USA przygotowały plan wysłania 120 tysięcy żołnierzy na Bliski Wschód

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stany Zjednoczone wysyłają kolejne groźby pod adresem Iranu i coraz więcej wskazuje na to, że właśnie przygotowują się do kolejnej wojny. Amerykański dziennik New York Times ujawnił, że Pentagon przedstawił plan wysłania 120 tysięcy żołnierzy na Bliski Wschód. Warto dodać, że podobną liczbę żołnierzy wysłano na wojnę do Iraku w 2003 roku.

 

Omawiany plan przedstawił Sekretarz Obrony Patrick Shanahan podczas narady w Białym Domu. USA wyślą 120 tysięcy żołnierzy, jeśli Iran zaatakuje amerykańskie wojska lub przyspieszy prace nad programem nuklearnym. Plan został przygotowany na zlecenie Johna Boltona, doradcy Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, który nawoływał do wojny z Iranem już ponad dekadę temu za prezydentury George'a W Busha.

 

New York Times nie ustalił jednak, czy Donald Trump brał udział w tej naradzie, ale we wtorek, prezydent USA stwierdził, że w ogóle nie ma takich planów, a gdyby już były, to Stany Zjednoczone wysłałyby znacznie więcej żołnierzy. Trump zarzucił dziennikowi publikowanie nieprawdziwych wiadomości.

 

Stany Zjednoczone przynajmniej oficjalnie głoszą, że atak na Iran nie wchodzi w grę. Z drugiej strony, w Katarze wylądowały już bombowce B-52, a do Zatoki Perskiej płynie grupa uderzeniowa, składająca się z lotniskowca USS Abraham Lincoln i innych okrętów wojennych. USA chcą również rozmieścić baterię systemu obrony powietrznej Patriot.

USS Abraham Lincoln - źródło: US Navy

Ponadto, Sekretarz Obrony Patrick Shanahan ogłaszał wcześniej, że Iran odpowie za jakikolwiek atak na wojska USA na Bliskim Wschodzie. Można więc odnieść wrażenie, że Amerykanie szukają pretekstu, podobnie jak było w przypadku wojny w Wietnamie, do której Stany Zjednoczone przyłączyły się w 1964 roku po tzw. incydencie w Zatoce Tonkińskiej. Amerykanie wymyślili wtedy atak wietnamskich kutrów torpedowych na amerykański niszczyciel „Maddox”.

 

Niestety wygląda na to, że USA mogły już znaleźć dobry pretekst dla inwazji na Iran. W poniedziałek rano czasu lokalnego doszło do tajemniczego ataku na cztery tankowce u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich w pobliżu portu w mieście Fudżajra, około 140 km na południe od Cieśniny Ormuz. Statki zostały poważnie uszkodzone. Arabia Saudyjska i ZEA uznały ten incydent za akt sabotażu i choć nie wiadomo kto za tym stoi, Stany Zjednoczone ogłosiły, że ataki  „prawdopodobnie” zorganizował Iran.

 

Nadchodzące tygodnie mogą okazać się kluczowe. Jednak jeśli USA rozpoczną wojnę, Iran będzie miał okazję zrealizować swoje groźby i z pewnością przeprowadzi zmasowany atak rakietowy na Izrael. Wtedy destabilizacja całego Bliskiego Wschodu będzie raczej nieunikniona.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika alvaro31185

Iran dałnam azyl w II wojnie

Iran dałnam azyl w II wojnie światowej - rzad Polski czy Polsko jezyczny -rzad powinien przeciwstawić sie agresji Amerykanskiej ale sie tak nie stanie bo iż rzad sprzedał kraj dla sojuszu i 447 le[iej powiem Relokacja wojsk USA doczegoś zmierza Polska jako kraj bedac pod putem USRAELA leży w strategicznym miejscu w naszym regionie -  region srodkowo Europejskim jeszcze do tego Iran z Ropa kturego nie długo złupia  wydaje mi sie iż usa jak Hitler niegdyś prubował globalnej inwazji z sojuszem na bank z Izraelem jesli to Nataniachu nieche wyzucić Trumpa z siodła , wtedy oznacza to iż Trump robi co mu Nataniachu powie czyli izrael sam wsobie jest zamaly wiedz trzyma w szachu USA ciekawostka jesli to prawda ? Odwruca sie tak role iż Izralel i USA bedzie zrownany z ziemia wówczas. caly  swiat kiedyś sie wqurwi i zrobi znimi porzadek . 

STACJA BAZOWA 1 OLSZTYN

Portret użytkownika finktank

Iran to góry po 4-5

Iran to góry po 4-5 kilometrów wysokości a nie płaski jak stół Irak, a waleczni persowie to nie zdemoralizowani arabowie, jeżeli pentagon naprawde szykuje operacje lądową to zanczy że siedza tam naprawdę twardogłowi, to będzie drugi wietnam, no ale co zrobić Izrael wymaga , ameryka musi wykonać

Portret użytkownika Pegaz

Nikt nie będzie ścigał ich po

Nikt nie będzie ścigał ich po górach, zniszczą infrastrukturę,ośrodki badawcze, składy broni,centra dowodzenia, zainstaluja swoją władzę  (część społeczeństwa lubi USA ) zablokują cieśninę i cofna Iran o 20 lat....Uważasz że trzeba tak wiele by to zrobić? Bedzie zgoda Rosji i bedxie pozamiatane...

Strony

Skomentuj