Syryjska armia przeprowadza ofensywę na miasto Homs

Kategorie: 

Jak donosi Al Jazeera, walka wojsk syryjskich o odzyskanie miasta trwa już od trzech dni. Homs, który jest trzecim co do wielkości miastem w Syrii, został otoczony przez wojska rządowe, które oczyszczają dzielnice z rebeliantów.

 

Miasto Homs jest ostatnim bastionem rebeliantów a w niektórych miejscach stawiają zaciekły opór. Siły rządowe atakują ich pozycje za pomocą artylerii i nalotów. Jeden z opozycjonistów, Mohammad Mroueh powiedział, że w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło co najmniej 25 żołnierzy wiernych prezydentowi Syrii, w tym również czterech bojowników Hezbollahu. Ze źródeł opozycji i dyplomatów wynika, że wojska syryjskie zabezpieczyły wcześniej główne drogi, które prowadzą do Libanu oraz do baz wojskowych przy wybrzeżu, gdzie Syria otrzymuje broń od Rosji.

 

Większość mieszkańców opuściła dzielnice przed rozpoczęciem ofensywy, jednak opozycja donosi, że w niedzielę w wyniku nalotów zginęła kobieta i dwoje dzieci. Syryjska Koalicja Narodowa obawia się, że wojska rządowe mogą użyć broni chemicznej, natomiast brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague powiedział, że Baszar al-Assad ma natychmiast wstrzymać atak na miasto Homs. Jego zdaniem, prezydent Syrii nie chce pokoju w swoim kraju.

"To jest oczywiste, że Assad nie jest zainteresowany pokojem w Syrii, ale jest gotowy zabić dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi i pozbawić pomocy humanitarnej dla milionów, zamiast pracować w celu rozwiązania tego konfliku, przez który zginęło już zbyt wielu ludzi. Wzywam reżim Assada do zaprzestania brutalnego ataku na Homs i umożliwienie dostępu do pomocy humanitarnej. Przemoc musi się skończyć a osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności" - powiedział William Hague.

Sześcioosobowa Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej (GCC) spotkała się z szefem unijnej dyplomacji Catherine Ashton w Bahrajnie, gdzie wezwano do politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii. Saudyjski minister spraw zagranicznych książę Saud al-Faisal wzywa, by Unia Europejska rozpoczęła dozbrajanie rebeliantów. Nalega jednocześnie, by Unia wezwała społeczność międzynarodową do podjęcia działań, które zabronią Rosji i Iranowi dozbrajanie syryjskich wojsk.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Tusin88

Po prostu Syria to podstawa

Po prostu Syria to podstawa do wybuchu 3 wojny światowej biora w niej udzial takie potegi jak Iran USA Izrael A.Saudyjska i kilka set rebeliantów Kurdów .Kurdowie to niechciany narod na wlasnej ziemi a ich ziemia to tak gdzie ropa.
Wiosna Ludow tra juz dobre 3 lata 2013 bedziemy swiadkami poteznych zmian nie tylko politycznych ale i gospodarczych i klimatycznych.
Po prostu musimy to zrozumiec .

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ