy dodać, że SpaceX ma przed sobą jeszcze mnóstwo pracy – firma zamierza wysłać w sumie około 12 tysięcy satelitów, więc miną jeszcze lata, zanim system będzie w pełni funkcjonalny.

Jednak nie zmienia to faktu, że Elon Musk zamierza uruchomić swoją usługę już w niedalekiej przyszłości. SpaceX będzie dostarczać internet satelitarny, gdy na orbicie pojawi się około 800 satelitów. Wtedy program Starlink obejmie tylko Stany Zjednoczone, lecz będzie to dopiero początek. Gdy firma rozmieści kolejne satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej, internet satelitarny stanie się dostępny również na pozostałych kontynentach.

 

Konstelacja satelitów SpaceX musi zostać w pełni rozmieszczona i uruchomiona najpóźniej 29 marca 2027 roku. Taką datę wyznaczyła Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych. To oznacza, że firma Elona Muska musi wysyłać średnio po 120 satelitów miesięcznie. Gdy prace nad programem Starlink dobiegną końca, większość satelitów na orbicie okołoziemskiej będzie należała do SpaceX.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jonny Bravo

Rakiety Space X są na pewno 

Rakiety Space X są na pewno "ekologiczne" (zero emission). Ale za to w Polsce trzeba zabronić produkcji energii z węgla brunatnego czy kamiennego. Nawiasem mówiąc nie wiem czemu przeszkadzają (czyt. wiem - Niemcy) takie elektrownie - przecież w nich spala się węgiel produkując dwutlnek węgla - życiodajny gaz. Węgiel z kolei powstał z roślin, które to powstały z dwutlenku węgla, bo jak wszyscy wiemy jeszcze ze szkoły podstawowej, odbywa się to za pomocą procesu zwanego fotosyntezą. Im więcej dwutlenku węgla, tym większa wegetacja. Czyli tak naprawdę elektrownie węglowe zasilane są energią słoneczną. A to z kolei uprawnia nas do stwierdzenia, iż elektrownie węglowe są najbardziej ekologicznymi elektrowniami na świecie, bez odpadów w formie chemii, metali ciężkich, izotopów promieniotwórczych a nawet nadmiernych zmian środowiska w przeciwieństwie do tam.

Portret użytkownika admin3

Po pierwsze, nie te satelity

Po pierwsze, nie te satelity nie będą działać w ramach 5G Smile Po drugie, internet satelitarny to przyszłość, ale ograniczeniem jest latency, które z powodu fizyki - prędkość światła - i rozmieszczenia satelity, jest kluczowe. Satelita wysoko to wysokie latency, i nie przeskoczysz tego. SpaceX dlatego planuje maksymalnie niskie orbity, żeby latency zeszło do 60 ms i wtedy masz już ofertę porównywalną do mobile internet, z dobrym zasięgiem wszędzie.

Portret użytkownika Sol

"wysokie latency", "winne

"wysokie latency", "winne jest latency", "żeby latency".

Najmocniej przepraszam ale:

Aż taki za przeproszeniem ból d..y masz aby stosowac język polski? Aż tak już jesteś "zhamerykanizowany"?

Chyba dostrzegam dodatkowe "latency" a może to coś innego...

Oj, ludzie ludzie.

Portret użytkownika Sol

Wiesz @admin3. Nawaliłeś za

Wiesz @admin3. Nawaliłeś za przep. wielką kupę na dywan w dużym pokoju i zamiast posprzątać to jeszcze twierdzisz że to nawóz. Głupie te Twoje wytłumaczenia. Niestety. Są wyrazy i wyrazy. Prawdą iż w niektórych przypadkach jest trudno coś w naszym ojczystym przekazać ale "latency"?! Brnij dalej, wystawiasz sobie świadectwo.Pozdrawiam.

Portret użytkownika Kangur.

internet satelitarny to

internet satelitarny to przyszłość ... z dobrym zasięgiem wszędzie

...no świetna sprawa, oznacza to, że będzie można mieć neta nawet w środku lasu i zamiast szukać grzybów, wystarczy pobrać aplikację "borowik finder" i grzybki nam się wszędzie "podświetlą" Biggrin kto wie, może powstanie też aplikacja "karaś finder" ... zwykłemu człowiekowi wystarczy internet w domu, albo w pracy.

W zupełnie innym celu adminie powstaje ta sieć satelit...

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Leszek

No coz, i slowo stalo sie

No coz, i slowo stalo sie cialem. Mozni tego swiata w obliczu przegranej rozgrywki miedzygwiezdnej oplataja ziemie swoimi sieciami i beda lowic plotki i leszczy. Od kilku lat obserwuje wysyp internetowych Januszy wszystkowiedzacych, ekspertow od wszystkiego, ktorzy przescigaja sie w promowaniu swojej glupoty by potem zdobywac uwage innych sfrustrowanych uzytkownikow internetow. Uwaga = energia. Co potem zrobia Janusze??? Energia posluzy im do przedluzenia swojej agoni. Najdluzej bedzie sie utrzymywal tworca systemu, niejaki Lucyfer, bo zasysa najwiecej.

Smutne, ale prawdziwe...
 

Portret użytkownika angie

Następne 12 tysięcy

Następne 12 tysięcy technologicznych śmieci na orbicie. Człowiek to potrafi wszystko zanieczyścić, nawet orbitę okołoziemską. Kiedy w końcu nauczymy się szanować ziemię i jej otoczenie?

Portret użytkownika minoduesp

Teraz to będzie ich tam takie

Teraz to będzie ich tam takie zatrzęsienie ,że jak zaczną odbijać światło słoneczne spowrotem ,to na ziemi chłodniej się zrobi .. A co przy tych startujących rakietach narobią smrodu (spalin) to inna sprawa.

Strony

Skomentuj