Pierwsi pacjenci w USA przechodzą terapię genową CRISPR

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Terapie genowe, choć dają nadzieje i zarazem wywołują liczne kontrowersje, zyskują coraz większą aprobatę na świecie. Chiny jako pierwsze postanowiły wykorzystać technikę edycji genów CRISPR do leczenia pacjentów z nowotworami. Teraz naukowcy ze Stanów Zjednoczonych poszli tą samą ścieżką i zaczęli testować technikę CRISPR na chorych pacjentach.

 

Zespół specjalistów z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii rozpoczął terapię genową na dwóch pacjentach. Pierwszy cierpi na szpiczaka mnogiego, a drugi ma mięsaka. Obaj mieli nawroty po poddaniu się standardowemu leczeniu.

 

Zabieg polegał na usunięciu komórek układu odpornościowego, zmodyfikowaniu ich w laboratorium i ponownym umieszczeniu ich w organizmach pacjentów. Naukowcy mają nadzieję, że zmodyfikowane genetycznie komórki będą mogły niszczyć komórki nowotworowe. Na rezultaty trzeba oczywiście poczekać. Naukowcy przeprowadzą podobne zabiegi łącznie na 18 pacjentach.

 

W Europie i Ameryce Północnej trwają przygotowania do licznych eksperymentów z udziałem edytora genów CRISPR, a w niektórych przypadkach już odbyły się pierwsze zabiegi. Naukowcy z wielu państw chcą ustalić, czy terapia genowa z udziałem „molekularnych nożyczek” nadaje się do leczenia różnych chorób – nie tylko nowotworowych. Na przykład w Niemczech wykonano już zabieg na pacjencie z beta-talasemią.

Tymczasem w Chinach, pierwsza terapia genowa CRISPR odbyła się już w 2016 roku. Zabieg został wykonany na pacjentach z nowotworami płuc. Z kolei w 2018 roku, naukowiec Jiankui He zmodyfikował geny nienarodzonych dzieci, aby uodpornić je na wirusa HIV.

 

Wielu ekspertów ostrzega, że terapie genowe z udziałem narzędzia CRISPR mogą nieść za sobą liczne konsekwencje zdrowotne. Istnieją obawy, że edycja genów może zakończyć się niepowodzeniem i dojdzie wtedy do licznych niepożądanych zmian w DNA. Jednak widzimy ewidentnie, że postępu nie da się zatrzymać, a terapie genowe, choć wciąż mają charakter eksperymentalny, wkrótce będą przeprowadzane w wielu krajach świata.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika osa

" Istnieją obawy, że edycja

" Istnieją obawy, że edycja genów może zakończyć się niepowodzeniem i dojdzie wtedy do licznych niepożądanych zmian w DNA. "

Istnieją też obawy, że pacjenci chorzy na raka umrą, jeśli nic się nie zrobi albo wszystkie inne metody zawidły, ewentualnie są zbyt toksyczne.

Portret użytkownika Max 1983

Człowieku poczytaj komentarze

Człowieku poczytaj komentarze tu::)Połowa żyje na płaksiej ziemi ,wiedzę o funkcjnowaniu świata  czerpie z jakiś stron paranormalnych ,raka chce leczyć ziołami względnie modlitwami .A w ogóle rak to efekt karmy, więc powinno się zdychać z poczuciem że to zasłużona kara.

A tak poważnie oczywiście że fantastycznie że na tym zjebanym świecie jest jakiś niewielki procent mądrych ludzi chcacych polepszać jakośc naszego życia zdrowia ,ale niestety to wszystko idzie zbyt wolno, a co gorsza i tak jest potem dostępne dla nie wielkiej ilości ludzi.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Skomentuj