Autonomiczne drony obsługiwane przez sztuczną inteligencję będą patrolować granice Unii Europejskiej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Unia Europejska na naszych oczach przekształca się w superpaństwo. Organizacja ta zamierza wchłonąć państwa narodowe i zbudować swoją własną europejską armię. Aby mieć pełną kontrolę nad swoimi granicami, Unia Europejska finansuje prace nad autonomicznymi dronami, które będą samodzielnie identyfikować intruzów i decydować o dalszych działaniach.

 

W ramach projektu Roborder, naukowcy budują autonomiczne roboty, które będą mogły patrolować granice UE, rozpoznawać obiekty i ustalać, czy dana osoba/jednostka stanowi zagrożenie, a następnie podejmować odpowiednie decyzje. Roje dronów, wyposażonych w kamery, radary i czujniki, z łatwością będą mogły namierzyć pozycję intruza, ustalić, czy jest uzbrojony i wezwać straż graniczną.

Autonomiczne drony będą wymieniać się informacjami między sobą, a także dzielić się nimi z robotami lądowymi i morskimi. System będzie obsługiwany przez sztuczną inteligencję, więc wszelkie decyzje będą zapadać praktycznie w mgnieniu oka.

Unia Europejska przeznaczyła na projekt Roborder 8 milionów euro. Prace nad nim rozpoczęły się dwa lata temu i dobiegną końca w połowie 2020 roku. Następnie technologia zostanie przetestowana w kilku krajach europejskich, między innymi w Grecji, Portugalii i na Węgrzech.

 

Organizacja The Intercept, powołując się na pozyskane dokumenty wskazuje, że projekt Roborder narusza warunki finansowania. Należący do Unii Europejskiej program Horizon 2020 może finansować prace nad technologią wyłącznie o charakterze cywilnym. Tymczasem naukowcy, którzy pracują nad projektem Roborder, sami przyznają, że proponowany przez nich system będzie zawierać technologie militarne, lub takie, które z łatwością można wykorzystać do celów militarnych.

 

Specjaliści tworzą system, który będzie przeznaczony dla Unii Europejskiej, lecz gdy prace dobiegną końca, UE będzie mogła sprzedać technologię lub wprowadzić odpowiednie modyfikacje, aby zyskała charakter militarny. Eksperci ds. robotyki nie mają wątpliwości, że autonomiczne drony funkcjonujące w ramach tego systemu mogą zostać wyposażone w broń palną.

 

Autorzy badania z 2016 roku, zleconego przez Podkomisję Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego uznali, że charakter programu Horizon 2020 powinien zostać zmieniony w taki sposób, aby uwzględniał rozwój technologii obronnych. Pojawiła się tam również propozycja utworzenia specjalnej agencji rozwoju technologii obronnych, wzorowanej na amerykańskiej agencji rządowej DARPA.

Warto pamiętać, że już dziś na rynku dostępne są specjalistyczne drony, wyposażone w różne urządzenia monitorujące, paralizatory, gaz pieprzowy czy broń na gumowe kule. Bezzałogowce te stały się popularne w wielu krajach świata i są coraz chętniej wykorzystywane przez policję.

 

Wdrożenie systemu z projektu Roborder oznacza, że sztuczna inteligencja będzie sprawowała kontrolę nad granicami UE i w pewien sposób zostanie wykorzystana przeciwko ludziom. Początkowo będzie to tylko nadzorowanie granic, lecz system może wyewoluować i z czasem pozwoli kontrolować społeczeństwa, a nawet eliminować zagrożenia. Jest to także kolejny krok ku federalizacji Unii Europejskiej.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika finktank

To co obecnie dzieje się w

To co obecnie dzieje się w europie, zostało fajnie przedstawione w filmie "Gwiezdne Wojny" gdzie konfederacja niezależnych światów przekształciła się w pierwsze imperium galaktyczne, zwróćcie uwagę że obecnie świat dzieli się na kilka imperiów, które ze sobą walcza ale wsyzskie realizują ten sam zamordystyczny program, tak jak zostało to opisane w książce  Orwella "rok 1984" , nawet granice imperiów się zgadzają! mnie osobiście najbardziej przeraża że poparcie dla "unii" wynosiu u nas 91%, swiadczy to tylko o tym że Polacy absolulnie nie wiedzą co się dzieje, nie rozumieja czym jest "unia" i dokąd zmierza

Strony

Skomentuj