W Arktyce znaleziono najstarsze grzyby lądowe

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Naukowcy z Belgii i Kanady odkryli skamieniałości sprzed około miliarda lat, które zidentyfikowano jako najstarsze grzyby na Ziemi.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Nature. Autorzy pracy zauważają, że grzyby są najważniejszymi składnikami współczesnych ekosystemów. Uważa się, że odegrały one ważną rolę w kolonizacji naszej planety przez eukarionty, pierwsze organizmy, których komórki zawierają jądro.

 

Do tej pory naukowcy uważali, że grzyby pojawiły się 410 - 450 milionów lat temu. Jednak nowe badania dowodzą, że mogą być znacznie starsze. Przedmiotowe skamieniałości znaleziono w kanadyjskiej Arktyce.

Ich wiek waha się od 890 do 1,01 miliarda lat. Naukowcy przeprowadzili analizę morfologiczną i spektroskopową. W rezultacie znaleziono wielokomórkowe mikroskopijne ciała o organicznych ścianach.

 

Autorzy zauważają, że te organizmy mają strukturę przypominającą grzyb. Zidentyfikowali tzw. powinowactwo do grzybów, czyli cechę, która opisuje związek cząsteczek w strukturze.

 

Naukowcy odkryli również, że ściany organiczne zawierają chitynę, która jest podstawą komórek współczesnych grzybów. Potwierdzono również, że skamielina nie jest starożytną rośliną, bo nie ma w niej absolutnie żadnej celulozy. W rezultacie naukowcy doszli do wniosku, że najstarszy grzyb na świecie został znaleziony w Kanadzie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt

loading...


Komentarze

Portret użytkownika biedulka

A  co w tym dziwnego.  Obecne

A  co w tym dziwnego.  Obecne bieguny niegdyś były zamieszkałe. Zmiany na ziemi spowodowały, że życie z tamtych rejonów przeniosło  się w w inne sprzyjajace miejsca. My  Słowianie jesteśmy potomkami Arian zamieszujacych właśnie regiony pólnocnego biegunu. Jednak starsi i mądrzejsi z Bliskiego Wschodu  zakazali przekazywania tej wiedzy przekonując, że wszyscy ludzie na ziemi to potomkowie pijaczyny i handlarza Noego. No a teraz minusujcie potomkowie Abrahama i Noego:)

Portret użytkownika baca

"grzyby lądowe"? to jakiś

"grzyby lądowe"? to jakiś odrębny gatunek?

bo jeśli już tworzysz talinn nowe klasyfikacje to nie można pominąć oczywiście "grzybów lotniczych" rozsiewanych przez pilota chorego na grzybicę, "grzybów sierocych" spowodowanych przez "madkę ktura ma chorom curke" i "grzybów lodowych" które wyrosły na lodowcu po wpuszczeniu tam turystów z Afryki...

"grzyby sejmowe" istnieją jeszcze, "grzyby watykanu", "grzyby wędrowniczki" - to te na stopach ludzi korzystających z basenów publicznych, "grzyby po deszczu" i bardzo bardzo wiele innych grzybów...

a są jeszcze podgrzybki :-)  

 

Portret użytkownika minoduesp

Jest tylko jeden problem -

Jest tylko jeden problem - jak poprawnie określić wiek skamieliny organicznej ? Skąd wziąć słuszny punkt odniesienia ? Bo posługując się metodą węgla C14 badacze "z góry" zakładają jakiś jego określony poziom na samym początku istnienia . Ale skąd wiadomo ile tego izotopu zawierały pierwotnie żywe tkanki ? I czy wszystkie w równym stopniu ? Czyli podsumowując ta metoda jest równie miarodajna jak wróżenie z fusów.

Skomentuj