Chińscy naukowcy wkrótce wybudują nowe sztuczne słońce

Kategorie: 

Źródło: NASA

Czy Chińczycy jako pierwsi okiełznają fuzję jądrową? Wszystko na to wskazuje. Jeszcze kilka miesięcy temu, w reaktorze EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) udało się rozgrzać plazmę do rekordowej temperatury 100 milionów stopni Celsjusza. Teraz tamtejsi naukowcy zapowiadają, że w najbliższym czasie ukończą prace nad nowym sztucznym słońcem.

 

Zapowiedź padła ze strony Duana Xuru, członka 13. Narodowego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej Chin (CPPCC). Budowa nowego tokamaka HL-2M powinna zakończyć się w roku bieżącym. Urządzenie to zostało zaprojektowane w taki sposób, aby odtworzyć procesy syntezy jądrowej, które naturalnie zachodzą w gwiazdach.

 

Osiągnięcie temperatury plazmy na poziomie 100 milionów stopni Celsjusza to tylko jedna z trzech barier, które należy pokonać, abyśmy mogli czerpać energię z kontrolowanej fuzji jądrowej. Pozostałe dwie to utrzymanie procesu w ograniczonej przestrzeni przez odpowiednio długi czas i zachowanie wymaganej gęstości plazmy.

Chińscy naukowcy twierdzą, że poprzednie reaktory zdołały osiągnąć temperaturę elektronów, sięgającą powyżej 100 milionów stopni, oraz temperaturę jonów na poziomie około 50 milionów stopni. Tokamak HL-2M będzie posiadał lepsze parametry, dzięki czemu podgrzewane w nim jony również uzyskają temperaturę ponad 100 milionów stopni.

 

Nowa konstrukcja będzie stanowić kolejny krok ku okiełznaniu fuzji jądrowej i wesprze międzynarodowy program badawczy ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). My natomiast przekonujemy się, że to właśnie Chiny przewodzą w tym technologicznym wyścigu zbrojeń.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Może i kiedyś ktoś zbuduje

Może i kiedyś ktoś zbuduje taki sprawny reaktor ale do tego jeszcze DALEKA droga i Chińczycy też to wiedzą ,bo gdyby było inaczej to nie budowaliby 600 (!)  nowych elektrowni węglowych .

Głosuj za
14
Portret użytkownika baca

Chińczycy nieco zostali w

Chińczycy nieco zostali w tyle za Europą w technologii sztucznego słońca ale tamtejsi naukowcy nie ustają w wysiłkach wyhodowania rudego Chińczyka który jak plazma zabłyśnie w Azji

 

Głosuj za
34

 

Portret użytkownika PawełS

No to nieźle. Jak największa

No to nieźle. Jak największa gospodarka świata dostanie energię na utrzymanie całych Chin to wzrost gospodarczy będzie na poziomie 120% PKB.  W mojej opinii. 

Głosuj za
20
Portret użytkownika Epiornis

Wystarczy zważyć prąd.

Wystarczy zważyć prąd.

Edyta: A nierozumni minusują - prosty zabieg w laboratorium - i wali się Wam na głowy cały Wasz Świat...

Głosuj przeciw
-36

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Skomentuj