Naukowcy rozwiązali jedną z tajemnic Trójkąta Bermudzkiego

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Okolice Bermudów są znane głównie z powodu licznych katastrof statków powietrznych i morskich, do których dochodzi w obszarze zwanym Trójkątem Bermudzkim. Do dzisiaj pojawiają się kolejne hipotezy co do przyczyn tych zdarzeń. Nieoczekiwanie nowe informacje na temat Bermudów przynosi nowe odkrycie naukowe. 

 

Pochodzenie archipelagu Bermudów od zawsze było niejasne, ale podejrzewano. że wyspy powstały na skutek  aktywności wulkanicznej. Teraz odkryto, że była to bardzo dziwna aktywność. Wulkany, które stworzyły Bermudy powstały bardzo głęboko pod ziemią. Jest to nowy rodzaj wulkanów, który przy okazji odkryto.

 

Te wulkany powstały w warstwie między skorupą ziemską i wyższymi partiami płaszcza Ziemi. Do tej pory nie spodziewano się tam aktywności wulkanicznej. Dochodzi do niej w tak zwanej strefie przejściowej znajdującej się stan do 650 km poniżej powierzchni ziemi. Okazuje się że może tam dochodzić do samoistnego tworzenia wulkanów. Właśnie tak powstały Bermudy, głęboko pod ziemią, a potem znalazły się nad powierzchnią wody.

Źródło: Wendy Kenigsberg/Clive Howard, Cornell University

Całą historię geologiczną regionu naukowcom z Cornell University udało się rozwiązać dzięki analizie rdzenia wierconego na Bermudach jeszcze w 1972 roku. Ma on aż 700 m długości i zawiera całą historię biologiczną tego regionu. Dzięki pracy naukowców udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość, że wulkany którymi są Bermudy powstały bardzo głęboko pod ziemią.

 

Mniej więcej 30 milionów lat temu strefa przejściowa wysłała materiał przez górny płaszcz na powierzchnię, gdzie stworzyła najpierw górę wulkaniczną, a potem wznosiła się wyżej już jako Bermudy.

 

Jest to również pierwszy bezpośredni dowód naukowy wskazujące na to, że wulkany mogą powstawać w strefie przejściowej między płaszczem Ziemi, a skorupę ziemską.Do tej pory wiedziano o tym, że hawajskie wulkany uformowały się na głębokości od 200 do 400 km.Teraz jednak nauka zdobyła niezbite dowody wskazujące na to, że Bermudy powstały znacznie głębiej.

 

Być może jest to również jakaś wskazówka w związku z licznymi anomaliami występującymi przez kilkaset lat w obrębie tylnego Trójkąta Bermudzkiego. Jeśli zachodzą tam tak niezwykłe procesy nie możemy wykluczyć, że następują również jakieś reakcje, na skutek których dochodzi na przykład do emisji gazów, które unosząc się z dna mogłyby prowadzić do bardzo szybkich zatonięć licznych jednostek pływających.

 

Wyniki badań naukowcych na temat Bermudów zostały opublikowane w magazynie Nature.

  

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Strony

Skomentuj