Według ESA zmiany w jądrze Ziemi odpowiadają za przyspieszenie magnetycznego bieguna północnego

Kategorie: 

Źródło: ESA

Jak wynika z najnowszego  raportu Europejskiej Agencji Kosmicznej, ESA, pole magnetyczne Ziemi przesuwa się bezprecedensowym tempie. Chodzi o  zaobserwowane niedawno znaczne przyspieszenie migracji magnetycznego bieguna północnego. Naukowcy z całego świata spekulują odnośnie przyczyn tego zjawiska.

 

Po raz pierwszy w historii lokalizację  magnetycznego bieguna  Północnego ustalono w 1831 roku. Znajdował się wtedy w Arktyce na terenie Kanady. Od tego czasu powoli dryfował w kierunku Syberii. Z powodu oficjalny model magnetyczny Ziemi (World Magnetic Model -WMM) musi być aktualizowany co kilka lat aby podać aktualną lokalizację magnetycznego bieguna północnego, która jest wykorzystywana przez systemy nawigacyjne. Ostatnio WMM musi być uzupełniany szybciej niż kiedyś.

W latach 1990 - 2005, północny biegun magnetyczny migrował średnio 15 km rocznie, a obecna prędkość dryfu to już 60 km rocznie. 2017 roku magnetyczny biegun północny przekroczył międzynarodową linie zmiany daty znajdującą się 390 km od geograficznego bieguna północnego i nadal kontynuuje ruch na południe.

 

Mapowanie ziemskiego pola magnetycznego zajęło ekspertom z ESA trzy lata.  stworzono jego dokładny model, co udało się uzyskać dzięki danym pozyskanym przez konstelację satelitów naukowych Swarm. Posiadanie mapy pola magnetycznego jest istotne dla oceny dynamiki jego zmiany, a także  przewidywania terminu jego przyszłego przebiegunowania.

Wykorzystując te dane ustalono, że pozycja bieguna północnego zależy głównie od równowagi między dwoma dużymi ujemnymi strumieniami magnetycznymi na pograniczu jądra Ziemi i jej płaszcza, znajdującymi się akurat pod Kanadą i Syberią. Według danych ESA, zmiany charakteru przepływu ciekłego żelaza w jądrze wewnętrznym spowodowały,  że magnetyczny biegun północny zaczął poruszać się szybciej w kierunku Syberii. Według prognoz naukowych, w ciągu najbliższych 10 lat, magnetyczny biegun północny może się przemieścić nawet o 390-660 kilometrów w kierunku Syberii.  

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MORFEUS

Byli tacy, co negowali

Byli tacy, co negowali przebiegunowanie Ziemi. Kpili z 2012 roku i Majów. Dziś wszystko zaczyna układać się w jedną całość. Proces przebiegunowania nasilił się znacznie w 2012 roku i to miała być ta znamienna data przyśpieszenia procesu przebiegunowania naszej planety. Oczywiście niektórzy wszystko ośmieszą, ale jak się zacznie jazda, to pierwsi będą drzeć japę: "A nie mówiłem?". 

Portret użytkownika minoduesp

Czyli tak ,poznaliśmy z

Czyli tak ,poznaliśmy z grubsza mechanizm powodujący "bilokację" bieguna ale co ją powoduje , to jest zagadką. Swoją drogą ciekawe czy dożyjemy w końcu tego przebiegunowania ,którym nas straszą już od dobrych paru lat..   

Portret użytkownika Lisek

Skoro biegun pedził 17 km/rok

Skoro biegun pedził 17 km/rok a obecnie przyspieszył do 60 km/h to jaką mamy pweność że on nadal nie przyspiesza i za rok będzie to już 260 km/h a za dwa lata przekroczy 1000 km/h? To że przebiegunowanie miało miejsce w przeszłości to wiemy bo badania potwierdzają. Pytanie czy taka zmiana nie jest cykliczna i nie prowadzi do zmiany kierunku obrotu ziemi co prowadzi do wielkich powodzi o których nawet w biblii są zapiski. Więc jeśli ktoś zna te zasady może przewidzieć/obliczyć je i zbudowac arkę na czas.   

Portret użytkownika minoduesp

Rzucasz wyzwiskami a sam nie

Rzucasz wyzwiskami a sam nie rozumiesz .. Kiedyś biegun magnetyczny pokrywał się z geograficznym a odkąd zauważono jego "dryf" zaczęto mierzyć prędkość jego przesuwania się i wyszło na to ,że dziś migruje on szybciej niż np. 100 lat temu - jasne ?

Strony

Skomentuj