Chińscy naukowcy wkrótce wybudują nowe sztuczne słońce

Kategorie: 

Źródło: NASA

Czy Chińczycy jako pierwsi okiełznają fuzję jądrową? Wszystko na to wskazuje. Jeszcze kilka miesięcy temu, w reaktorze EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) udało się rozgrzać plazmę do rekordowej temperatury 100 milionów stopni Celsjusza. Teraz tamtejsi naukowcy zapowiadają, że w najbliższym czasie ukończą prace nad nowym sztucznym słońcem.

 

Zapowiedź padła ze strony Duana Xuru, członka 13. Narodowego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej Chin (CPPCC). Budowa nowego tokamaka HL-2M powinna zakończyć się w roku bieżącym. Urządzenie to zostało zaprojektowane w taki sposób, aby odtworzyć procesy syntezy jądrowej, które naturalnie zachodzą w gwiazdach.

 

Osiągnięcie temperatury plazmy na poziomie 100 milionów stopni Celsjusza to tylko jedna z trzech barier, które należy pokonać, abyśmy mogli czerpać energię z kontrolowanej fuzji jądrowej. Pozostałe dwie to utrzymanie procesu w ograniczonej przestrzeni przez odpowiednio długi czas i zachowanie wymaganej gęstości plazmy.

Chińscy naukowcy twierdzą, że poprzednie reaktory zdołały osiągnąć temperaturę elektronów, sięgającą powyżej 100 milionów stopni, oraz temperaturę jonów na poziomie około 50 milionów stopni. Tokamak HL-2M będzie posiadał lepsze parametry, dzięki czemu podgrzewane w nim jony również uzyskają temperaturę ponad 100 milionów stopni.

 

Nowa konstrukcja będzie stanowić kolejny krok ku okiełznaniu fuzji jądrowej i wesprze międzynarodowy program badawczy ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). My natomiast przekonujemy się, że to właśnie Chiny przewodzą w tym technologicznym wyścigu zbrojeń.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika rechotek

Jak nazwisko tego speca co

Jak nazwisko tego speca co wynalazł termometr do mierzenia temperatury 100 milionów stopni, śpiem na lekcjach geografii bo przecież o wszystkim wiem prócz tej jednej żaby.

Głosuj przeciw
-12
Portret użytkownika minoduesp

Może i kiedyś ktoś zbuduje

Może i kiedyś ktoś zbuduje taki sprawny reaktor ale do tego jeszcze DALEKA droga i Chińczycy też to wiedzą ,bo gdyby było inaczej to nie budowaliby 600 (!)  nowych elektrowni węglowych .

Głosuj przeciw
-14
Portret użytkownika baca

Chińczycy nieco zostali w

Chińczycy nieco zostali w tyle za Europą w technologii sztucznego słońca ale tamtejsi naukowcy nie ustają w wysiłkach wyhodowania rudego Chińczyka który jak plazma zabłyśnie w Azji

 

Głosuj przeciw
-19

 

Portret użytkownika PawełS

No to nieźle. Jak największa

No to nieźle. Jak największa gospodarka świata dostanie energię na utrzymanie całych Chin to wzrost gospodarczy będzie na poziomie 120% PKB.  W mojej opinii. 

Głosuj przeciw
-12
Portret użytkownika Lulek

To na razie drogi eksperyment

To na razie drogi eksperyment tak jak u innych.

Nikt też nie bedzie spokojnie patrzył jak Chiny rosną w siłę i rozkazują innym. Państwa będą chroniły swoje rynki.

Głosuj przeciw
-13

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Skomentuj