Nowy prezydent Ukrainy oferuje obywatelstwo wszystkim Rosjanom, którzy "cierpią" pod rządami Putina

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Żydowski komik i gwiazdor telewizyjny, Wołodymyr Zełenski, który w zeszłym tygodniu został wybrany na nowego prezydenta Ukrainy, odrzucił propozycję Władimira Putina, by zapewnić swoim obywatelom rosyjskie paszporty. Zamiast tego Zełenski zaoferował ukraińskie obywatelstwo wszystkim Rosjanom, którzy "cierpią pod rządami Kremla".

Jak informuje The Guardian, Władimir Putin wdrożył plan ułatwienia wszystkim obywatelom Ukrainy uzyskania rosyjskiego obywatelstwa. Początkowo taką możliwość oferowano wyłącznie separatystom na wschodzie kraju.

Zełenski, który oficjalnie obejmie swój urząd w czerwcu, negatywnie odpowiedział na propozycję Putina i wyszedł z zupełnie odmienną inicjatywą. Prezydent-elekt zapowiedział, że przyzna ukraińskie obywatelstwo przedstawicielom wszystkich narodów, które cierpią z powodu autorytarnych i skorumpowanych rządów.

 

Z otwartymi ramionami przyjmie przede wszystkim Rosjan, którzy mają dość kremlowskiego ucisku. Zełenski wbił również szpilkę Putinowi, zaznaczając, że posiadanie rosyjskiego paszportu gwarantuje jedynie prawo do aresztowania za pokojowe protesty.

Prezydent-elekt obiecał Rosjanom, że znajdą na Ukrainie wolność słowa i prasy oraz swobodny dostęp do nieocenzurowanego Internetu. Zełenski zapowiedział także gotowość do pokojowych rozmów z separatystami w nadziei na utworzenie zjednoczonej Ukrainy. Unia Europejska również potępiła program paszportowy Putina, nazywając go "nowym atakiem na suwerenność Ukrainy i próbą destabilizacji kraju po wyborach". 

 

Dotychczasowy prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, który poniósł sromotną porażkę w kwietniowych wyborach, ostrzega, że Rosja bezwzględnie wykorzysta brak politycznego doświadczenia Zełenskiego, co w ostateczności może doprowadzić nawet do całkowitego zniknięcia Ukrainy z mapy świata.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.Komentarze

Portret użytkownika Trollino

Ludzie na tymczasowo

Ludzie na tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy mają dość reżimu Putina, ale nie mogą nic zrobić bowiem pilnują ich "zielone ludziki".

Głosuj za
3
Portret użytkownika tomi7

a co z programem paszportowym

a co z programem paszportowym Polski dla jedynie słusznej nacji to dopoero destabilizacja. Hipokryta hipokrytee hipokrytą pogania. Putin powinien rozdawać obywatelstwa też Polakom

Głosuj za
12

Strony

Skomentuj